Opłacalność świecenia: żarówki vs. świetló

kogutek pisze:

A jak jeszcze w oprawie "lustrzanej" (gdy potrzeba oświetlić w dół, a nie "dookólnie włącznie z sufitem") to już całkiem jasno jest, 500W halogen się chowa.

Reply to
BartekK
Loading thread data ...

Tak więc te mity o skróceniu

Najbardziej szkodzi im montaż w nieprzewiewnych kloszach szkłem na dół, i to im nowsze tym gorzej bo mniejsza elektronika osiąga większa temperaturę. Prace do góry oprawką wytrzymywały osramy z początku produkcji z elektroniką wielkości sporej gruszki.

Reply to
Padre

BartekK pisze:

No i warto zauważyć że lepsi producenci oferują całą paletę temperatury światła - osobiście preferuję 2700K i 3200K, choć te pierwsze mają najniższa sprawność to praktycznie nie zniekształcają oświetlanych kolorów. Zresztą ich przeznaczenie to sklepy z odzieżą. Zamawiałem je w czasach kiedy większość ludzi nie miała pojęcia że są inne świetlówki niż dwa rodzaje dostępne w sklepach, sinoniebieskie i sinożółte :)

Reply to
Padre

Użytkownik "AW" <spam snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h8955d$dlf$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

(...)

ale masz jakieś wsparcie ?

bo ja akurat mogę wymienić wiele sytuacji, w których jest potrzebne światło na krótko, ale za to od razu dobre. Może Ty w kibelku/łazience wyłącznie przyglądasz się wackowi, ja np. się tam golę i to w czasie zdecydowanie krótszym niż jest potrzebny na rozgrzanie się niektórych świetlówek (uprzedzając kolejne genialne komentarze - załóż, że czasem jest to pierwsza czynność po włączeniu światła). Aha - i moja prostata nie wymusza na mnie jakichś nocnych wizyt w kibelku. Nie wspominam o innych pomieszczeniach, gdzie czasem na krótko potrzebne jest jasne światło.

e.

Reply to
entroper

Gdzie nie ?

Sa i krotsze.

J.

Reply to
J.F.

entroper napisał:

Zauważyć jednak warto, że ludzie bardziej skłonni są wierzyć swoim subiektywnym odczuciom niż jakimś luksom i lumenom. Jak im każą świecić czymś, co świeci inaczej niż lubią, to bardzo prawdopodobne jest to, że uznają, że skoro tak, to "niech chociaż będzie jasno". I w miejscze żarówy 60W pojawi się 60W oświetlenia jarzeniowego. A jak przepali się ulubiona żarówka 100W i z braku innej wkręcić tam trzeba będzie 75W, to mrukną pod nosem "coś mi tu kurna ciemno" i w te pędy polecą po drugą lampę 75W. Coś mi się wydaję, że te szacowanie oszczędności energii są diabła warte.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Są i 2D 36W, moim zdaniem bardzo dobre.

e.

Reply to
entroper

Witam,

Niedawno badali to na Discovery pogromcy mitów. Im wyszło że energooszczędna zaczyna oszczędzać przy zapaleniu na ponad 0,3s, natomiast jarzeniówka po ponad 2s. Bzdurą jest więc, że żarówka energooszczędna pobiera dużo większy prąd przy starcie. Może i tak było w modelach sprzed 15 lat. Jeśli chodzi o ilość włączeń/wyłączeń jest ona ograniczona i z tego względu nie zaleca się używania ich w łazienkach, na klatkach schodowych itd. Aczkolwiek coraz więcej producentów oferuje do tych celów specjalne wersje bardziej odporne na włączenie/wyłączanie(np. Govena Unlimited)

Reply to
willy

Philipsy 3szt wytrzymały u mnie około roku. Jeden jako lampka biurkowa pracował jakieś pół roku. Nadłużej pracował zainstalowany w przedpokoju - rzadko używany. Generalnie świetlówka nie nadaje się w miejscach gdzie musi być wyłączana. Reklamy o długim czasie życia świetlówki dotyczą jednego włączenia.

Jako że trafiła mi się zwykła żarówka w cenie ~25zł i uległa spaleniu zainteresowałem się tematem trwałości żarówek. Ta żarówka za 25zł swieci już conajmniej 10lat (kuchnia) inne też się nie palą. Zdecydowanie trwałość podnosi powolne zapalanie żarówek.

Więc jakoś nie udało mi się zaobserwować że żarówka jest droższa w użytkowaniu od świetlówki.

Reply to
Desoft

Użytkownik "AW" <spam snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h894rh$dlf$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

To nie jest "urban legend". W łazienkach mam zwykłe żarówki bo te energooszczędne igdy nie wytrzymywały dłużej niż trzy miesiące. Może dlatego, że to rzeczywiście były plilipsy ;-)

Tadeusz

Reply to
Tadeusz Olszewski

Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Oczywiście zastosować można wszędzie. Ale nie wszędzie będą dla mnie ładnie wyglądały. W stylowym salonie zamiast żyrandola można? Jasne ze można. Będzie widno, trwale i energooszczędne? Będzie. Jak zmuszą cenami prądu do zakładania świetlówek liniowych wszędzie to i w niejednym salonie będzie taka świeciła. One są dobre do zastosowań w biurach, warsztatach itp. Założyłem w siebie w burdelniku dwie oprawy po 2 sztuki świetlówek 60W. W nocy okno wygląda tak jakby gwiezdne wrota albo inne przejście między światami było czynne. Musiałem wyjąc po jednej świetlówce z każdej oprawy bo za widno było. W żarówkach pewno w 600 watów bym musiał tam nieć żeby taki sam efekt uzyskać. Świetlówka czterdziestka ma konkretną świecącą powierzchnię. Dobra oprawa jest w stanie prawie podwoić ilość światła.

Reply to
kogutek

A czemu nie w salonie ? Bo w stylowym salonie powinien zwisac zyrandol ? Czy moze jednak stylowe kandelabry na scianach ?

Maja okazje plastycy zarobic - zaprojektowac stylowa oprawe na swietlowki. :-) A moze nie musi byc stylowa i wystarczy plafon na suficie.

No ale jak piszesz to za jasno jest. I tu nie ma problemow - sa swietlowki dlugie, krotkie, 40W, 18W - jest wybor.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "AW" <spam snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h894rh$dlf$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

zobaczymy co powiesz, jak Ci elektrownia prąd podłaczy ;)

Reply to
Andrzej

Witam willy pisze:

Właśnie od kilku miesięcy testuję jedną z nich w wersji ściemnianej i bardzo ładnie się sprawuje jedyną wadą przynajmniej dla mnie to przy minimalnym strumieniu światła jest barwa wpadająca w zimno białą.

Pozdrawiam WojtasW

Reply to
WojtasW

Pan WojtasW napisał:

Ładnie się sprawuje... Barwa wpadająca w zimno białą... To ja już bym wolał ściemniać przez owinięcie lampy gazetą. Bo chyba głównie po to się stosuje ściemniacze, by uzyskać cieplejszą barwę światła, a nie jakąś słabą trupią poświatę.

Chociaż kilka lat temu próbowano propagować ściemniacze jako metodę oczczędzania prądu. Nikt z "doradców energetycznych" nie przejmował się tym, że taka ściemniona żarówka ma kilkakrotnie gorszą sprawność, bo ważne było tylko to, że mniej prądu z elektrowni popłynie. Podejrzewam zresztą, że oni takich rzeczy w ogóle nie byli w stanie zrozumieć. Dzisiaj chcą natomiast (to może są ci sami), abyśmy mieli więcej niż ileśtam lumenów z wata. Ale samych watów możemy mieć ile chcemy.

Wiadomo przynajmniej jaką sprawność ma taka ściemniona świetlówka? Bo może też ma tych lumenów za mało i powinna mieć etykietkę, że "nie nadaje się do oświetlenia pomieszczeń domowych"?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Padre pisze:

Temperatura barwowa to jedno, a poprawność odwzorowania kolorów to drugie! (się znowu powtarzam się) Lampy rtęciowe wysokoprężne mają temperaturę barwową w okolicach Twoich preferowanych 3200 K i CRI na poziomie 60% - niezbyt dobre to światło chociażby do oglądania zdjęć. Ciekawe jak przypadła by Ci do gustu wysokoprężna sodówka (o bardzo fajnej sprawności) o "cieplutkiej" temperaturze 2000 K i CRI < 20% :)

ps. Do pracy z monitorem pracującym w najbardziej popularnej przestrzeni odwzorowania barw sRGB zalecane jest oświetlenie otoczenia światłem o temperaturze barwowej 5000 K (dokładniej D50).

formatting link
punkt 2.2)

pzdr mk

Reply to
mk

Ale nie

niejednym

formatting link
Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Wyobrażasz sobie salę balową w odrestaurowanym pałacu oświetloną oprawami przemysłowymi wiszącymi na łańcuszkach. Bo ja jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić. Konserwator zabytków też sobie tego nie wyobrazi.

Reply to
kogutek

W wiadomości news://news-archive.icm.edu.pl/h8bevb$t6e$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

*WojtasW* napisał(-a):

Przejrzałem ich katalog i nie zuważyłem "ściemnialnych" świetlówek z trzonkiem E14, a takimi byłbym zainteresowany. Widziałem te świetlówki w Castoramie i sprawdzę czy rzeczywiście takich nie ma.

Reply to
Big Jack

Poruszyłeś bardzo ważną sprawę na typowo męskiej grupie. Jak facet budzi się w nocy żeby zrobić siku to powinien nie martwić się ilością światła a stanem prostaty.

Reply to
kogutek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.