Odzewnik telefoniczny

Witam,

Czy ktoś może ma gotowy schemat, albo pomysł na wykonania "odzewnika telefonicznego POTS", który sam by odebrał przychodzace połączenie telefoniczne i nadał jakiś sygnał foniczny?

Wiem, że taką funkcję spełni "automatyczna sekretarka", ale może jst jakiś sprytny, skrajnie prosty układ zasilany całkowicie z linii? Bardzo podobał mi się układ odbierający skłądający się z neonówki: idealnie odbierał, tylko nic nie nadawał :)

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
laser
Loading thread data ...

A może zacznijmy od konkretów? Co wg ciebie rozkłada neonówkę jako urządzenie odbierające połączenie?

J.

Reply to
Jarek P.

Dnia 22.03.2011 Jarek P. snipped-for-privacy@gmail.com napisał/a:

Nawet tak myślałem: tylko jako generator (multiwibrator astabilny?) i jak go podłączyć? Przez transformator?

Reply to
laser

Jeśli mamy to dopracowywać, to proponowałbym się wpierw zastanowić, jak przez chwilę potrzebną na zagwizdanie w linię podtrzymać to połączenie. Normalnie, ono natychmiast po "odebraniu" przez neonówkę zostanie rozłączone, jak tylko napięcie na linii spadnie do rozmównego i nasz generator nie będzie miał w co gwizdać.

J.

Reply to
Jarek P.

[...]

I super

Neonówka się zaświeciła, w stanie świecenia ma niską rezystancję, niska rezystancja jest przez centralę identyfikowana jako "off hook", więc w czym problem?

Ale przecież po odebraniu połączenia napięcie w linii nie ma już tych ok.50V, tylko raptem kilka woltów. To spokojnie zgasi neonówkę i w rezultacie zakończy połączenie. Efekt będzie taki, że połączenie zostanie rozłączone natychmiast po odebraniu, jednak fakt pozostaje faktem, odebranie połączenia nastąpi. Osoba nawiązująca połączenie powinna usłyszeć krótki sygnał dzwonienia (zwłaszcza, że zwykle minimalnie wyprzedza czasowo samo dzwonienie), trzask i dalej (na ogół, cześć central może reagować inaczej) sygnał zajętości.

J.

Reply to
Jarek P.

Dotąd ok

A tu się gubimy. Bo wg mnie, napięcie owszem spada, ale do kilku woltów w wyniku "odebrania" połączenia przez neonówkę

[...]

Dobra, chyba rozumiem, w którym miejscu nasze rozumowanie się rozjeżdża. Chodzi o to, czy po odebraniu połączenia centrala PRZEŁĄCZA zasilanie linii z 50V DC na kilka woltów prądu rozmównego, czy też te 50V jest w linii cały czas, a jedynie w wyniku jej obciążenia telefonem spada do kilku woltów. Jeśli prawdziwa jest pierwsza wersja będzie tak jak piszę, jeśli druga - neonówka zadziała jak dioda zenera i będzie dupa blada. Rzecz jest do sprawdzenia w 20 sekund, niestety nie mam pod ręką neonówki, spróbuję w domu poszukać.

Tak, i tsunami przyjdzie...

J.

Reply to
Jarek P.

Zasilanie linii 50 to Strowger - tam były przekaźniki A - 2x400omów (dla DC), które były równocześnie dławikiem skompensowanym zapewniającym symetrię względem ziemii. W obecnych centralach jest podobne rozwiązanie obwodu rozmównego, tylko napięcie zasilania wynosi 48V. Rozpoznanie połączenia jest na podstawie spadku napięcia wywołanego podłączeniem naprawdę małej rezystancji - neonówka nie wystarczy.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-03-23 10:33 Jarek P. napisał(a):

A nie można po ludzku? Czyli przez transoptor wykrywamy sygnał dzwonienia a potem na określony czas (do wyznaczenia go wystarczy NE555) "podnosimy słuchawkę" dołączając przekaźnikiem do linii obciążenie (wystarczy rezystor powodujący przepływ prądu kilka mA). W linię możemy puścić sygnał dźwiękowy (kolejny NE555), może być nawet przerywany (kolejny NE555 albo od razu NE556). Koszt produkcji całego ustrojstwa wyniósłby mniej niż czas już tu spędzony na dyskusję o nim.

BTW: Aby uprościć całe urządzenie, zamiast 3 układów NE555 można by zastosować ATtiny4. Kosztuje 3zł i idealnie się nadaje do tej pracy.

Reply to
Adam Dybkowski

Dnia 23.03.2011 Adam Dybkowski snipped-for-privacy@45wp.pl napisał/a:

A co z zasilaniem? Miało być wszystko z linii. 2mA maks chyba nie wystarczy...

Reply to
laser

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.