Notebook i RS232

Wiatam! Jak radzicie sobie z programowaniem przeróżnego sprzętu (np centrale telefoniczne) po RS232? Bo laptop z RSem jest chole(nda)rnie drogi. Mowa o nowych laptopach. Używacie przejściówek USB lub RS232 na PCMCIA? Jest możliwość że przez taką przejściówkę będą problemy z komunikacją z jakimś urządzeniem?? Pozdrawiam

Reply to
kontaktjojo
Loading thread data ...

Z USB bywa różnie. Programy DOSowe mogą mieć problemy ale nie muszą. Zależy jak napisane. Najlepiej wypróbuj program na konkretnym konwerterze.

Reply to
Mariusz Dybiec
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

jeśli chodzi o usunięcie to zrobiłem to w najprostszy sposób, kupiłem kabelek do komórki a następnie przerobiłem go na typowego rs-a, sterownik mam oryginalny od kabelka i chodzi wszystko super nawet do

921k co jest Very dziwne jak na Taiwan za 20PLN

Andrzej

Reply to
GregZorbaEmmanuelYork

Jakiego terminala?

Nie spotkałem się z takimi problemami. FTDI i Prolific działają poprawnie z Modbus RTU. Prolifica używam też do połaczenia z programatorami MicroMade - Piccolo i Piccogal. Z Piccolo był problem, który wymagał poprawki autora w kodzie piccolo.exe. Piotr Gałka planował opisać ten przypadek na grupie ale widocznie nie miał jeszcze na to czasu. Przy okazji publicznie dziękuję mu za szybką reakcję w sprawie dość starego produktu.

Natomiast pod linuksem z jądrem poniżej 2.6 były chyba skopane sterowniki do FTDI. W sumie to loteria - zależy od aplikacji - zwłaszcza w przypadku dosowych i zapewne od sterowników.

Reply to
Mariusz Dybiec

" snipped-for-privacy@gazeta.pl" napisal:

Raz mi sie zdazylo ze program wywalal sie ze wzgledu na zbyt dlugi czas oczekiwania na odpowiedz urzadzenia - usb przesyla dane w paczkach, w regularanych odstepach (z tego co pamietam USB1 co 5ms, USB2 co 1ms albo 500us). I nawet jesli srednia predkosc transmisji jest duza czas odpowiedzi nie moze byc krotszy od tego okresu. Konwerter byl przypiety przez USB1 a program "tracil cierpliwosc" po jednej ms :)

usb1. GRG

Reply to
Gregor

Errata: Problemy były z Piccogal konkretnie z obsługującym go programem piccogal v1.27

Reply to
Mariusz Dybiec

Piotr Gałka napisał(a):

Czyli podsumowując: jeżeli urządzenie nadaje UARTem ustawionym na 8N1 to nie należy zakładać, że ustawienie w porcie pecetowym 8N2 też będzie poprawnie działać (bo właściwie nawet nie powinno).

Ja w swoim urządzeniu przeszedłem kiedyś ze zwykłego UARTu na FT232BM i się bardzo zdziwiłem, gdy transmisja zwolniła gdzieś tak dziesięciokrotnie. Protokół był bardzo prosty: nadajemy bajt danych, odbieramy ACK (lub timeout). Po zwykłym COMie wszystko śmigało, a przez ten konwerter RS232-USB odstępy między kolejnymi transferowanymi bajtami wynosiły co najmniej 1ms, co dawało faktycznego transferu tylko 0,5 KB/s w jedną stronę. Pomogła dopiero rewolucja z protokołem i przesyłanie większych paczek danych (przy okazji doszło CRC).

Reply to
Adam Dybkowski

Piotr Gałka napisał(a):

Jasne. Tylko kto to brał pod uwagę wymyślając kilka lat temu prosty protokół śmigający po RS232. A potem trzeba to było przenieść na USB (FT232BM) i klops.

Reply to
Adam Dybkowski

Zależy jakiej firmy. Za niecałe 3k zł nowy model to chyba nie jest tak źle? A jak się chce mieć HP to trzeba płacić za wszystko.

Niefirmowe prawie wszystkie mają (Acery itp).

Reply to
Slawomir Sidor

Piotr Gałka napisał(a):

Heh. Teraz wymyślając nowe protokoły już wiem, że należy ramkować większe bloki danych i najlepiej CRC na końcu. :)

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.