Ograniczenie prądowe... licznik impulsów...

Witam. Mam dość nietypowe pytanie... Przy jednej z maszyn przemysłowych podłączony jest elektromechaniczny licznik impulsów. Nie wiem dokładnie jak to działa, jednak licznik nie posiada zasilania, podłączony jest bezpośrednio pod elektromagnes, który uruchamia nóż tnący. Tak więc w chwili kiedy jest 230V na uzwojeniu elektromagnesu, to jest zliczany kolejny impuls... Niestety licznik się spalił, serwis nie uznał reklamacji, twierdząc, że zbyt duży prąd przeszedł przez licznik... Generalnie pytanie brzmi, co można zrobić, jakieś ograniczenie prądowe, czy coś, żeby sytuacja się nie powtórzyła??? Wiem, że opis nie jest za dokładny, ale nie widziałem urządzenia na oczy, posta piszę na prośbę znajomego, który nie ma pojęcia o elektronice i wytłumaczył mi to możliwie jak najdokładniej...

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

znajdźcie jakiegoś lokalnego praktyka od automatyki i niech się za to weźmie, bo głuchy telefon może być mało skuteczny...

Reply to
Jarek Andrzejewski

Powiedz to właścicielowi zakładu... Koszty, koszty, koszty... :)))

Reply to
Maciek C

OK, nie mów. Sam zrozumie po paru nieudanych próbach :-)

Pierwsze rozwiązanie: warystor.

Reply to
Jarek Andrzejewski

Boje sie ze nie tedy droga - moim zdaniem odstrzeli i nie zabezpieczy (jesli faktycznie maja takie przepiecia w sieci ze cewki pali, bo ze zrabany projekt maszyny to raczej nie wierze). Gdybym mial cos podpowiedziec, to raczej mocny opornik szeregowo z uzwojeniem licznika. Ten pewnie jakis zapas ma, wiec nawet jak nie bedzie przepiecia powinien lapac - a jak bedzie to troche pomoze. Jaki opornik? A czort wie ;-) W kazdym badz razie masz calkowita racje - powinni wezwac automatyka/eklektronika/elektryka*... jesli sami sie dobrze na tym nie znaja (a na to wyglada). A jesli ich nie stac, niech sobie licza ciecia sami - recznie, albo niech nie kupuja maszyn - bedzie jeszcze taniej! :-( __ Pzd, Irek.N.

  • jak to wlasciwie jest z podzialem, automatyk powinien sie znac na elektryce/elektronice? A czy zakladowy elektronik powinien znac PLC-ki? No i czy zwykly elektryk to tylko od oswietlenia i stycznikow jest? ;-)
Reply to
Ireneusz Niemczyk

Podejrzewam, że ten licznik był skonstruowany do liczenia impulsów, czyli krótki impuls i znacznie dłuższy odstęp pomiędzy impulsami. Sterowanie maszyny zgłupiało i włączyło zasilanie licznika na dłuższy czas - miał prawo spalić się. Wmak

Reply to
Wmak

Mozesz miec racje, ale wtedy elektromagnes wyzwalajacy noz tez by trzymal, czyli noz powinien byc zle sterowany (cokolwiek to znaczy) i obsluga powinna to zauwazyc, a takiego nic nie napisali - moze nie wiedzieli, albo ich nie bylo przy maszynie jak awaria nastapila. Masa gdybania nam pozostaje. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Serwis ściemnia. Niech to twierdzenie podeprą jakimś dowodem. Napewno nie zdołają. A cewki elektromagnesów niestety, jak każda druciarnia "lubią" się spalić. Zamówić u producenta liczników nową cewkę czy co tam trzeba wymienić i pan Kazio złota rączka wymieni.

Reply to
Jacek Maciejewski

Hhehe, lepiej nie, miałem kiedyś styczność z elektrykiem z tej firmy i twierdził, że właściwie główny wyłącznik napięcia w podstacji trafo (maja swoja) nie jest potrzebny :DDD

Reply to
Maciek C

Dnia 2005-02-10 07:52, Użytkownik Ireneusz Niemczyk napisał:

Widząc podział np. na PG to ciężko dojść do kogo powinna należeć automatyka: na wydziale Elektrycznym jest kierunek Automatyka i Robotyka, na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki również. Chociaż chodzą słuchy, że Automatyka z tego ostatniego ma kiedyś wylądować u nas czyli na elektrycznym ;-) Aha, w planie studiów na kierunku Elektrotechnika są przedmioty związane z elektroniką, automatyką i sterownikami więc chyba elektrycy są najbardziej uniwersalni(bez obrażania kogokolwiek) ;-) Natomiast na Elektronice Obwody Elektryczne obejmują znacznie mniejszy materiał, brak jakichkolwiek informacji o maszynach elektrycznych, itd. Nie wiem jak wygląda sytuacja na Automatyce - oglądając rozpiskę przedmiotów Automatyki z wydziału Elektrycznego wynika, że absolwenci tego kierunku mogą być również całkiem uniwersalni :-)

Reply to
badworm

Automatyka w koncu moze byc pneumatyczna, mechaniczna badz hydrauliczna :-)

Znajomosc elektroniki automatykowi na pewno nie zaszkodzi, do podlaczania czesci elektrycznej uprawnienia elektryka sa niezbedne .. a "elektronik zakladowy" to co wlasciwie robi ? Naprawia PLC i telewizory dyrektorom ? :-)))

Na PWr sa wydzialy: elektroniki, Informatyki, Elektryczny i Mechaniczno-Energetyczny. Widac kto sie powinien maszynami zajmowac :-) A dodatkowo wydzial Elektroniki Mikrosystemow i Fotoniki.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.