Opłacalność świecenia: żarówki vs. świetló

Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał(a):

Dobre świetlówki to ostatnie kilkanaście lat dopiero. Świetlówki mają złą opinię, bo ludziom kojarzą się z tymi starymi, o trupim widmie, wiecznie mrugającymi, a oświetlającymi biura, szkoły etc. Więc ja się góralom nie dziwię że gdy myślą o oświetleniu "salonu" to świetlówek wogóle nie uwzględniają w swoich planach.

A to tak. Stąd naturalna moja refleksja, że skoro "władza" wie doskonale o tej przekornej naturze ludzkiej, podejmuje decyzje tak by po przejściu przez tą przekorność i tak wyszło tak jak planuje. Więc tak czy inaczej pojawia się pytanie: co planuje? ;) Być może tak jak piszesz, chodzi o zwiększenie konsumpcji na żarówki o mniejszej mocy :]

pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek
Loading thread data ...

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Do takiego miejsca proponuję to samo tylko że z zapłonem elektronicznym. W zasadzie mogliby sprzedawać taki plafon-zestaw w nierozbieralnej obudowie :) Zresztą nawet jest coś takiego - mam na myśli takie "ufo" - świetlówkę kołową z zapłonem elektronicznym w "gwincie". Ogólne kołowe są trwalsze i "wydajniejsze" od 2D, 3D czy jeszcze więcej D. Chyba dlatego, że plazma nie musi zakręcać pod ostrymi kątami. pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

No to sprzedaja - nazywa sie swietlowka kompaktowa :-)

Ale w nich sie skretki przepalaja, a nie zakrety w szkle dziurawia. Wydajniejsze byc moze sa bo sie rurki nie przeslaniaja .. ale trzeba stosowny reflektor w oprawie :-)

A swoja droga to mnie ta plazma ciekawi .. mamy zaplon swietlowki kompaktowej, elektrody sa w sumie blisko siebie .. jak to sie dzieje ze wyladowanie rozprzestrzenia sie w bok ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

To piszesz o, powiedzmy, "wadach materiałowych". Trzeba porównywać takie same materiały, a rezultat takiego porównania jest taki jak napisałem. Jak świetlówkę zagniemy to wydajność ma mniejszą. Zresztą krótsze świetlówki też mają mniejszą wydajność, np. 1 szt 18W/840 daje 1300lm a 36w/840 daje 3300lm.

Plazma zasówa wzdłuż, po całej długości rurki. Jakbyś sobie kupił taką "kompaktową" bez luminoforu zobaczyłbyś niebieskawą smużkę. Ta plazma emituje dużo UV które wzbudza luminofor do świecenia. pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Pan Paweł Bochenek napisał:

W takim razie ktoś je przede mną ukrywa. Owszem, widziałem akceptowalne, ale pod pewnymi warunkami. Na przykład gdyb trzeba oświetlić kilka tysięcy metrów kwadratowych sklepu, to da się ze względu na oszczędność wybrać jakiś kompromis.

Wspomniałem już jakiś czas temu, że indywidualny wybór źródeł światła podobny jest do wyboru żywności lub wina. Kupujemy to na co mamy ochotę, to co lubimy, do czego się przyzwyczailiśmy, na zasadzie "bo tak chcę", a nie dlatego, że ma więcej kalorii ze złotówki, procentów, czy lumenów z wata.

Szkoda, że władza tej analogii nie zauważyła. Na żywność jest wiele norm, wszystko jest kontrolowane, żeby nam przypadkiem na brzuszek nie zaszkodziło. To samo można było zrobić ze świetlówkami. W trosce o nasze oczka opracować normy i zakazać sprzedaży badziewia (chyba że z "wyraźną i dobrze widoczną informacją, że lampa nie nadaje się do oświetlenia pomieszczeń domowych"). Wtedy nie trzeba by było zakazywać żadnych żarówek, bo ludzie by z własnej woli wybrali co dla nich lepsze.

Tutaj mam całkowitą pewność, że władzy na takie subtelności nie stać.

No to nie wyszło. Ja sobie zrobiłem wieloletni zapas żarówek o dużej i bardzo dużej mocy.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Paweł Bochenek napisał:

Jonom się boczki obijają o szkło i od tego gorzej świecą?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ale trwalosc tez ? Ja znam tylko dwa powody uszkodzenia kompaktowych - skretki lub elektronika. Samo zagiecie na trwalosc nie wplywa.

No ale czemu wzdluz, skoro pole elektryczne jest w poprzek ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Na zagięciach luminofor wcześniej się "wypala". Poza tym myślę że przez zagięcia są większe "opory" dla plazmy i to jakoś wpływa ujemnie na trwałość układu. Nie bez przyczyny przy świetlówkach "zagiętych" deklarują trwałość np. 5 tys. godz. a przy prostych 10-15 tys. godz.

Nie wiem jak pole, ale plazma pomyka wzdłuż rury. pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Byc moze, ale zostaje sporo prostej rurki.

Na tych malych 8-18W tez ? Bo w 40W to jednak wszystko inne - dlugosc, srednica, balast ..

Widac jakies rozprzestrzenianie sie obszaru wyladowania, bo inaczej bys chyba nie zauwazyl - za szybko pole sie rozprzestrzenia.

Ale w sumie i tak ciekawe co to wyladowanie napedza - bo pole elektryczne jednak dziwnie rozlozone.

J.

Reply to
J.F.

Tu moze byc zaleznosc miedzy czasem dzialania i W/cm^3 rurki oraz tlumieniem pietrowych 'zawijasow'.

Czemu? Masz powietrze (srednio), szklo (hujowo) i gaz w srodku rurki (dobrze). A dla pradu w podstawowce kazali isc po najmniejszej drodze oporu. IMHO w normie. Jak popatrzysz na rozklad wszystkiego we flash lampach to mozna sie zaczynac w glowe drapac. W swietlowkach jeszcze w miare prosto jest.

Reply to
Jerry1111

Ale tu nie mamy oporu. Szklo i powietrze pola elektrycznego nie blokuja, a jony w gazie poruszaja sie jak im pole kaze. Tak mi sie przynajmniej wydaje.

no chyba ze jony odkladajac sie na/przy sciankach zaczynaja "blokowac" pole.

A szczegolnie to mnie sam zaplon interesuje, bo wtedy opor wszedzie duzy ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

"Duży" czyli jaki? ;) Po to na starcie są kilowolty albo i więcej, że by zrobić ten opór "małym". Potem jak już gaz się zjonizuje to opór właśnie nie jest już "duży", jest w sam raz :)) Natomiast to pole, w żaden sposób nie zjonizuje powietrza ani tym bardziej szkła, choć byłoby "krócej". Tzn powietrze by może by nawet zjonizowało ale nie przy 1 atm. A w świetlówce jest właśnie niskie ciśnienie i coś "lepszego" do zjonizowanie od powietrza. pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Jak Pawel Bochenek napisal - to inaczej. Podczas zaplonu nastepuje 'przebicie', czyli po prostu przeskok iskry. Podczas przeskakiwania iskry tworzy sie bardzo maly zjonizowany kanal o niskim oporze - wiec podczas iskry chcemy juz miec napiecie robocze na elektrodach (wiesz, pisze bardziej o lampach blyskowych niz swietlowkach, ale akurat tutaj zasada jest taka sama). Jak prad poplynie przez zjonizowany kanal, to potem juz z gorki - szczegolnie z ujemnym dR takiego czegos ;-)

Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.