obsługa USB przez FDD-zastąpienie napędu.

Witam,

Chciałbym w miejsce flopa FDD podłączyć jakiś czytnik kart pamięci / pendrive. Problem polega na tym że program kótry siedzi w PC jest pod DOSem i nie ma możliwości zmiany odczytu danych z innego napędu niż FDD -napęd A. Moje założenie jest takie że komputer uruchamia się z jakimś czytnikiem (USB) natomiast widziany jest jako stacja Flop. Powód takiej zabawy to ciągle padające dyskietki i problemy z nimi związane, a jakaś karta pamięci rozwiązała by wiele problemów...

Czy jest coś takiego możliwe (rozwiązanie sprzętowe/programowe)?? Może jakieś inne sugestie-rozwiązania??

Czy jest możliwa(jakieś standarodwe rozwiązania) obsługi USB pod DOSem + jakiś wirtualny napęd FDD... wtedy byśmy ręcznie kopiowali pliki z napędu USB na wirtulany napęd flop.

Czy jest to realne ?

Pozdrawiam,

Reply to
Cris
Loading thread data ...

Cris napisal 2008-01-15 18:09:

Zapisujesz jakieś dane na tych dyskietkach w trakcie pracy programu? Jeśli nie, to najprostszym rozwiązaniem jest skopiowanie takiej dyskietki na bootowalną płytę CD - większość programów do nagrywania to potrafi.

Reply to
Tomasz Myrta

Cris pisze:

(...)

FDD to nie bardzo, ale HDD jak najbardziej:

formatting link
o ile pamiętam to istniały programy które udawały FDD korzystająć z obrazu dyskietki na dysku twardym.

Reply to
Dumak

....ciach.....

Może zastosuj tutaj przejściówkę IDE - CF, czyli karta pamięci Compact Flash jako dysk twardy. Działa pod DOSem, po wyłączeniu komputera można wyjąć. Różnica między tym o czym piszesz a moją propozycją jest tylko taka że karta CF jest podpięta jako dodatkowy HDD a nie FDD.

Pozdrrrr.... Reksio

Reply to
Reksio

przeczytaj uważnie:

formatting link
i skonfiguruj sobie czytnik news

Reply to
Darek

Dnia 2008-01-15 18:40, Użytkownik Reksio napisał :

a polecenie subst DOS-a się nie przyda? ;-)

Reply to
Michał Baszyński

W tym problem. Na dyskietkach są dastraczne pliki konfigurujące dany proces produkcyjny (kilka dyskietek w jednym dniu).

Z kartami CF-IDE jest to jakiś pomysł, ale prawdopodobnie 99,9% nie będe mógł zmienić scieżki odczytu tych danych z innego źródła jak fdd. Pomysł mam taki : stacja flop robi jako magazyn wymienny czyli z kart CF kopiuję na dyskietkę a z dyskietki czyta program obslugujący maszynę lub może jest jakiś wirtualny napęd floop w postacji jakiegoś folderu do którego to kopiowało by się te pliki (zamiast dyskietki).

W moim pomysle dalej jest dyskietka-ale siedzi cały czas w jednym miejscu, nie jest rzucana, dotykana, gnieciona itp... co tu będe pisał. Zakład produkcyjny.... Jest sens, robić coś takiego ??

Reply to
Cris

Nierozumiem...

Reply to
Cris

Czy to jest:

a) problem że soft strasznie stary ?

b) problem że komputer strasznie stary ?

Jesli a) to chyba najrozsądniejsze wydaje się użycie po prostu emulatora. Zdaje się ze qemu pozwala na podanie pliku jako emulowanego flopa. Więc rozwiązanie to postawienie byle jakiego linuxa i odpalenie tego programu w qemu. Po skończonej pracy archiwizujesz sobie pliczek z obrazem dyskietki i wszyscy sa zadowoleni. Żadnych rozwiązań sprzętowych.

Jesli b) to czym rędzej zmienić :)

Reply to
Sebastian Bialy

Jeszcze nie problem - plytki RW [kasowalne] i mozna zmieniac czesto. Ewentualnie przekonfigurowac program zeby zabootowal z CD, ale dane dane czytal juz z innego nosnika.

Ogolnie taki "symulator dyskietki" to jest raczej historyczna sprawa. Od lat nikt tego nie probuje.

Jesli ma zaszyte na stale "A:" to mozna przerobic na C. Jesli nie ma to moze czyta z biezacego katalogu.

No i masz jeszcze komende SUBST pod DOS.

A moze jakas siec ? DOSa mozna zabootowac przez karte.

J.

Reply to
J.F.

Nie wiem czy się tak całkiem rozumiemy... program się uruchamia w trybie DOS, na którym pracujemy. Na dyskietkach dostarczane sa pliki produkcyjne (jest to obrabiarka CNC) wg ktorych maszyna ma pracowac. Te dyskietki tworzy osoba znajdujaca sie w biurze i o zadnych RW nie ma mowy: czas oraz zkaz uzywania sprzetu nagrywajacego.... :|

przyjrze sie temu blizej... zrobie testy

nie chodzi o bootowanie, jw.

Reply to
Cris

uruchamia sie z tej dyskietki ? Czy z wbudowanego HDD ?

Czas przy malej ilosci danych jest krotki, a zakaz .. jak dyrekcja glupia, to wam czytnika kart tez zabroni uzywac :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Tue, 15 Jan 2008 18:09:14 +0100, Cris napisał(a):

Bodajże karty Smart Media można było poprzez specjalną przejściówkę dyskietkę odczytywać i zapisywać poprzez napęd FDD.

Reply to
badworm

Program się uruchamia z HDD, ktory jest wbudowany. Jest to typowa obrabiarka CNC z systemem pod DOS, do ktorej nalezy dostarczyc dane z FDD

Troszke bardziej skomplikowane, ale czytniki przejda bo czytnik sobie podlaczysz sam, natomiast w PC trzeba zmienic naped z CD na RW w tu bedzie wieeeeeeelki problem dla informatykow. Nie chce wdawac sie w szczegoly.

Reply to
Cris

formatting link
Obawiam sie jednak dwoch rzeczy: a) do dodatania juz tylko antykwariatach i e-bay, b) czy to aby na pewno udaje dyskietke ? czy tylko korzysta z interfejsu magnetycznego napedu, a wymaga specjalnego programu do obslugi.

no bo tak zeby udawalo dyskietke, to by musialo rozpoznac pozycje glowicy .. a jak ?

J.

Reply to
J.F.

Jeśli chodzi o ten konkretnie sposób "konwersji" to jestem pesymistą... Wolałbym coś względnie "uniwersalnego" czego można kupić / zrobic / przerobic itp. bo musze uwzglednic czynnik ludzki czyli "zepsuło sie"

Reply to
Cris

man subst... a sorry to nie ten system :P

subst -h

w dosie, taka komenda.

subst a: c:\CNC

Zrobi wirtualny naped A: w ktorym beda pojawiac sie pliki z folderu CNC na c:. Tam do "CNC" skopiujesz sobie te pliki z dyskietek.

Wczesniej w BIOS wylacz dyskietke, odlacz od kontrolera aby zniklo A: "sprzetowe" byc moze zadziala a byc moze nie pozwoli na subst na tak wazna, historycznie; ) dyskietke a: .... pobawic sie musisz.

Reply to
Papkin

Dlatego pozostaje emulacja. Często da się dostosować stare kretyńskie programy do pracy w nowych warunkach np. na portach COM podpinanych pod USB.

Dlatego emulacja. Bo się często nie da wprost.

Reply to
Sebastian Bialy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.