O próbniku raz jeszcze

Wykonałem doświadczenie z użyciem zwykłej neonowej próbówki ze sklepu.

W gumowych klapkach na suchej terakocie moja próbówka świeci pełną jasnością.

Bez dotykania palcem, w odpowiedniej ciemności widać lekkie jarzenie się neonówki włożonej do otworu fazowego.

Wniosek

Działanie próbówki _nie_ opiera się na przepływie prądu przez ciało człowieka do ziemii.

Co więcej. Kto uważał w szkole chociażby na zwykłej fizyce, wie, że "prąd zmienny przechodzi przez kondensator" zamykając obwód. W tym przypadku źródłem siły elektromotorycznej jest uzwojenie badanej fazy, jedną okładką jest ciało człowieka a drugą pojemność pozostałych faz i ziemii. Po puszczeniu próbówki, pojemność pierwszej okładki zmniejsza się do pojemności tego metalowego "guzika", dlatego neonówka ledwo świeci.

Schemat jest mniej więcej taki:

uzwojenie wtórne trafa (zrodlo SEM) neonówka człowiek mmmmmmmmmmm-------------------||-----------------C1 |<--------------odtąd zaczyna się C2 mmmmmmmmmmm-------- druga faza | mmmmmmmmmmm--------- trzecia faza | _|_ - ziemia

Okładkę C2 stanowi wszystko, co połączone jest z jednym końcem uzwojeniem trafa stanowiącego SEM w naszym obwodzie. Okładkę C1 stanowi człowiek, a jeśli puści próbówkę, to tylko ten kawałek metalu w próbówce.

Reply to
Tomasz Wójtowicz
Loading thread data ...

ja sie z tym zgadzam :]

formatting link

Reply to
zasit

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@no.addr.com> napisał w wiadomości news:dr2e95$la9$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

[...] O co pytasz, lub dlaczego o tym piszesz (przeczytałem - straciłem czas) ? P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Tomasz Wójtowicz wrote: > Schemat jest mniej więcej taki:

A gdyby trafo pracowalo z izolowanym punktem neutralnym??

Reply to
NoRek

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@no.addr.com> napisał w wiadomości news:dr2e95$la9$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Czy jeśli prąd zmienny przechodzi przez kondensator, to on przez niego nie przepływa tylko przechodzi? Tak powyższe należy rozumieć? ;-)

J.

Reply to
Jarek P.

Bo tak się mówi.

A chodzi o to, że w obwodzie z szeregową pojemnością prąd zmienny płynie a stały nie. A mój tekst był w nawiązaniu do wcześniejszych dyskusji, na jakiej zasadzie działa neonówka.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

To wówczas tylko pojemność przewodów fazowych tworzyłaby drugą okładkę. Niestety, nie mam dostępu do takiej instalacji w praktyce, więc nawet nie jestem w stanie powiedzieć, czy pojemność przewodów fazowych wystarczyłaby do zaświecenia neonówki, czy nie.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@no.addr.com> napisał w wiadomości news:dr2pd0$i84$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Wcześniejszą dyskusję widziałem i brałem w niej udział. A czepiam się twojego zdania "Działanie próbówki _nie_ opiera się na przepływie prądu przez ciało człowieka do ziemii.", zaraz po którym stwierdzasz, że jednak ten prąd przez ciało do ziemi przepływa jak najbardziej, tylko że ten przepływ inaczej nazywasz.

J.

Reply to
Jarek P.

To zostaja jeszcze pojemnosci miedzyzwojowe i do rdzenia. Duze sa.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@no.addr.com> napisał w wiadomości news:dr2e95$la9$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Czuję się wywołany, bo ja cię skrytykowałem, może agresywnie, za co przepraszam. Dalej upieram się przy swoim zdaniu, . To czy prąd przepływa, przechodzi czy "fika koziołki" mało mnie wzrusza. Może sobie hopsać lub świrować. Rozmawiamy tu o prądach mniejszych od mikroampera. Uważam, że macant jest elementem obwodu elektrycznego, nawet jeśli pojemności skrośne są na tyle duże, by czuła neonówka je wykryła bez macanta. Macant może też być anteną odbiorczą w kosmosie (był taki przykład) W każdym w/w przypadku przez macanta prąd płynie (lub cokolwiek innego robi, co w niezauważalnym stopniu podgrzewa mu tkanki)

Od razu napiszę, ze w sieciach nn z izolowanym punktem gwiazdowym neonówka w obu drutach jednakowo świeci.

Bądź uprzejmy napisać czy uważasz, że przez macającego śrubokręt neonówkę człowieka płynie jakikolwiek prąd , gdy neonówka świeci, czy żaden nie płynie ?

Reply to
SP9LWH

A w którym punkcie? Przez palec, który dotyka, pewnie coś płynie. A potem powinien maleć w trzeciej potędze odległości od rozpatrywanego punktu do punktu styku z próbnikiem.

Chodziło mi o to, że ciało człowieka zachowuje się jak okładka kondensatora i nie ma bezpośredniego przepływu prądu między człowiekiem a ziemią jak ktoś wcześniej sugerował.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@no.addr.com> napisał w wiadomości news:dr381n$fit$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

czyli tu się zgadzamy

Tego nie kapuję. Czy przez nogi stojącego na podłodze już nie płynie, albo płynie mniej niż przez palec ?

czyli się zgadzamy

Ja to sugerowałem Czy przez kondensator prąd zmienny 50Hz płynie ? (pytałem już ) Czy przez opornik 32k Om włączony do 230V 50Hz płynie prąd ~7mA ? Czy przez kondensator 0,1uF włączony do 230V 50Hz nie płynie prąd ~7mA ? Co robi ? Fika koziołki , przesuwa okładki? Czy człowiek który włączy się szeregowo z w/w opornikiem poczuje efekty przepływu prądu ? Czy człowiek który włączy się szeregowo z w/w kondensatorem poczuje identyczne efekty przepływu prądu ?

Reply to
SP9LWH

Tak, tu już nie płynie. Ładunki dopływają do człowieka gromadząc się na nim. Bądź odpływają, ubywając z człowieka.

W sensie przepływu nośników POMIĘDZY okładkami - nie. Natomiast na wyprowadzeniach kondensatora prąd jest. Ale te nośniki dopływają do okładek gromadząc się na nich bądź wręcz przeciwnie. Nie przeskakują między okładkami.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Użytkownik "Tomasz Piasecki" <mtbrider@poczta.__nospam__.onet.pl> napisał w wiadomości news:dr3frp$aqu$ snipped-for-privacy@server.pias-t.net... .

Muszę chyba wrócić do szkoły, zapytać się dzieci, bo rozmawiamy innym językiem. Potrzebna byłaby mi definicja przepływu prądu.

Czy jeśli omawiany kondensator 0,1 uF włączę do domowego gniazdka 230V to przy kondensatorze prąd płynie, a przy bezpiecznikach głównych już nie płynie ?

Reply to
SP9LWH

SP9LWH przemówił ludzkim głosem:

Tomek dobrze ci napisał - _między_ okładkami kondensatora (idealnego) nie płynie prąd. To co na zewnątrz kondensatora jest widoczne jako prąd jest wynikiem zmiany ładunku na okładkach, a nie przepływu prądu między okładkami.

Reply to
Zbych

Użytkownik "Zbych" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:dr3hp7$9pm$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Tę odrobinę teorii usłyszałem w przeszłości.

Rozważanie nie jest o tym co się dzieje w kondensatorze, a o tym co na zewnątrz niego. Buntuję się przeciwko stwierdzeniu, ze przez człowieka prąd pojemnościowy nie płynie Nie rozumiem, czemu przy kondensatorze nie płynie a metr dalej w doprowadzającym przewodniku do okładek płynie lub na odwrót. Człowiek w obwodzie omawianej neonówki jest dla mnie takim samym przewodnikiem jak przewód fazowy dochodzący do gniazdka z pobliskiego transformatora ulicznego. Uważam, że przez ten przewód w czasie macania neonówki płynie taki sam , choć znikomy prąd, jak przez palec człowieka i jego nogi, jeśli na nich stoi na glebie.

Oponenci piszą , że przez człowieka żaden prąd nie płynie, albo różny przez palec i nogi.

I tylko to chciałbym uściślić, bez względu na nazewnictwo sposobu transportu nośników elektryczności wewnątrz kondensatora.

Reply to
SP9LWH

Uporządkowany ruch nośników. Przepływ 1C nośników w 1s daje 1A. Tak po krótce. A w kondensatorze prąd wlatuje jedną nogą, czyli płynące nośniki, gromadzą się na okładce i na niej POZOSTAJĄ. Jednocześnie nośniki które BYŁY na drugiej okładce odpływają sobie drugą nogą. Inne nośniki.

Na zewnętrznych wyprowadzeniach prąd płynie, zmienia się też napięcie między nimi. Przepływu nośników MIĘDZY elektrodami nie ma. Tak jak nie ma przepływu nośników między stopą elektryka badającego fazę a podłogą. To znaczy może go nie być, a próbnik świeci.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

SP9LWH przemówił ludzkim głosem:

Rozwijając analogię z kondensatorem można powiedzieć, że przez człowieka (końcówki kondensatora) prąd płynie, ale pomiędzy człowiekiem a ziemią nie płynie prąd, a następuje jedynie wzajemna zmiana ładunku :-)

Ale to, że przez izolator idealny nie płynie prąd przyjmujesz do wiadomości ? Czemu więc nie chcesz przyjąć, że między okładkami nie płynie ?

Reply to
Zbych

Użytkownik "Tomasz Piasecki" <mtbrider@poczta.__nospam__.onet.pl> napisał w wiadomości news:dr3ir7$bpv$ snipped-for-privacy@server.pias-t.net...

Zadam dodatkowe pytanie, bo dalej błądzę i nie rozumiem.

Przez elektryka prąd nie płynie, bo jest okładką kondensatora. Czy to dotyczy to wszystkich kondensatorów w obwodach prądu zmiennego ?

Jeśli tak, to czy jeśli ów elektryk weźmie kondensator foliowy 100uF/250V AC i jedno jego doprowadzenie podłączy do jednej dziurki gniazdka domowego 230V

50Hz,drugie doprowadzenie kondensatora złapie ręką, a drugą ręką wsadzi trzymany w garści metalowy, nieizolowany pręt, gwóźdź średnicy 4mm do wolnej dziurki w owym gniazdku, czyli podłączy się szeregowo przez kondensator do 230V 50Hz to wytrzyma kwadrans ? Przecież jest tylko okładką kondensatora.:-(
Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Zbych" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:dr3joa$i5l$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Czepiasz się.:-)

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.