Obecna moc nadajnika DCF 77,5 kHz

Loading thread data ...

Andrzej Litewka napisał(a):

U mnie bez problemu kilka zagarów się przestawiło i synchronizowało również bez problemu tak że chyba raczej BTSy ci śmiecą troche.

Reply to
PKi

lwh pisze:

Sygnał DCF nie jest słaby, przynajmniej u mnie. Niedawno pisałem, na tej grupie, jak odebrać sygnał DCF przy pomocy przestrojonego odbiornika radiowego z falami długimi. Nie używałem żadnej zewnętrznej anteny, jedynie wewnętrznej ferrytowej. Sygnał był bardzo dobry, ale zakłócenia faktycznie występują. W ciągu dnia, sygnał był dodatkowo modulowany częstotliwością 625 Hz. Przypuszczam, że to efekt zdudnia się z harmoniczną częstotliwości odchylania poziomego odbiorników TV. Późną nocą, sygnał był niemal śliczny, choć nadal dało się dostrzec, ale już z trudem, owe 625 Hz.

Dla eksperymentu, zestroiłem obwód rezonansowy z cewki na antenie ferrytowej (długość ok 20 cm) i kondensatora strojeniowego. Obwód nastroiłem na 77.5 kHz i podłączyłem do oscyloskopu o czułości 2 mV/div. Na ekranie oscyloskopu widać różniaste szumy, ale też wyraźnie widać, że przebieg pulsuje. Treść na ekranie na ułamek sekundy, z częstotliwością

1 Hz, w sposób zauważalny zmienia się.

Do Andrzeja: w prostszy sposób można wzmocnić poziom odbieranego sygnału zbliżając do odbiornika obwód rezonansowy 77.5 kHz z cewką na antenie ferrytowej.

pzdr mk

Reply to
mk

lwh schrieb:

  1. DCF w przypadku konserwacji nie jest wyłączany, tylko przełączany na inny nadajnik (w Brunszwiku, a nie w Mainflingen). Problemy z synchronizacją mogą też występować przez zmianę kodowania, a konkretnie przez dodanie sygnału pogody do kodu, tam gdzie było do tej pory zero (albo jeden, nie pamiętam). Niektóre dekodery przez to zdurniały.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Waldemar Krzok pisze:

Bity 1-14 zostały zagospodarowane na przekazywanie informacji o pogodzie już od listopada 2006 r. (tak podaje polska Wiki)

pzdr mk

Reply to
mk
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Krzysztof Kucharski

Andrzej Litewka pisze:

Na samej antenie ferrytowej bez kondensatora?

Na zrobionym na szybko obwodzie rezonansowym z anteną ferrytową w Częstochowie uzyskałem 0.6 V pp. Rdzeń długości ok 20 cm, dobroć obwodu rezonansowego na podstawie wybrzmiewania szacuję na ok 200. Uzwojenie nawinięte nawet nie litzą...

Piszesz, że z nośnej 225 kHz nie masz czystego sinusa. No to widać masz kiepską dobroć obwodu antenowego. Jeśli wykonasz porządną antenę ferrytową (plik rdzeni z anten ferrytowych, albo stos rdzeni kubkowych lub po prostu uczciwa antena tj. tak z 0.5 m długa) z porządnym uzwojeniem wykonany litzą i dokładnie zestroisz obwód rezonansowy to myślę, że nie powinieneś mieć kłopotów z przekroczeniem 2V pp i nie powinno to być nic innego jak zmodulowany amplitudą sinus.

pzdr mk

Reply to
mk
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka

W artykule snipped-for-privacy@and.krakow Andrzej Litewka napisal(a):

W antycznym RB3200 (radiomagnetofon Gundig) był na całą szerokość obudowy

- może nie 50cm, ale ok 25 - to tak.

Reply to
JS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.