Optyczny czujnik obrotów - 120.000 obr./min

Witam! Poszukuję optycznego czujnika obrotów z pasmem min 2 KHz (120.000 obr./min). Nie musi być oryginalny, mogę zrobić na piechotę, ale nie posiadam żednego schematu. Czy możecie mi coś doradzić? Chodzi tylko o to, aby sygnał z takiego czujnika, skierowanego na czarną linię namalowaną na mierzonym wale, pozwalał uzyskać załamanie przebiegu na oscyloskopie. Gotowe czujniki refleksyjne mają zbyt małe częstotliwości pracy. Czujnik Halla oraz czujnik optyczny przezierny nie wchodzą w grę. Musi być optyczny refleksyjny lub odbiciowy (to, okazuje się, nie to samo). Za wszelkie informacje z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam Tomasz

Reply to
Toms
Loading thread data ...

Analog mial chyba jakies przetworniki (bez mechaniki) tego typu :)

pozdr. LB

Reply to
drozdu

Oscyloskopie?

Ke? Wykonanie standardowe przykladowo Balluffa spokojnie chodzi w niektorych modelach od 0.5ms, a w wykonaniu _ciekawszym_ 80us. Nawet w elfie mozna kupic czujniki z czasem reakcji ponizej 0.5ms. Co najwyzej cena moze nie byc atrakcyjna, ale gotowe - przemyslowe czujniki spokojnie chodza od 2kHz.

Ok.

Czym sie rozni?

Masz co najmniej 2 mozliwosci.

- kupic gotowy i nie miec problemow, ale to kosztuje

- zrobic samemu i pomeczyc sie troche, ale za to taniej bedzie.

Jesli jestes zainteresowany zrobieniem samodzielnie, to poprosimy jeszcze troche szczegolow. Jak moze wygladac uklad optyczny (na co mozesz sobie pozwolic), ile masz miejsca na pomiar (czy wogole zmiescisz sie z czujnikiem) i jakich parametrow oczekujesz (czy mozesz sobie pozwolic na mocne oswietlenie). Co jeszcze...nie wiem ;-) Schemat...wymyslimy :-)

Z gotowymi nie powinienes miec problemu. Kupic programowalny (slicznie to czasami nazwywaja- czujnik kontrastu :-) ) i tyle, jak dobrze wybierzesz to bedziesz mial plamke lasera o malej srednicy i mozliwy pomiar ze znacznej odleglosci.

__ Pzd, Irek.N. ps. sprawdzal ktos jak szybkie sa przykladowo opt101? pps. popatrz na S4810 w elfie (75-223-03), kosztuje 5,37N/szt. i zapewniam ze wyrobi czasowo :)

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@w.starym.archiwum...

No właśnie zaskoczyło mnie, że te z którymi się spotkałem w ofertach, albo nie mają podanej max częstotliwości pracy, albo jeśli mają to bardzo niską, na przykład 50Hz, 150Hz itp.

Odsyłam na przykład tu:

formatting link

Kupno - jak najbardziej, ale nie mogę wydać więcej jak 150,- do 200,- PLN Nie wiem, czy w tej cenie znajdę coś.

W małej odległości (10 - 30mm) od wirującego wału o średnicy 13mm powinien być umieszczony czujnik patrzący ten wał. Na wałku (stalowym) narysowana jest pisakiem czarna linia, która powinna być przez czujnik wyczuwana. Czujnik powinien mieć w swojej konstrukcji nadajnik i odbiornik (np. podczerwieni) żeby, w momencie pojawienia się w jego zasięgu owej czarnej linii, na jego wyjściu pojawiła się zmiana napięcia, będź jakikolwiek impuls możliwy do odczytania na ekranie oscyloskopu. Ten czujnik po prostu ma mi dać informację o pozycji wirującego wału, o jego fazie. Jeśli na oscyloskopie otrzymam dwa impulsy to wiem, że obrazują one pełen obrót wału. Jeśli te impulsy sę jednocześnie żródłem podstawy czasu to po podaniu sygnału z innego czujnika, na przykład akcelerometru, na inny kanał tego oscyloskopu mam możliwość odczytu niewyważenia badanego wału i fazy, w której to niewyważenie występuje. Optyka czujnika jest dowolna, byle tylko spełniał on tę podstawową funkcję - dawał znać o pojawiającej się czarnej linii w jego zasięgu. Oświetlenie jest mi zupełnie dowolne. To wszystko będzie się odbywać w warunkach warsztatowych takich, jakie sobie stworzę. Może ja to wszystko niepotrzebnie tak komplikuję i wystarczy dioda i jakiś fototranzystor. Jeśli tak, to dajcie proszę znać, co wybrać i gdzie znależć jakiś praktyczny układ.

Dzięki i pozdrawiam Tomasz Kiciński

formatting link

Reply to
Toms

Kup najtańszy transoptor szczelinowy. Nie bedziesz miał wtedy problemu z długością fali. Rozłam na dwie części. Diodę w nadajniku podłącz tak żeby nie przekroczyć jej dopuszczalnego prądu. Fototranzystor z odbiornika przez opornik np 10k do plusa. Napiecie zasilania obojętne w zakresie podanym przez producenta i nie niższe niż kilka woltów. Zasilanie najlepiej z baterii. A jak masz niepotrzebną ładowarke od telefonu itp to z tego zasil. Dołoz na zasilaniu jakiś kondensator elektrolityczny, tak z 500 mikrofaradów. Oscyloskop do + i miejsca podłączenia kolektora z opornikiem. Wał pomaluj czarna matową farbą w aerozolu. Jak wyschnie to białym korektorem pasek namaluj. Na oscyloskopie na bank bedziesz miał impulsy. Tomek

Reply to
Tomek

Cos wyjatkowo kiepskie :-( Ile kosztuja?

No powiem szczerze ze nie spotkalem sie z takim podzialem. Wydaje mi sie on zreszta jakis... sztuczny? No bo jak zareaguje refleksyjny jak obiekt przyslaniajacy bedzie podobnej struktury jak reflektor? ;-)))

W tej cenie kupuje optyczne, ale nie mam pojecia jakie maja parametry czasowe (nie interesowalo mnie to nigdy), za to szybki czujnik kontrastu balluff-a kosztowal mnie 800 netto, wiec daleko poza zakresem :-(( Hmm... tak sobie mysle, moze zadzwon do TWT

formatting link
i pogadaj z wlascicielami - bardzo sympatyczni i na pewno pomoga, a i ceny maja bardzo przyzwoite.

Ok, wyglada prosto (pomijajac czesc optyczna).

Aaa... wiec szukamy czegos szybszego niz 2khz.

Juz wszystko rozumiem. A nie prosciej wyzwalac oscyloskop niz obserwowac przebieg i dopasowywac przesuniecia?

Klopot w takim razie nie z czujnikiem (bo w tej cenie na pewno nie kupisz bardzo szybkiego - a takiego potrzebujesz), tylko z jego zrobieniem. Ze swojej strony jestem w stanie wspomoc Cie schematem - robilem kiedys czujniki (fabryczne podczerwone nie radzily sobie z kolorem czerwonym, trzeba bylo swieciec zielenia). Ok, powiedz mi jedno - czy jestes w stanie kupic jakies male soczewki, cos zrobic aby byly oprawione? Samo swiecenie dioda i przykladanie fotoelementu nie wiele da, nawet jak zrobimy zaje...piiii.... dobra elektronike (a ze mna nie zrobisz takiej, nie znam sie az tak) :-( Umowmy sir tak - rozgladnij sie za malymi soczewkami, a ja w wolnej chwili postaram sie wygrzebac cos w starych schematach.

__ Pzd, Irek.N. ps. tak sie jeszcze zastanawiam - mozesz przylozyc naprawde blisko czujnik do badanej osi? Moze dalo by sie kupic fotoelement z wbudowana namiastka soczewki (dorwalem kiedys take w starych kartach i/o - robily za optoizolacje).

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Sliczny opis, ale... czy probowales?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Jakbym nie próbował to bym nie pisał. Tomek

Reply to
Tomek

Chyle glowe, mnie taki uklad nigdy nie dzialal dobrze (ciezko bylo ustawic, strasznie czuly na oswietlenie zewnetrzne i wogole jakos do d... :-( ). Nawet mam transoptor odbiciowy ze ukosnie ulozonymi elementami. _Siakos_ dziala, ale wlaczenie oswietlenia z warsztacie powoduje ze przestaje, a zblizyc na mm do walka sie nie da - bo ogniskowanie ma gdzies 15mm od obudowy. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "Tomek" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Cześć Tomek Pomysł ciekawy. Czy możesz podać jakiś konkretny symbol? Dzięki Tomasz

Reply to
Toms

Użytkownik "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@w.starym.archiwum...

[...]

Żeby nie zaśmiecać Grupy z myślą o modemowcach, próbowałem odezwać się na priv-a, ale niestety adresu do Ciebie nie mam.

O jakich soczewkach myślisz? Czy mogą być takie, które stosowane są w czytnikach laserowych w CD lub DVD? Jeśli tak, to mam w zasięgu bez problemu.

Czujnik mogę przyłożyć nawet na 1 mm jeśli będzie taka potrzeba. To wszystko ma służyć do wyważania zespołu wirnika w małym, turbinowym silniczku modelarskim. Muszę to robić w całym zakresie obrotów roboczych, żeby wychwycić rezonans własny układu i drgania na harmonicznych. Potrzebuję do tego impulsy z wału.

Dzięki i pozdrawiam

Tomasz Kiciński

formatting link

Reply to
Toms

Ja sobie ~10 lat temu zrobilem w podoby sposob monitor wiatraczka na procesorze w pececie i dzialal niezawodnie (przestal dzialac z powodu wylaczenia komputera, ktory sie zestarzal :-)) Uklad zostal zaprojektowany metoda "zupy na winie" -- akurat nawinela mi sie pod reke fotodioda IR ze starej myszy i IRED z pilota. ;-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Jak pójdziesz do sklepu to poprosisz transoptor szczelinowy. kosztuje od 1,5 zł do kilku złotych. W zasadzie kazy jeden bedzie dobry. Tu masz stronę elfy

formatting link
Tam są smbole. Wybacz ale nie chce mi się szukać. Tomek

Reply to
Tomek

i kropka niemczyk na multispedytor com pe-el :-)

Nie mam pojecia jakie sa stosowane. Wymiary byly by ok, ale czy toto sie nada w swietle czerwonym/podczerwieni no i jaka maja ogniskowa? Pewnie da sie to spradzic, tylko trzeba wydlubac jakas.

Tak sie zastanawiam, skoro Tomkowi dziala uklad tak prosty, a Ty potrzebujesz jednostkowo go wykorzystac - moze nie ma sensu budowac porzadnego czujnika. Moze sprawdz najpierw jak Ci zadziala uklad zaproponowany przez Tomka.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@w.starym.archiwum> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@w.starym.archiwum...

[...]

OK. Tak zrobię, choć to wcale nie ma być rozwiązanie prowizoryczne, "na raz". W razie, gdyby nie zadziałało tak, jak oczekiwałem, pozwolę sobie napisać ponownie. Dzięki i pozdrowienia z Poznania Tomasz Kiciński

Reply to
Toms

Ireneusz Niemczyk napisał(a):

A czemu miało by się nie nadać? Przecież CD/DVD to laser czerwony/podczerwień.

Reply to
badworm

Rzecz nie w materiale, tylko mozliwosci zogniskowania w rozsadnej odleglosci (jak dioptrie za duze to klapa) ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Nie dzialal dobrze, bo filtra nie wsadziles. Trza wsadzic dosc stromy filtr dokladnie na dlugosc fali diody - po odbiciu bedziesz miec pewnie 1% swiatla tylko, wiec toto podatne na zarowki warsztatowe bedzie. Wiesz... ja coraz lepszy z optyki :-))

Reply to
jerry1111

Kiedy rzeczone (znaczy...transoprotek) wsciekle ciemny jest - juz z filterkiem. Moim zdaniem zwykla fotodioda/tranzystor/whatever niestety zbiera za szeroko i bez optyki nigdy nie bedzie dobrze zrobione.

O! nie watpie, nie watpie, pochwal sie jak tam glowny temat - zakonczony?

Milego dnia Jerry. __ Pzd, Irek.N. ps. zapytal bym o Automaticon, ale zabrzmialo by to jak _prowokacja_ ;-))))

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Lezy i kwiczy - na razie gram z krotkimi impulsami.

Bo bedzie Monachium :-)

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.