Obniżenie napięcia.

Witam, chce sobie zasilać ruter. Oryginalny zasilacz ma 12V i 1A. Ale ja chcę go zasilić z zasilacza 24V 3A i puścić to skrętką. W sumie można zastosować stabilizator napięcia, ale się on będzie bardzo grzał. Jest jakiś inny prosty sposób na obniżenie napięcia, bez konieczności wstawiania radiatora wielkości pięści Na upartego mogę skorzystać z oryginalnego zasilacza, ale mam skrzynkę małą i jeszcze kilka rzeczy dodatkowo z tego jednego 24V zasilacza chciałbym zasilać. Bo jeżeli dobrze policzyłem to P=U*I U=24-12=12V a I=3-1=2 ===> P=12V*2A=24W. a obudowa TO-220 bez radiatora jest w stanie rozproszyć 1W..... w sumie napisali, że z radiatorem to maks 5-30W ale to i tak sporo.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat
Loading thread data ...

Zle to policzyles. 3A to wydajnosc nowego zasilacza. Skoro oryginalny byl 1A to urzadzenie pobiera <= 1A. Moc do rozproszenia bedzie wiec <= (24-12)*1 = 12W

Zasilajac router przez PoE nie uwzgledniles tego ze przewody Eth tez maja swoja niezerowa rezystancje i moze sie okazac ze przy routerze bedziesz mial 12V albo mniej.

Poszukaj w necie sa chyba jakies kalkulatory liczace spadki napiecia w zaleznosci od dlugosci przewodow (a jak nie to ze wzorow policz).

Reply to
darnok

Dzięki za trop sprawdziłem i rezystancja pary skrętki to 0,2 om/m

formatting link
Napisali, że jedna para może przenieść 1A a maksymalnie skrętka 4parowa jakieś 3,2A.

Ale wpadłem na inny sposób i układ stabilizujący wykonam przy samym routerze, dzięki temu spadnie mi trochę napięcie i mniej się będzie grzało :). Teraz tak chciałbym dać jakiś bezpiecznik żeby mi się kabelki nie potopiły jak będzie zwarcie czy coś. I jak dobrać bezpiecznik? Bo widziałem w tme bezpiecznik rurkowe szybki,ultra szybki, zwłoczne..... i wszystkie są na 250V a ja mam 24V Mam to przeliczać na waty czy jak? Bo teoretycznie jak dam 10metrów skrętki, zasilacz to 24V/3A urządzenie zasilające to lm7812 12V/1A To tak taki LM7812 bierze 1A ale sprawność tego jest pewnie na poziomie 70% czyli weźmie sobie 1,3A przy 24V. Z tego wychodzi, że dwoma parami trzeba będzie puścić zasilanie, bo na parę można dać 1A maksymalnie. Ile z tego weźmie przewód? Tu moje wyliczenia może znowu błędne. Dane to U=24V I=1,3A R=10*0,2=2om U=R*I=2om*1,3A=2,6V Spadek napięcia to 2,6V czyli napięcie przed lm7812 to 24V-2,6V=21,4V Czyli moc odłożona w przewodzie to P=U*I, P=2,6V*1,3A =3,38W na 10 metrów Qrcze dalej nie wiem jak dobrać bezpiecznik, czy może po prostu przyjąć że maksymalnie na parę to 1A i takie dać zabezpieczenie? Ale czy 0,5A na dać na 2 drutach czy wystarczy na jednym 1A? Ale jak to się ma z tym 250V na bezpiecznikach to maksymalne napięcie czy jak? Bo sumie bezpiecznik wyzwalany jest termicznie, czyli udział ma napięcie i prąd. To przyjąć moc maksymalna na parze to 24V*1A= 24W ? Czyli trzeba przeliczyć te 250V na waty? Bo wtedy by trzeba by dać 24W=250V*I, I=24W/250V ====> I=0,096A. Najbliższy bezpiecznik rurkowy to 5x20 250V 0,1A ale są szybkie średniozwłoczne i zwłoczne????? Który wybrać (oczywiście jak mój tok rozumowania, co do doboru bezpieczników jest poprawny)?

Może ktoś coś doradzi? Bo się już pogubiłem

Albo jednak odpuścić stabilizowanie napięcia przy ruterze i zrobić to jakimś regulowanym stabilizatorem przy zasilaczu?

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Użytkownik "Stolat" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:hl8qgb$lo8$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

I bardzo dobrze.

Nie przeliczać, 250V to maksymalne napięcie przacy bezpiecznika.

Sprawność "prądowa to jest bliska 100% - pobierasz ze stabilizatora 1A a ten z zasilacza nie więcej niż 1,01A.

Pójdzie nawet na jednej parze, bedzisz miał mniej napięcia do zbicia w stabilizatorze.

Raczej tylko prąd - dać na początku skrętki bezpiecznik 1,6A i będzie po problemie.

Reply to
Jd.

Moim zdnaiem sprawa wyglada tak: Uproszczone dane wejsciowe jakie mamy:

  1. Jestes amatorem i do tego poczatkujacym.
  2. Rozumiem ze od tego routera bedziesz oczekiwal bezprzewwowej pracy i nie chcesz miec z nim problemow.
  3. Masz do rozproszenia moc ok. 12W i probujesz to zrobisz na TO-220 Jedyny wniosek jaki wyciagam z tego : Zapomnij o tym rozwiazaniu. W warunkach amatorskich (a moze inaczej: z takim amatorskim podejsciem i wiedza na temat parametrow katalogowych stabilizatorow) nie uda Ci sie poprawnie ozproszyc takiej mocy. Nawet jak uruchomisz to i bedzie Ci sie wydawalo ze dziala to bedzie cie sie tylko wydawalo bo za chwile przestanie dzialac. Moc 12W to bardzo duza moc do oddania z TO-220 i do realizacji bardzo trudna. Generalnie samo podejscie ze z 24V chcesz w ten sposob zrobi 12V 1A jest juz pomylka i to swiadczy o tym ze nie bardzo wiesz co robisz. Ale powodzenia. Nawet jak nie zastosujesz sie do mojej rady teraz to z pewnoscia za jakis czas :-))))
Reply to
plebi

Zaproponuje inne rozwiązanie.

24V będą mi potrzebne do zasilania wielu innych elementów i chce aby centralnie ze środka gwiazdy wychodziło. A to jest mała skrzynka i nie zmieszczę wielu zasilaczy...... Wiem, że będzie problem bo zrobiłem sobie ładowarkę do akumulatorów z lm317 z takiego samego zasilacza i na początku nie byłem w stanie wyciągnać więcej niż 1A, ale po zamontowaniu radiatora z chipsetu i wentylatorka spokojnie 3,5A wyciągam. Można by jakąś przetwornicę zrobić nawet jest strona
formatting link
czy to będzie dobre rozwiązanie? Dlatego zwróciłem się do Was-Ciebie o pomoc. Ty tylko skrytykowałeś ale nic innowacyjnego nie wniosłeś.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Nie byla to krytyka tylko bardzo rzeczowa porada :-) z ktorej nie musisz korzystac. Zbyt emocjonalnie to tego typu uwag podchodzisz. A nie poradzilem bo na odleglosc i przy (z calym szacunkiem) Twojej wiedzy bardzo trudno o takie porady.

ps. Piszesz ze z LM317 3,5A wyciagasz. Ładnie tylko ( i tu moje domysly bo tez niewiele wiem o tym ukladzie):

1.Czy mierzyles jaka temperature ma radiator na samym TO-220 ? Obliczyles czy nie przekraczasz dozwolonej temperatury zlacza ? To jest istotne. Bo jesli przekraczasz to LM chwilami bedzie sie wylaczal a po chwili jak wystygnie znowu zalaczy. Tego czy sie tak dzieje mozesz nie zaobserwowac przy zwyklej ladowarce ale dla routera to dyskwalifikacja.
  1. Do tego dochodzi sredni czas zycia (tzw MTBF) ktory przy zbyt wysokich temperaturach bardzo szybko spada. Zastanawiales sie co sie stanie gdy LM zostanie uszkodzony ? Jesli dostaniesz przerwe to mozesz sie cieszyc ale jak 'dostanie' zwracia i na wyjsciu dostaniesz 24V to co wtedy ?
  2. Brales pod uwage w swoich wyliczeniach ze na stoel masz temperature pokojowa (np. 20C) a w lecie w skrzynce temperatura moze przekraczas 60C ? Jest jeszcze wiele innych zagadnien ktore nalezaloby rozwazyc, troche pomierzyc. Niestety ja nie podejmuje sie prowadzenia na odleglosc takiego czegos. Dlatego nie podaje gotowego rozwiazania bo nie jest ono proste. Moim zdaniem najlepiej stosuj DEDYKOWANE oryginalne zasilacze a unikniesz problemow. I to jest moja rada na niezawodnosc.
Reply to
plebi

Zdecydowanie lepszy pomysl przy zasilaniu z 24V. Ale temat tez trudniejszy gdy wziaxc pod uwage niezawodnosc. Moze lepiej wymienic skrzynke ?

Reply to
plebi

Jeśli są to urządzenia o zmiennym poborze mocy to jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie stabilizator przy samym routerze. Inaczej będziesz miał problemy z ciągłym zawieszaniem się routera od spadków napięcia. A tak na marginesie to jak problem za 10 zł nabyć zasilacz

12 V?
Reply to
Robert_J

Użytkownik "Robert_J" <rob snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:hlb3mh$99d$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Odległość od gniazdka zasilającego :). A zasilacz oryginalny mam.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Użytkownik "plebi" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:hlb39u$99a$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

No może być problem bo to podtynkkowa skrzynka elektryczna na jakieś 30 modułów. Nic już teraz nie zrobię, źle zrobiłem a na zmianę na szafkę rackową-serwerową nie mam sił psychofizycznych :). W tej skrzynce zbiega mi się jakieś 70 skrętek i tam ma być sterownik do wszystkiego :). Router będzie w domu i do niego i tak będzie dochodziło 5 skrętek (4swicth i adsl), dodatkowo zasilającą chciałem też puścić tak co by kabli na ścianie za dużo nie było. W sumie to może przedłużę oryginalny kabel od zasilacz, zachowując odpowiedni przekrój żyły i sprawdzając ewentualny spadek napięcia. Tylko nie zmieszczę tam chyba gniazda do podłączenia zasilacza (wtyczkowy), ale chyba zacisnę na końcach wtyku tulejki zalutuje i wpakuje w koszulkę termokurczliwą. Ewentualnie mógłbym otworzyć zasilacz i bezpośrednio się wpiąć, ale obudowa wygląda na klejoną i w razie czego nie uda mi się pewnie ponownie jej złożyć.

Pozdrawiam Michał

Reply to
Stolat

Witam, może zapoznaj się z LM2576T-12

jeśli z LM317 sobie poradziłeś to i z nim nie powinieneś mieć wielu problemów. Dławik możesz kupić gotowy razem z LM-em np w TME. DL50-100 Dławik SMD 100uH 3A 0,19 Ohm

Reply to
j.r.

Użytkownik "Stolat" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:hl7d46$1sn$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Witam! Może troche inne podejście do rozwiązania problemu. Skrętką ~24V/50Hz w skrzynce transformatorek i prostownik ze stabilizatorem liniowym lub impulsowym na wymagany prąd i napięcie. Radziłbym zmierzyć faktyczny pobór prądu przez router bo to co innego niż na tabliczce znamionowej zasilacza. A jeżeli potrzebujesz zasilać kilka urządzeń to kilka uzwojeń wtórnych itd.

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Niedoba

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.