Odbiornik liniowy czy nie?

Witam wszystkich! Piszę tutaj aby ustalić jednoznaczną wersje w moim problemie. Na laborkach miałem dokonać pomiarów napięcia, mocy i natężenie do odbiornika jakim była zwykła żarówka. Pomiary co 10V w dół. Na podstawie otrzymanych wyników zrobić wykres zalezności napięcia od natężenia i stwierdzić czy żarówka jest odbiornikiem liniowym czy też nie. No i tutaj mam małą watpliwość. Gdyby tak uśrednić wykres to wychodzi mi nawet linia prosta, biorąc pod uwagę błędy pomiarowe.

Analogiczne badania było dla lampy halogenowej, no tutaj wykres o wiele bardziej przypomina linie prostą.

Tutaj znajdują się wyniki pomiarów:

formatting link
Czy żarówka i ten halogen jest odbiornikiem liniowym?

Pozdrawiam

Reply to
Grandalf
Loading thread data ...

Dnia Wed, 16 Apr 2008 06:55:43 -0700 (PDT), Grandalf napisał(a):

Takie wyniki to o kant d... rozbić. Czemu nie wykres? Czemu halogen badany dopiero od 160V? Czemu brak pomiarów dla mniejszych niż 100V napięć zykłej żarówki? Czemu masz wiele bardzo różnych pomiarów przy230V dla zw. żarówki? Poza tym, prostą to możesz aproksymować dowolną grupe punktów na płaszczyźnie. A mi nawet na oko się zakrzywia, porównaj: 200V/0,22A i

100V/0,15A.
Reply to
Jacek Maciejewski

A wykresiki gdzie ? Mamy przepisywac do Excela ?

Zarowka na pewno nie, i to u Ciebie widac.

110V - 0.16A, 220V - 0.24A. dwa razy wieksze napiecie - tylko 1.5 raza wiekszy prad.

W praktyce to zarowka zmienia opor ok 10x od temperatury pokojowej do nominalnego punktu pracy, i to jest powodem nieliniowosci U(I) i/lub I(U).

Owszem - w fizyce panuje lekkie zamieszanie pomiedzy scisla matematyczna definicja funkcji liniowej [ f(ax)= a*f(x), f(x1+x2)=f(x1) + f(x2), co dopuszcza funkcje tylko w postaci f(x)=C*x] oraz "wykres jest linia prosta" [ co dopuszcza f(x) = C*x +D, ktora z kolei nie spelnia matematycznej definicji].

Byc moze w tym zakresie pomiarowym nawet ci wyszla linia zblizona do prostej .. no to bedziesz mial problem :-)

Natomiast halogen .. jako zarowka zachowuje sie tak samo zle. Ale patrzac na ten cos fi - to chyba mierzyles razem z transformatorem/zasilaczem. A tu juz cuda sie moga dziac, szczegolnie jak elektroniczny :-)

J.

Reply to
J.F.

Wynikow nie moge zobaczyc, bo z roboty mam te strone zablokowana. Ale: Zjawiska fizyczne modeluje sie tak, albo inaczej. Nie ma modeli odwzorowujacych rzeczywistosc w stopniu doskonalym, zawsze jest jakis zakres stosowalnosci modelu i jego szacowana dokladnosc. Mozesz wziac Twoje wyniki, podliczyc parametry modelu przy zaloszeniu, ze jest liniowy (czyli policzyc wypadkowe U/I) i policzyc, jaki masz przy takim zalozeniu blad. Dojdziesz do wniosku typu: Zarowke mozna przyjac za liniowa, jesli wymagana dokladnosc nie przekracza 5%. Albo

10%. Albo 1%. Ile, to musisz oszacowac na podstawie danych. Mozna tez wyznaczyc, ze zarowka w jakims zakresie napiec pracy jest liniowa, a poza nim zaczyna byc nieliniowa (poki jest zimna, to jest to kawalek oporowego drutu, nieliniowosc zaczyna sie, jak tenze sie robi goracy).

Zarowka ogolnie rzecz biorac nie jest specjalnie liniowa, ale dla prostych obliczen mozna ja za taka uznac - wszystko zalezy od potrzeb...

Reply to
Marek Lewandowski

Grandalf pisze:

Żarówka, także halogenowa, odbiornikami liniowymi nie są... jeśli nie wiesz, czemu, to sobie dopisz do pomiarów punkt (0,0) - bo na pewno charakterystyka będzie przez ten punkt przechodzić :)... i wtedy zobaczysz, jak bardzo jest nieliniowa ;)... A czemu przechodzi przez punkt 0,0?? Bo jeśli w żarówce nie ma źródeł SEM ani SPM, to dla 0V musi być 0A ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Mierzyli prąd na niewłaściwym zakresie i tyle.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Miałbym prośbę do doświadczonych Kolegów na naszej grupie. Proszę nie op.......ć autora wątku. Już wie, że (delikatnie powiedziane) niedokładność w badaniach laboratoryjnych skutkuje błędnymi wnioskami. Nadróbmy braki jego nauczyciela, który w świetle prezentowanych pomiarów, nie powinien nauczać a może raczej łopatą kopać rowy. Pokażcie, krok po kroku, jak powinno wyglądać stanowisko laboratoryjne i prawidłowe badania. Pozdrawiam, K.

Reply to
John Smith

Hmm Ty masz z roboty zablokowan± tê strone, ale ciekawe czemu ja nie mam uprawnien do wejscia na fotosik.. Oni jakie¶ blokady porobili ?

Pozdrawiam Gejzero

Reply to
Gejzero

Bledy bledami, a problem pozostaje.

Jest zarowka dajaca na wykresie linie w przyblizeniu prosta odbiornikiem "liniowym" czy nie :-)

J.

Reply to
J.F.

Powiedzmy ze doswiadczenie jest prawidlowe, zakres zadany do zmierzenia 110-230V, i wychodzi prosta :-)

J.

Reply to
J.F.

Zauwaz ze tu granice sa szerokie, a prosta dosc dobra.

J.

Reply to
J.F.

Przestanie ci przypominac prosta jak dodasz jeszcze jeden oczywisty punkt 0V, 0A.

Krzysiek Rudnik

Reply to
rudnik

Chciałbym dopisać, czasami stosowana jest linearyzacja punktu (odcinka) pracy obiektu nieliniowego. Dlatego Autor wątku dochodzi do fałszywego wniosku na podstawie ograniczonego zakresu badań. Prawie każdy obiekt nieliniowy, można w wąskim zakresie uznać za liniowy i stosować stosowne uproszczenia. K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.