Nietypowe sterowanie kotłem CO

Czołem.

Mam w mieszkaniu _dwufunkcyjny_ kocioł CO, Elexia Comfort. Jego główną wadą jest upierdliwie długi czas przełączania się z CO na CWU. Wygląda to tak, że kocioł wygasza palnik, czeka, przełącza zawory i znowu odpala palnik. Efekt jest taki, że _zimna_ woda leje się na darmo, a zmarznięty user czeka z prysznicem w garści :/ Sytuacja wygląda inaczej, gdy CO jest nieaktywne - wówczas ciepła woda pojawia się prawie natychmiast. Pomysł jest taki, aby w jakiś sposób celowo wyłączać CO ( np. wyłącznikiem różnicowo-ciśnieniowym sterowanym poborem CWU, może ze zwłoką ), w chwili gdy CWU będzie używana. Obawiam się tylko, czy takie sterowanie na dłuższą metę nie zaszkodzi kotłowi - co o tym myślicie ? Wyłączyć CO można potencjometrem temperatury CO, ustawiając na minimum.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

PeJot pisze:

Kotły CO posiadają z reguły taki "elektroniczny" wyłącznik... z reguły są to 2 piny, do których podłącza się sterownik ;)... Może je wykorzystasz??

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Konop pisze:

To nic nie daje - jeśli sterownik "nie grzeje", kocioł zachowuje się tak samo. Trzeba wyłączyć funkcję CO.

Reply to
PeJot

PeJot pisze:

Kocioł jest sprawny? Bo jakoś dziwnie Ci to działa.

Reply to
Dumak

Dumak pisze:

Od zawsze tak działało.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@02.pl napisał w wiadomości news:gc1muo$h0c$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Ten typ tak ma. Musi tak mieć , obiegi wody się muszą przełączyć , wymiennik nagrzać. Przełączenie gazu trwa raptem sekundę czy dwie. Niektóre mają zbiornik CWU:-)

Reply to
lwh

lwh pisze:

Za dużo kombinowania. Zaszkodzę kotłowi, permanentnie wyłączając CO, włączając CWU ?

Reply to
PeJot

PeJot napisał(a):

ja walcze juz z drugim kotłem, którego parametry w reklamie są super, ale działanie w praktyce nie jest juz takie "super" PRoblem tkwi włąsnie w czasach załączenia pieca, w tym ze pomimo ze piec jest nagrzany nie mozna z niego "wyciurkać" pół litra ciepłej wody.... Jak sie tak zastanawiam, to najlepszy stosunek ceny do zadowolenia miał mój pierwszy juz ekektryczny piec z 2000roku...

Wracając do tematu. W moich piecach zazwycaj był mały obieg (palnik- zbiorniczek- zeby ograniczyć zakamienianie) i duzy - zbiorniczek-woda-kaloryfery. PRzełączanie woda U - kaloryfery jest w obydwu piecach natychmiastowe, i nie szkodzi (moim zdaniem) piecu.

Mimo to ja wolałbym abyśmy (wolni elektrycy- elektronicy) zbudowali włąsny system sterownaia kotłąmi. czujniki temperatury to chyba nie filozofia, a wypływ wody trzeba by mierzyć za pomocą starych liczników zużycia wody. Niestety o projektowaniu nawet prostego systemu zarządzania niemam bladego pojęcia. JEst ktoś chętny? Nawet gdyby zastosowac jako sterownik starego laptopa - byłoby super. W moi aristonie microgeniusie padła ostatnio płyta główna za 700zł. wiec koszt poracowania nowego starowania chyba by sie zwrócił juz po 10 sztukach....

ToMasz

PS żeby nie być gołosłownym, jestem w stanie dac swój kocioł na testy.

Reply to
ToMasz

Użytkownik "ToMasz" snipped-for-privacy@nospam.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:gc4mrt$nu9$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

<ciach>

A tak z innej beczki - ja ostatnio swojego otworzylem (Eolo Star 23kW) i zagladam do elektroniki z ciekawosci. Trafo gorace. Stabilizatory +12V +5V oczywiscie bez radiatora. Tez oczywiscie diabelnie gorace. No co jak co ale w piecu za 4kPLN to by mogli chociaz zalozyc te glupie radiatory i dac kapke wieszy trafo. W koncu to nie radio.

pozdro

Reply to
Pelos

ToMasz pisze:

Tak jest i w tym kotle, jest mały obieg i wymiennik. Widać były jakieś problemy przy przełączaniu, bo automatyka wygasza palnik.

Reply to
PeJot

Jak w twoim kotle wyglada zlacze do sterowania palnika? Ja mam rozpiske zlacza z palnikow stosowanych w Vaillancie olejowym, ciekawi mnie czy w innych kotlach to jest podobne. Niestety elektronika mojego kotla tez nie jest rewelacyjna - nastawiam mu temp. wyzsza niz aktualna a on jeszcze czasami pare minut mysli czy wlaczyc palnik, czy to olac.

A drugie pytanie - robie wlasnie taki kompleksowy sterownik do kotla i CO & CWU. I moze mozesz mi pomoc. W moim kotle, podobnie jak w innych jest zlacze do podpiecia termostatu, jest tam GND, 24V i dodatkowy pin, ktory jest zwieranu przez termostat do masy, co powoduje wlaczenie palnika. Olejowe jak wiadomo nie maja modulacji, ciekawi mnie jak jest rozwiazana modulacja w gazowych. Czy podanie napiecia z zakresu 0-24V na ten pin powoduje modulacje plomienia w gazowym? Czy to calkowicie robi elektronika kotla? Moglbys to wybadac? Dzieki.

Reply to
T.M.F.

Ariston microgenius m23. Teroretycznie jest modulacja mocy palnika. ale: po odpaleniu totalnie zimnego kotła, na wode, pali na maksa, nastepnie po nagrzaniu zwalnia do minimum - i tak działa do końca Po odpaleniu zimnego kotła na kaloryfery, działa na minimum, i przez 2 lata nie zauważyłem zeby palnik zmieniał moc.... Podczas kąpania, pomimo ustawionej temperatury wody na jakimś tam poziomie, zwiekszenie wypływu wody, powoduje spadek jej temperatury. Tak wiec palnik ma zmienną moc, ale sterowanie tą mocą to fikcja... próba wykapania (0.5litra /minuta) (tryb komfort) ciepłej wody, skutkuje tym ze nagrzany piec pozostaje nagrzany, z kranu kapie zimna. mocniejsze odkrecenie, "daje" nagrzaną wode, a potem odpala sie palnik.

Stary kocioł ocean2000. minimum elektroniki. kaloryfery miały "mały płomień" woda uzytkowa "duzy płomien" Piec tak "cudownie" sie popsuł ze mały płomieni kaloryferów grzał wode uzytkową. czyli mozna było "wykapać" dowolną ilośc ciepłej wody, jesli tylko kaloryfery działały. (albo piec miał taką informacje) Tu jest duze pole do popisu dla Ciebie. jak tylko cos wymyślisz, to pisz w tym wątku ,albo na priva..

ToMasz

Reply to
ToMasz

No tak, ale nie odpowiedziales na moje pytania.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze:

nie mam sterowania piecem z pomieszczenia, bo mam do ogrzania mniej niz

50 metrów na jednej kondygnacji. Stąd nie powiem Ci co sie dzieje jak sie poda jakies napięcie na jakiś pin. Niemniej jednak mój ariston i jakis Urlich w pracy, pomimo ze mają możliwość regulacji płomienia, po przejściu na tryb ogrzewania wody w kaloryferach, "lecą" na najmiejszym możliwym płomieniu (ekonomia?), niezależnie czy ustawie temp. wody na max czy na minimum.

ToMasz

Reply to
ToMasz

Ano wlasnie. Mnie by ciekawilo gdybys mogl przeprowadzic stosowny eksperyment :) Wyniki bylyby dla mnie bardzo przydatne.

\ Tak, mysle, ze to ze wzgledu na ekonomie. Przy CO w przeciwienstwie do CWU nie potrzebna jest duza moc, bo energie mozna przekazac wydluzajac czas. W koncu nie zalezy ci na tym, zeby zagrzac grzejniki do 100 stopni i w ciagu minuty zrobic saune, mozesz ten czas rozciagnac na kilkadziesiat minut i obnizyc temp. przy okazji polepszajac sprawnosc kotla.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.