Okre?lanie wzajemnego po?o?enia 2 o

Czy istnieją jakieś czujniki, które pozwoliłyby na określenie przemieszczenia 2 obiektów względem siebie? Chodzi mi o odległości rzędu kilku do kilkudziesięciu cm i wystarczy detekcja zmiany położenia (np jeśli nastąpi uszkodzenie jakiegoś elementu konstrukcyjnego). Coś np w rodzaju magnes - czujnik halla, tyle że działające na większe odległości i co będzie można zastosować na metalowych obiektach.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna
Loading thread data ...

Zobacz coś co nazywa się GP2D12. Są dwa rodzaje z pomiarem analogowym i z wyjściem dwustanowym. Nie pamiętam, którego typu dotyczy podane oznaczenie.

Paweł

Reply to
Paweł

Paweł pisze:

Dzięki. Optyczne raczej się nie nadadzą. Myślałem o jakimś rozwiązaniu radiowym albo magnetycznym.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Dariusz Zolna pisze:

Dzis dzień szalonych pomysłów, "laser i system mini lusterek", mozna wiecej wówczas obiektów kontrolować. :-). pozdr AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Andrzej Kmicic pisze:

Wiedziałem, że się takie pomysły pojawią :) Tu chodzi o coś o wiele prostszego - sprawdzanie czy dany element konstrukcji uległ uszkodzeniu mechanicznemu (co zazwyczaj sprowadza się do zmiany położenia). Na razie zastanawiam się nad opcjami typu czujnik halla (lub kontaktron) i magnes (z tym, że na innej zasadzie niż opisałem w pytaniu) albo tensometr.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

jeden lity element? jeżeli nie jest drastycznie termorozszerzalny to pacnij przeguby (tzn miejsca które są najbardziej narażone na deformacje ) jakimś szkliwem, lakiem, kalafonią, wetknij w gluta jakieś małe złączki lub po prostu przwody, a jak stwardnieje to na tym namaluj przewodzącym lakierem zworkę między przewodami.

Reply to
bujnos

bujnos pisze:

Dzięki za sugestię. Niestety to musi być rozwiązanie profesjonalne. Ale właśnie w tym kierunku kombinuję - np czujnik halla albo kontaktron i mały magnes.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

W dniu 2010-01-25 20:53, Dariusz Zolna pisze:

Jaka dokładność? Może enkoder linkowy się nada? Dalmierz laserowy?

pzdr mk

Reply to
mk

mk pisze:

Dokładność zerojedynkowa - nastąpiło przemieszczenie albo nie. Optyczne i mechaniczne sprawy odpadają. Szukam czegoś w rodzaju - "nadajnik" instalowany w punkcie pomiarowym, "odbiornik" w punkcie "referencyjnym". Chodzi mi o wykrycie przemieszczenia / mechanicznego uszkodzenia elementu.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Rozumiem, że elementy względem siebie się nie przesuwają "normalnie", tak? Ich przemieszczenie z pozycji wyjściowej oznacza uszkodzenie, tak? A czy jest to jeden element, czy więcej? Jak jeden - nie ma problemu - zawsze są w tym samym miejscu czujniki ;).. jak więcej - mogą zostać źle ustawione, tak?? Pytania kolejne - czy przemieszczenie może nastąpić tylko w jakimś konkretnym kierunku, czy w dowolnym (w szczególności, czy elementy mogą się do siebie zbliżyć tak, że kierunek, w jakim będzie wyznaczana odległość się nie zmieni?)??

Reply to
Konop

Konop pisze:

Dla uproszczenia przyjmijmy że jest to np metalowa belka i mierzymy przemieszczenie jej 2 końców względem siebie. Może też być np bardziej skomplikowany kształt o kilku "gałęziach" mogących ulec uszkodzeniu. Możemy tez przyjąć że jest jakiś punkt bazowy, w którym może być umieszczona "centralka", a na końcach gałęzi elementy pomiarowe.

Tak. Może być np dokonana kalibracja stanu wyjściowego w układzie mikroprocesorowym poprzez np pomiar napięcia, odczyt wartości z innego układu cyfrowego, itp.

J.W. - po zainstalowaniu, położenie / stan czujników może być kalibrowany.

Przemieszczenie może nastąpić w dowolnym kierunku, może się także zdarzyć, że element zostanie zupełnie zniszczony / oderwany. Sytuację, że odległość się zmieni na dokładnie taką jak wyjściowa możemy pominąć.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Dlaczego wykluczasz rozwiązanie optyczne? Promień podczerwieni leci do odbiornika lub odbłyśnika. Aby ukierunkować wiązkę należy nadajnik umieścić za krótką lufą, podobnie odbiornik. Takie rozwiązanie jest proste w realizacji tyle, że nie zareaguje na równomierne wydłużenie badanego elementu. Ale przekrzywienie, skręcenie czy złamanie jak najbardziej. Dodatkowo w przypadku odbłyśnika nie ma problemu z kablami. Dajesz odbiornik obok nadajnika, wiązkę modulujesz i możesz kontrolować wiele punktów jednocześnie.

PC

Reply to
PC

PC pisze:

Ze względu na środowisko pracy, w którym zabrudzenie nadajnika / odbłyśnika to w pewnych sytuacjach byłaby kwestia minut.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.