OLED w oscyloskopie

Podobno szybkie są to wyświetlacze - dałoby radę zrobić na tym oscyloskop z bezpośrednim wyświetlaniem?

Reply to
RR
Loading thread data ...
1) na jakim wyświetlaczu ? największe graficzne dostępne na "normalnym" rynku to np. ;

formatting link
rozdzielczość 256x64. To raczej zabawka a nie wyświetlacz.

2) to, że sam wyświetlacz jako taki jest może i szybki, nie zmienia faktu, że maksymalna szybkość to szybkość transferu do kontrolera wyświetlacza. A ta z pewnością na kolana nie powala.

3) Oczywiście można kombinować z większym wyświetlaczem od jakiegoś smartfona, ale to po pierwsze miesiące na rozpracowanie protokołu , po drugie patrz punkt(2).

Żeby to miało sens, to musiałby być "goły" wyświetlacz, z dostępem do "pixeli", czyli jakimś interfejsem LDVS , czy jak to się tam nazywa... Może i są takie wyświetlacze, ale jeśli nawet, co cena pewnie lepsza od oscyloskopu...

Reply to
sundayman

Znaczy się chcesz mu nawinąć cewki odchylania plamki? :-))

Reply to
Pszemol

Użytkownik "RR" napisał w wiadomości

I tak, i nie. a) jesli maja czyste zasilanie matrycowe, to krzywej nie wyswietla i musi to przypominac telewizor a1) ... ale linia skanowania moze byc w pionie i isc z podstawa czasu, a2) choc w zasadzie ... mozna by sobie wyobrazic ze aktywuje jeden odpowiedni piksel, daje mu silny impuls i przeskakuje do nastepnego piksela, w calkiem innej pozycji. I w sumie to nawet podobnie silny jak normalnie bylby ten impuls. Choc problemy w sterowaniu na 100 czy wiecej MHz moga byc, jak tam duze pojemnosci wyjda czy czasy otwarcia.

b) jesli maja jakis bufor na pokladzie podobnie jak w TFT to tym bardziej telewizor ... ale z uwagami jak wyzej b1) aktywujemy kolejne kolumny, wpisujemy zawartosc, b2) mozna by wymyslec i odpowiednie sterowanie matrycowe, adresujemy i wlaczamy jeden piksel, adresujemy i wylaczamy piksel wlaczony kiedys wczesniej.

J.

Reply to
J.F.

Myślę, że będzie to wyglądać tak samo jak na obecnych oscyloskopach z ekranami LCD-TFT. Popularny sterownik SSD1963, spotykany bardzo często w ekranach WVGA 7" daje radę ogarnąć 60fps. Wszystko "w rękach" procka, który musi z tą samą częstotliwością rysować ramkę w buforze RAM.

Reply to
Jakub Rakus

Użytkownik "sundayman" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:lt0l0u$rov$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Taki Samsug S4 czy S5 z powodzeniem wystarczy.

Myslisz sam to robic ? dwonisz do producenta, dostajesz informacje. Byc moze podpisuejsz NDA.

J.

Reply to
J.F.

już widzę, jak dostaniesz dokumentację od Samsunga :) No, chyba że jesteś producentem o wolumenie 50.000 szt.

Ale inaczej - to zapomnij, nikt nie będzie z tobą rozmawiał nawet.

Reply to
sundayman

Dnia Thu, 21 Aug 2014 20:23:47 +0200, sundayman napisał(a):

Ale dokladnie o tym mowie - chcesz sobie jedna sztuke zrobic ? Czy myslisz o produkcie na sprzedaz ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2014-08-21 20:23, sundayman pisze:

A nie będzie to równoległy RGB?

formatting link
formatting link
IMHO bezpośrednie podawanie przebiegu na wyświetlacz LCD/LED jest bez sensu. I tak trzeba przetworzyć wartość analogową na cyfrową więc czemu tego nie robić do RAM? Poza tym nie wiem jaka jest bezwładność OLED, ale chyba znacznie mniejsza niż luminoforu, w związku z czym obserwacje wolniejszych przebiegów będą upierdliwe. No i nie wiem, czy taki wyświetlacz pasmem (X) dorównał zwykłym bańkom.

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 22.08.2014 o 09:27, Michał Lankosz pisze:

Ładne, płynne wyświetlanie bez opóźnień, w niektórych zastosowaniach, np. w serwisie, gdy trzeba szybko przelecieć wiele punktów pomiarowych, coś tam poruszyć w okablowaniu, postukać w PCB, obserwując jednocześnie.

Do wolnych przebiegów stosowano specjalne lampy z poświatą. Można zrezygnować ze wszechstronności

Niestety. Przyjmując, że trzeba pikselowi podawać napięcie przez co najmniej 1 us*, przy rozdzielczości X = 256 pikseli, skanowanie potrwa 256 us, co pozwoli wyświetlić jeden okres sinusoidy o f = 3,9 kHz, o ile dobrze liczę.

BTW - dziękuję za komentarze.

  • - Brak dokładnych danych. Według Wikipedii ekrany OLED można odświeżać 100000 razy na sekundę.
Reply to
RR

W dniu 2014-08-22 17:18, RR pisze:

Zapisywanie i czytanie z pamięci jest szybkie, dużo szybsze od ludzkiego oka. Tak więc opóźnienie nawet rzędu 1ms raczej się nie zauważy. Wystarczy może i 10ms zwłoka w wyświetleniu obrazu, aby było to niezauważalne. Fakt jest taki, że tanie oscyloskopy cyfrowe działają różnie, dobre z Agilenta działają rewelacyjne, miałem okazję przez 30 sekund z podobnym do tego:

formatting link

Oczywiście znam taki rodzaj lampy, ale OLED raczej nie ma takich właściwości. Chyba że przyłożyć jakąś specjalną folię fluorescecnyjną na wyświetlacz.

Sam widzisz ograniczenia. Zapewne dlatego nikt do tej pory nie wyprodukował takiego oscyloskopu.

Reply to
Michał Lankosz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.