Niedroga sonda prądowa do oscyloskopu

Szukam niedrogiej sondy prądowej do oscyloskopu.

Zastosowanie głównie w diagnostyce samochodowej. Ale może gdyby miało szersze pasmo niż kilkadziesiąt kHz to przydałoby się też przy przetwornicach impulsowych...

Tego używają Amerykańscy mechanicy samochodowi:

formatting link
byłoby takie samo jak to tylko nie za $300 ale $30 :-)

Może tylko wolałbym z końcówką BNC zamiast bananów...

Agilent/Keysight robi takie coś: 1146B CURRENT PROBE pasmo do 100kHz nie 50kHz ale to na odmianę kosztuje $700.

Ma coś ktoś podobnego wartego polecenia w odbrej cenie? Może być coś od Chinczyków, z AlliExpress wypróbowanego....

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Cześć,

Może takie coś Ci się przyda:

formatting link
Generalnie to wszystko się rozbija o zakres, pasmo i producenta.

Pozdrawiam Andrzej

Reply to
andsoft1

Cześć - chyba tak... Ta którą proponujesz za 606zł (czyli ~$150) ma AC frequency range Up to 20KHz, ta amerykańska SnapOn ma 50kHz.

Ale $150 już ciut lepiej brzmi niż $300... :-))))

Ja znalazłem na eBay nową sondę u Chinczyka z pasmem do 200kHz za ciut ponad $110+$13 wysyłka: CP-05A AC/DC Clamp Current Probe,200KHz,40A oraz mniejszą: CP-06 AC/DC Current Probe,10KHz,40A,6.5mm Jaw size za jeszcze mniejszą kwotę $69+13, ale nie wiem co one są warte.

U innego sprzedawcy na eBayu jest jeszcze chyba ciekawsza: CP-07 DC/AC Current Clamp Probe, 500KHz, Jaw 5mm za $93 z wysyłką.

I dużo droższa $253: CP-07+ AC/DC Current Clamp Probe,DC~1MHz(-3db)

Ktoś używał czegokolwiek CP-??? Dziwne mają oznaczenia, bo np. widzę CP-07A i ma pasmo tylko 30kHz.

No dobra, jest tego trochę, kto da więcej? Znaczy się kto znajdzie za jeszcze mniej :-)))

Reply to
Pszemol

LA100-p, na alle używka 50zł do tego przetwornica 2*15V z np 5 czy 9V zależnie od baterii, obudowa, opornik pomiarowy i masz gotowe, w 100zł się zmieścisz, mierzy do 100A w porywach 150, od DC do 200khz, jedyna wada że trzeba przewód przekładać. Dokładność 0,45% liniowość 0,15%.

Reply to
Janusz

Dyskwalifikująca jest ta "jedyna" wada.

Chodzi o cęgową sondę, jeśli się po przykładach nie skapnąłeś.

W diagnostyce samochodowej chcesz sprawdzić np czy cewka WN do świec nie ma zwarć, podłączasz się cęgami w obwód 12V i patrzysz czy prąd narasta liniowo czy skokowo. Sprawdzasz też czy sterownik cewki w ECU nie jest uwalony porównując maksymalną wartość prądu do której prąd narasta tuż przed zadziałaniem "przerywacza".

Podobnie obserwujesz prąd w obwodzie wtryskiwaczy paliwa i diagnozujesz na tej podstawie problemy z wtryskiwaczem lub sterownikiem wtrysku.

Albo sprawdzasz czy auto nie pobiera za dużego prądu po wyłączeniu kluczyków ze stacyjki: zapinasz cęgi na dodatni przewód akumulatora i podpinasz multimetr.

Możesz nią również diagnozować pompę paliwa obserwując prąd jaki pobiera i jej obroty na minutę na oscyloskopie.

Sorki, ale konieczność przecięcia kabla i wstawienie opornika pomiarowego to dyskwalifikująca wada :-) nawet gdyby rozwiązanie było nie za 50zł a za darmo rozdawali.

Reply to
Pszemol

ALe kabel możesz przewlec bez przecinania, opornik to na wyjściu lm-a jest raz go dobierasz a potem mierzysz na nim napięcie.

Reply to
Janusz

Jak? Skoro z jednej strony jest podłączony do wiązki innych kabli w aucie i znika gdzieś daleko za silnikiem a z drugiej strony jest wtyczka wchodząca do gniazda cewki zapłonowej przy świecy?

Czy to plastikowe, kwadratowe opakowanie LEMa się otwiera jakoś?

Ach, to z opornikiem takim nie byłoby problemu. Natomiast to przewlekanie przewodu w którym dokonujesz pomiarów to raczej klapa... Mnie interesuje pomiar prądu bez ingerencji w mierzony obwód - stąd konieczność sondy cęgowej.

Reply to
Pszemol

Domyślałem się że o otwieranej myślisz, to co Ci proponuję to zastępstwo, z dobrymi parametrami ale niestety nieotwieralne cęgi.

Reply to
Janusz

Dzięki - dobrze wiedzieć że jest - może kiedyś do czegoś innego się przyda i się przypomni że się widziało coś takiego taniego :-)

Reply to
Pszemol

W dniu 2017-06-29 o 14:30, Pszemol pisze:

To tak na przyszłość żebyś wiedział trzeba tego lm-a zasilić symetrycznie +-12 do 15V i obciążyć wyjście opornikiem, mierzy się spadek nap na tym oporniku.

Reply to
Janusz

Dzięki bardzo. Jak coś będę z nim rzeczywiście robił to wtedy się ściągnie wszystkie datasheety, app noty i wszystko co się normalnie używa przy projektowaniu :-)

Na razie potrzebuje tanio cęgowego gotowca - chyba się skusze na te chinskie CP-xx, o których pisałem obok. Tylko nie wiem jeszcze które wybiorę - chyba ten najtańszy do zabawy przy samochodzie.

Reply to
Pszemol

W dniu 29.06.2017 o 08:39, Janusz pisze:

W którymś z polskich Elektorów był opis samoróbnej sondy o całkiem niezłych parametrach. Niestety, bez otwieranego rdzenia.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 29.06.2017 o 17:01, Paweł Pawłowicz pisze:

Grudniowy numer z 1994 roku.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 2017-06-29 o 17:04, Paweł Pawłowicz pisze:

A znajdziesz pdf-a żeby z ciekawości zobaczyć jak to zrobili?

Reply to
Janusz

Zdaje się, że warto czasem chomikować wyrzucane przez kogoś staroci...

Dawno temu robili u nas w firmie porządki i wyrzucali razem z wielką górą innego starego sprzętu ogromny przestarzały oscyloskop Tektronixa. Buda była wielka, MegaHertze małe jak na aktualne warunki i posiadany inny sprzęt w firmie więc nikomu nie chciało się zająć jego odsprzedażą: poszedł na złom.

Ja też nie miałem miejsca w domu na składowanie tego monstrum, więc uratowałem przed złomowaniem tylko jego torbę z kablami, sondami itp...

I postanowiłem tam dziś zaglądnąć - co znalazłem?

Ano sondę prądową Tektronixa TCP202!

Pasmo DC do 50MHz, zakres pomiarowy do 15A. Idealnie :-))

Jedyny problem jest taki, że sonda ta była zasilana wprost z oscyla: obok BNC ma ona 7 szpilek pozłacanych, 3 po jednej stronie, 4 po drugiej. Z manuala wynika, że ten standard to "TEKPROBE Interface"...

Wygooglałem, że istnieje zasilacz specjalny (Tektronix 1103) aby podłącyć takie sondy do nie-tek oscylu, ale cena zasilacza jest oczywiście zaporowa... Ktoś się może orientuje czy da się ją zasilić "domowym sposobem" na tych pinach skoro tego Tektronixa już dawno nie ma?

Reply to
Pszemol

W dniu 29.06.2017 o 17:40, Janusz pisze:

Znajdę :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

formatting link
Jak się okazuje, jest to przetwornik transformatorowy, czyli nie będzie działać z prądem stałym, a te cęgowe mierniki z czujnikiem Halla działają.z AC/DC.

Reply to
Pszemol

formatting link

Ponieważ mamy w firmie oscyle marki Agilent, pomyślałem że może lepiej będzie wymienić tą moją sondę Tektronixa na sondę Agilenta zamiast kombinować z przystawkami czy też zasilaczami...

Analogiczna sonda ze stajni HP/Agilenta a teraz Keysighta to bedzie to:

formatting link
Podoba cena, podobne parametry - pasujące do mojego oscyla gniazdo :-)

Może ktoś ma taką się chce zamienić na wersję Tektronixa? ;-)

Reply to
Pszemol

Ja to bym chętnie kupił TCP202 :). Czekam na ofertę :)

Adam

Reply to
Adam Górski

Kup mi 1147B to się może zamienimy :-))))

p.s Jastes w Polsce? Wysłałbym Ci z USA ale jak zrobic żeby cła nie wlepili?

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.