Nowoczesnosc w domu i w zagrodzie czyli metalizacja domowym sposobem

Na wiem ze to jest praktycznie niemozliwe, ale ktos jednak to zrobil.

snipped-for-privacy@4ax.com

formatting link
Jakby komus sie udalo powtorzyc ten wyczyn to niech sie pochwali na grupie :)

j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski
Loading thread data ...

Ale on to zrobil w domu. Niestety nie napisal nic o odczynnikach :( Chyba z ciekawosci zapytam sie skad on je wzial:)

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Tue, 30 Sep 2003 10:14:31 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Andrew" <skull snipped-for-privacy@op.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Pokrywanie miedzia jest proste. Kapiel CuSO4+H2SO4 znaja wszyscy. Najtrudniejsza rzcza jest nadanie przelotkom przewodnictwa zeby przyjmowaly miedz, tu sie zaczynaja schody.

Reply to
BLE_Maciek

Tue, 30 Sep 2003 13:06:44 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Slawomir Lukasiewicz" snipped-for-privacy@next.net.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Tez myslalem o tym, ale nie wiem czy sie nie wykruszy. Jakby miec jakis lakier przewodzacy lub cos takiego ...

Reply to
BLE_Maciek

Tue, 30 Sep 2003 18:59:56 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "axial" snipped-for-privacy@NS.poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Masz cos do Soundgarden ? ;-)))

Reply to
BLE_Maciek

Uzytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Raczej chodzilo mi o wdzieki pan o ciemnej karnacji. :-))

ax

Reply to
axial

Ani cyjankaliczna ani tym bardziej kwazna nie wcisnie sie miedzi w otwory! Nie ta wglebnosc... Od biedy mozna pirofosforanowymi probowac, najlepsza wglebnosc maja fluoroboranowe (niespecjalnie mniej trujace od cyjankalicznych...)

Reply to
Dariusz K. Ladziak
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Tue, 30 Sep 2003 23:23:10 GMT jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@waw.pdi.net (Dariusz K. Ladziak) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nawet jak jakimis organicznymi dodatkami wspomoc ?

W praktyce jest tak ze amator moze od biedy zdobyc srodki co najwyzej do kapieli kwasnej :-(((

Podaje przepis na kapiel kwasna (za "Technologia powlok galwanicznych" A.Zdanukiewicz, PWSZ 1973 ):

- Pieciowodny siarczan miedzi CuSO4*5H2O: 220 - 240 g/l - kwas siarkowy H2SO4 55 - 70 g/l - dekstryna do 2 g/l

Temperatura 25-40 st. C, gestosc pradu 3-5 A/dm^2

Kapiel fluoroboranowa:

- fluoroboran miedziowy Cu(BF4)2 220 - 230 g/l - kwas borowy H3BO3 15 - 16 g/l - kwas fluoroborowy HBF4 (wolny) 2 - 3 g/l temperatura 70-75 st. C, gestosc pradu do 20A/dm^2 w temperaturze pokojowej gestosc pradu 8-12 A/dm^2 kapiel nalezy mieszac sprezonym powietrzem

Wszystko fajnie tylko skad wytrzasnac te odczynniki ? Any ideas ? :-/

Reply to
BLE_Maciek
Reply to
Pawel Pawlowicz

Wed, 01 Oct 2003 12:29:31 GMT jednostka biologiczna o nazwie snipped-for-privacy@ozi.ar.wroc.pl (Pawel Pawlowicz) wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Fajnie :-)

A jak z wglebnoscia takiej kapieli ?

Reply to
BLE_Maciek

Otworki sie metalizuja, ale grubosci powloki nie mierzylem. Przy okazji krotki komentarz, dlaczego kapiel skladajaca sie wylacznie z siarczanu miedzi i kwasu siarkowego nie moze dac pozytywnego wyniku. Dodatnio naladowany jon miedzi rozladowuje sie na katodzie w miejscu, gdzie jest najwieksze pole elektryczne, bo tam jest najsilniej przyciagany. A najwieksze pole jest na krawedziach i wszelekich wybrzuszeniach. Tak wiec miedz wytracana jest w bardzo nierownej warstwie, w skrajnym przypadku w postaci igiel. Do roztworu trzeba wiec dodac cos, co ma dodatni ladunek i bedzie silniej przyciagane do krawedzi niz jony miedzi, maskujac w ten sposob miejsca, w ktorych sa wybrzuszenia i krawedzie. Prowadzi to do powstawania rownej warstwy. Taka funkcje ma jon powstajacy z przylaczenia jonu wodorowego do aniliny (chlorowodorek aniliny). Przyznam sie, ze pare lat temu probowalem bawic sie w metalizacje otworow. Aktywator przywiozlem sobie z Londynu, zaplacilem 50 funtow i w wiekszosci wypapralem. Wyszlo mi z tego kilkanascie plytek, byly to chyba najdrozsze plytki w tym pieknym kraju. Zabawy z tym od cholery, a przy okazji pojawiaja sie problemy, ktorych nie sposob przewidziec, na przyklad sporym problemem jest wiercenie otworow tak, aby ich jakosc byla wystarczajaca (otwor do metalizacji musi byc, krotko mowiac, idealny). Zniechecilo mnie to tak skutecznie, ze przerzucilem sie na nity lub plytki robione przez zawodowcow.

Pozdrawiam, Pawel

Reply to
Pawel Pawlowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.