nieizolowane napiecie zarzenia wyswietlacza na obudowie amplitunera.

witam,

ponad rok temu nabylem sobie w pewym sklepie rtv amplituner celem przyszlego zamontowania w pokoju po remoncie mieszkania. kilka miesiecy pozniej, gdy nadeszla wlasciwa chwila, zainstalowalem sprzet i sie zaczelo...

okazalo sie, ze w jednym kanale slychac brum sieci, gdy urzedzenie jest w stanie czuwania, lub gdy odcina sygnal wejsciowy o zbyt niskim poziomie. zdecydowalem, ze oddam to do serwisu.

przy odkrecaniu kabli glosnikowych cos mnie "skubnelo" w reke. z poczatku myslalem, ze po prostu zadrapalem sie o kant aluminiowej obudowy, ale blizsze ogledziny probnikiem wskazaly, ze na srubkach mocujacych obudowe do podstawy oraz na kantach (najciensza warstwa farby) samej obudowy probnik sie swieci. nie bylo to co prawda 220V, ale jednak szczypalo po skorze. dalsze ogledziny wykazaly, ze tylko w jednym polozeniu wtyczki zasilajacej (plaska, bez uziemienia) w gniazdku to napiecie sie pojawia na obudowie.

z szerokim opisem towar poszedl do serwisu. pierwszy odbior - nic nie naprawili - zlewka kompletna. druga iteracja z adnotacja, ze nic nie naprawili - wymiana plyty glownej, przebicia na obudowie nie stwierdzono. trzecia iteracja z kolejna adnotacja, ze przebicie sie pojawia tylko w konkretnym polozeniu wtyczki i dzis dostalem listem poleconym od *sklepu* informacje, ze w tym modelu obecnosc pewnego napiecia na obudowie jest zjawiskiem normalnym, a nie wynikiem usterki i jest to napiecie zarzenia wyswietlacza, ktore nie jest izolowane od sieci.

wtf? nieizolowane napiecie na obudowie, ktore szczypie po rece jest zjawiskiem normalnym? a co gdyby dotknelo sie tego male dziecko, albo ktos z rozrusznikiem serca?

czy amplitunery tak sie teraz robi, czy sklep z serwsiem chca mnie spuscic na drzewo?

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

Paweł pisze tak:

przede wszystkim podaj jaki to pewny amplituner z pewnego sklepu? :)

może da się znależć schemat w goglarce

Reply to
PiteR

formatting link
"Zestaw kina domowego 5.0 z amplitunerem - AWS 001 / ZGB 001"

sprzet zakupiony w tesco, ktorego dystrybutorem byla manta sp. z o.o. pisze byla, bo od serwisu diory dowiedzialem sie, ze zerwali wspolprace z manta kilka miesiecy po tym jak zakupilem sprzet. podejzewam wiec, ze chinskie lapki nie przylozyly sie do produkcji i przyoszczedzili na jakis elementach :/

Reply to
Paweł

Ja bym założył, że to kondensator w filtrze sieciowym daje taki efekt. Obrócić wtyczkę tak aby nie szczypało. Albo dać transformator separujący.

Reply to
Mario

Paweł pisze tak:

nie no, raczej jest izolowane.

nikt Ci nie zabroni połączyć obudowę do bolca w gniazdku.

Reply to
PiteR

W dniu 2012-09-27 22:00, kk pisze:

Jak masz kompa nie podłączonego do bolca PE to może kopać z powodu kondensatorów w filtrze. Masz wtedy 115V na obudowie. Jak urządzenie wymaga przewodu ochronnego to nie powinno się go podłączać do gniazdka bez PE.

Reply to
Mario

Po zmianie kabla RJ na zwykły bez ekranu nic nie kopie.

Reply to
kk

W dniu 2012-09-28 01:14, Anerys pisze:

A jak to jest w przypadku TV, które mają wtyczkę z bolcem zerującym? Jest separacja galwaniczna ekranu anteny?

Do Pawła - zmierz prąd płynący od obudowy do bolca. Nie znam wartości dopuszczalnego prądu w takich sytuacjach, ale jeśli jest kilka mA to już chyba za dużo.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

Dnia Thu, 27 Sep 2012 22:15:10 +0200, Mario napisał(a):

Przecież gość powiedział że kopie tylko przy określonej pozycji wtyczki. Jakby były winne kondensatory p.zakł. to by kopało przy obu pozycjach (i by było mierzalne napięcie na obudowie względem ziemi, pół napiecia sieci). W ogóle jeśli urządzenie ma metalową obudowę to IMO powinno mieć kabel zasilający z przewodem zerującym nawet jeśli konstrukcyjnie spełnia w inny sposób odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia elektroakustyczne. Zatem, jesli kopie przy jdnym położeniu wtyczki, sprawa jest podejrzana. A temu mistrzowi co ściemniał o żarzeniu to ja bym poradził zmianę zawodu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jezeli urzadzenie kopie i kopanie jest zalezne od polozenia wtyczni to nie ma dostatecznej izolacji pomiedzy zasilaniem sieciowym i obudowa.

Powinna bym wtyczka z bolcem uziemiajacym.

Jak jej nie ma to jest to urzadzenie ktore zagraza bezpieczenstru i jako takie powinno byc bezwzglednie wycofane w handlu. Egzemplarze sprzedane sprzedawca powinien przyjac i oddac gotowke.

Masz rachunek?

Jak beda sie opierac bedziesz potrzebowal niezaleznej ekspertyzy laboratorium.

Postrasz ich, ze jak ci nie oddadza kasy postarasz sie o opinie i zarzadasz zwrotu kasy za urzadzenie i opinie. Sporzadzenie takiej opinii nie jest tanie.

Tego bubla nigdy nie powinno sie dopuscic do handlu.

Reply to
mysiur

Bzdury opowiadasz. Bez względu na to, czy sprzet ma klase 0 i wymaga przewodu PE czy ma klasę II i go nie wymaga, posiada kondensatory przeciwzakłóceniowe. Jeśli jest to sprzet z przewodem PE - są to dwa kondensatory klasy Y/Y1/Y2 łaczone pomiędzy przewody L i N a PE. Jesli to sprzęt klasy II, to jest jeden kondensator przeciwzakłóceniowy połączony pomiedzy stronę pierwotną a wtórną zasilacza.. Kondensator ma pojemność rzędu 1-2.2nF a to wystarczy, żeby osoby wrażliwe odczuwały przepływ prądu.

[...]

Poucz sie trochę na temat dopuszczalnych upływności.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan swiat sie konczy na traforkach impulsowych.

A jezeli tam jest transformator na 50Hz ktory ma uplywnosc do rdzenia?. A nie przetwornica impulsowa z filtrem? Albo inny wynalazek chinskich inzynierow ktory generuje duza uplywnosc?

Jak sprzet wyraznie kopie to jest ogromna szansa ze uplywnosc jezt za duza.

Zamiast pouczac wymadrzac sie i rozstawiac wszystkich pod scianami podal bys zrodla do norm o uplywnosci. Tym bys znalazl wiecej uznania wsrod ludzi w kolo. Juz nie raz zwracane Ci na to uwage.

Reply to
mysiur

z tego co widzialem przez szczeliny w obudowie, to jest tam duzy toroid, z ktorego zasilane sa oddzielne scalone koncowki mocy. dzis to odebralem, jutro rano rozkrece (nie jest zaplombowane) i wrzuce kilka fotek...

Reply to
Paweł

Anerys pisze tak:

Piszesz o czymś takim?

komp z kartą tv, audio out podłączony do tego amplitunera jack - chinch i gniazdka 230v zerowane.

Reply to
PiteR

W dniu 2012-09-28 08:55, Jacek Maciejewski pisze:

Jeśli by były 2 identyczne kondensatory. A bez schematu tego nie wiemy.

Ale chyba jest dopuszczalne żeby urządzenie II klasy ochronności miało metalową obudowę. Oczywiście skoro kopie to nie ma II klasy ale skoro wiadomo, że to Chińczycy to mogli zadeklarować co im się podoba.

No tak i szczęśliwy nabywca ma sobie zmieniać przewód na taki z PE albo kopać się z diorą czy sprzedawcą.

Reply to
Mario

W dniu 2012-09-28 16:52, snipped-for-privacy@wp.pl pisze:

Wykluczasz możliwość istnienia filtrów w urządzeniach z zasilaczami transformatorowymi?

Sam rzuciłeś kategoryczne sformułowanie nie mając wiedzy, czy rzeczywiście jest nadmierna upływność.

Reply to
Mario

Zaleznosc uplywnosci od tego jak sie wlozy wtyczke wsklazuje na uszkodzenie urzadzenia albo na fatalny blad konstrukcyjny.

Szanse na nadmierna uplywnosc oceniam na bardzo duza.

Zasilacze z transformatorami na 50Hz tez maja filtry i co z tego?

Reply to
mysiur

W dniu 2012-09-28 20:05, snipped-for-privacy@wp.pl pisze:

O ile prąd jest większy niż dopuszczalny.

To, że tam też może być przepływ prądu przez kondensator. Nie musi być upływność na transformatorze.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.