gołębi, projekt początkujące

W dniu 24.07.2011 20:47, Endriu pisze:

Tylko to jest na terenie gdzie drapieżniki występują... A miejskie gołębie nie wiedzą że powinny się bać. Co innego gdyby sowa co jakiś czas jednego zjadła ;)

Reply to
Michoo
Loading thread data ...

Endriu napisał:

Swoją drogą ciekawe, jak tam w ulu typują ochotników do następnej służby wartowniczej. Może w końcu dobór naturalny wyeliminuje nadmierną chęć do interesowania się pukaniem nieznajomych w środku zimy.

Jarek

PS Też mam znajomego pszczelarza. Jego podopieczne chyba są bardziej bystre, bo na zimę zakitowują otwór wejściowy ula i wszystkie idą spać.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Wydaje mi się, że twój znajmy pszczelarz troszeczkę cię robi w bambuko ....

Kilka aspektów dobrego zimowania

formatting link
"[...] Wielu pszczelarzy obawia się pozostawienia na zimę zbyt dużych wylotów i często niepotrzebnie je znacząco zmniejszaj. Dobrej wentylacja w czasie zimowania jest bardzo ważna, a świadczą o tym dane Brennera. Wyliczył on, że rodzina o średniej sile zużywa na ogrzanie kłębu 18 g zapasów dziennie. Do spalania takiej ilości cukrów potrzeba 13,43 litra tlenu, który jest zawarty w 63,97 litrach powietrza atmosferycznego. Jest to minimalna ilość powietrza, która musi dostać się do wnętrza gniazda dziennie. Przy spalaniu wspomnianych 18 g zapasów wydziela się aż 13,43 litra pary wodnej, która w ciągu doby powinna być usunięta z ula. Jeżeli 34 dm3 przyjmiemy za przybliżoną pojemność gniazda zimowego, to powietrze zawarte w gnieździe musi być wymienione dwukrotnie w ciągu 24 godzin. Bywa, że w związku z niepokojeniem rodzin, ochłodzeniem czy zawilgoceniem ula zapotrzebowanie na tlen i wymianę zużytego powietrza przez rodzinę znacznie wzrasta. Z danych wynika, że stworzenie warunków do właściwej wentylacji w ulu na czas zimowania należy traktować priorytetowo. [...]".

Reply to
Endriu

Endriu napisał:

Nie żebym ja się na tym jakoś specjalnie dobrze znał, ale ul widziałem wielokrotnie. W niczym nie przypomina on szczelnością bańki pentody. Ani nawet obudowy twardego dysku, do którego też pszczoła nie wleci, ale powietrze może do środka wchodzić i wychodzić. Ta dziura, co przez nią zwykle wlatują te bzykające zwierzaki, nie jest jedynym otworem, przez który może przedostawać się te kilka litrów powietrza na godzinę.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.