Ogranicznik pradu na 230 V AC

witam.

Mam pytanie. Jak zrobic ogranicznik poboru prądu w obwodzie 230 V na prądzie zmiennym? Rezystor odpada bo sie grzeje. Czy jest jakas alternatywa? Powtarzam ze chodzi o prad ZMIENNY 230V.

Reply to
Radek
Loading thread data ...

Ale w czym dokladnie problem z tym rezystorem ?

Co ma byc zachowane a co nie musi ?

Bo prad mozna zmniejszyc dlawikiem, kondensatorem, zarowka, i jeszcze na pare innych sposobow.

J.

Reply to
J.F.

Rezystor sie strasznie grzeje. a chodzi mi zwykly ogranicznik poboru pradu na 230V AC. Zeby odbiornik nie pobieral zbyt duzego pradu, a jednoczesnie otrzymywal przemienny prad.

Reply to
Radek

Radek snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Prawa Ohma nie ominiesz. Jak ograniczysz prąd to spadnie napięcie na odbiorniku.

Kiedyś (może i dziś) w tanich hotelach bywały takie wynalazki - Szeregowo z fazowym przewodem w gnieździe był włączony dławik. Przy włączeniu golarki napięcie niewiele spadało ale czajnika nie dało się używać. Dławik ograniczał prąd, napięcie spadało i w czajniku wydzielało się kilkadziesiąt watów. Wmak

Reply to
Wmak

Spinacz biurowy, Radek snipped-for-privacy@wp.pl!

I będzie się grzał, bo nie ma na nim przesunięcia fazowego i prąd leci w fazie z napięciem.

Tak jak już ktoś napisał - kondensator lub dławik, albo rozwiązanie z żarówką, która ograniczy moc tym bardziej, im większy będzie jej pobór.

Chodzi pewnie o przemienny, nie zmienny.

Reply to
Adam Wysocki

odbiornikiem jest silniczek indukcyjny (klatokowy) od wentylatora. Chce miec mozliwosc regulacji obrotow wentylatora za pomoca pradu. Napieciowo. Falownik odpada bo mnie na niego nie stac. Jak reguluje obroty wentylatora rezystorem duzej mocy to strasznie sie grzeje. Moze teraz jakas podpwoedz? Dzieki z gory.

Reply to
Radek

Ja taki wentylator zasilam z autotransformatora. Akurat miałem mały autotransformator i dużo miejsca żeby go postawić. Jak ci nie zależy na płynnej regulacji to zmierz prąd pobierany przez wentylator jak jest podłączony przez opornik. Zmierz napięcie na oporniku i wybierz jakiś mały transformator o podobnym napięciu wtórnym. Podłączyć trzeba tak. Mały transformator pierwotne do sieci. Silnik połączyć szeregowo z wtórnym i do sieci. W zależności jak połączyłeś wtórne to albo napięcie z transformatora ci się doda do sieciowego albo odejmie. Jak pomnożyć prąd przez napięcie wtórne to wyjdzie moc transformatora. To prosta i skuteczna metoda.

Reply to
Tomek

Radek snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

To nie mogłeś od tego zacząć tylko musiałeś problem zasupłać? Jeszcze, gdybyś podał moc wiatraka, byłoby łatwiej.

Regulacji możesz spróbować regulatorem na triaku (jak ściemniacz oświetlenia) - marnie, ale będzie regulować. Jeśli chcesz na stałe obniżyć obroty, możesz dobrać szeregowy kondensator. Dla przykładu wentylator kształtu "komputerowego", mocy nie pamiętam - ze

20W, 12X12cm, na 220V AC, z szeregowym kondensatorem 0.5 mikroF startuje, chodzi cicho, jest wtedy na nim ok 120V. Silnik większej mocy będzie potrzebował większej pojemności. Przy dobieraniu trzeba ostrożnie zwiększać pojemność, mierząc napięcie na silniku. Ze wzrostem pojemności napięcie będzie rosnąć, trzeba uważać by nie dojść do rezonansu pojemności z indukcyjnością silnika, bo wtedy na silniku może pojawić się nawet 600V i na kondensatorze podobne, tylko w (zgrubsza biorąc) w przeciwfazie. Kondensatory muszą być na 250 a lepiej na 400V AC. Wmak
Reply to
Wmak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.