nie nagrzewający się mateirał...

Witam wszystkich! Moze to nie jest odpowiednia grupa, ale szukałem już wszędzie i nigdzie nie otrzymałem zadowalającej mnie odpowiedzi, a ponieważ znajduje się tutaj sporo osób budujących różne urządzenia, to może ktoś mi pomoże? :) Potrzebuje tworzywo, które wytrzyma około 200st C, będzie łatwe w obróbce i co najważniejsze będzie dobrym izolatorem cieplnym. Materiał ten na posłużyć do wyroczenia 2 pierścieni, łączących elementy urządzenia w którym panuje taka właśnie temperatura (200stC). Myślałem o teflonie, ale jego cena jest dla mnie zbyt wysoka. Czy ktoś wie czym to można zastąpić (coś łatwo dostępnego i niedrogiego). Za podpowiedzi będę wdzięczny...

Reply to
Maciek C
Loading thread data ...

nie ma przepros, na rynku w tym zakresie temperatur masz PTFE (Teflon) i PEEK i w sumie tyle.

Reply to
Marek Lewandowski

Pan Marek Lewandowski napisał:

Jeszcze można na przykład upchać gliną. Jeśli poza temperaturą nie znamy żadnych innych wymagań, to trudno cokolwiek doradzić i trudno stwierdzić kategorycznie, że tylko teflon i podobne.

Reply to
Jarosław Sokołowski

formatting link
JanuszR

Reply to
JanuszR

JanuszR pisze:

Z PE przy 160 stopniach możesz sobie wygiąć kapelusz, przy 180 możesz zrobić skarpetki, a przy 200 to pewnie pończochy ;)

(Do 160-180 sam nagrzewam, w tej temperaturze "płynie")

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

I twierdzisz ze polietylen wytrzyma 200 stopni ?

Duze te pierscienie ? IMHO - pogodz sie z cena teflonu, tylko przetestuj jak dlugo on wytrzyma tych 200 C. A jak nie teflon, to moze cos z silikonow lub materialow na klocki hamulcowe ..

J.

Reply to
J.F.

Jarosław Sokołowski pisze:

Albo gipsem - łatwo go odlać w pożądanym kształcie, łatwo obrobić mechanicznie - pytanie tylko czy wytrzymałości starczy. Z innych propozycji - w markecie budowlanym widziałem silikon do uszczelniania kominów, wytrzymywać miał 180C wiec 200 przez krótki czas nie powinno być problemem. Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12

formatting link
Jak wynika z powyższego ertalon 86 do pracy krótkotrwałej do 240 st. Faktem jest jednak, że nie warto oszczędzać lepiej jest dać teflon

JanuszR

Reply to
JanuszR

Poza tym gips mozna dostac w roznych wersjach - w technice dentystycznej wykorzystywane sa gipsy supertwarde (np. fujirock IV kl.), jak na gips niezwykle wytrzymale mechanicznie (a termicznie... przyznam, ze nie wiem). Ew. mozna uzyc masy w rodzaju Gilvestu, Castoritu albo Remy. Tyle, ze zadne z nich nie jest dobrym izolatorem cieplnym.

k,

Reply to
KILu

Pan JanuszR napisał:

A o co w ogóle chodzi z tym oszczędzaniem? Spaliła się jakaś fabryka teflonu, a ten podrożał o 5000%? Z tego co pamiętam, nie był jakoś drastycznie droższy od innych tworzyw, może tak ze dwa razy najwyżej. Wszystko to i tak w cenie gdzieś koło stówy za kilogram. To mają być pierścienie uszczelniające do międzykontynentalnej rakiety balistycznej, że mają takie rozmiary, przy których warto oszczędzać na cenie materiału?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Maciek C" snipped-for-privacy@orange.pl napisał w wiadomości news:guhdnc$gkj$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Co to znaczy dobry izolator cieplny ? Jak długo to ma izolować, jaka grubość przegrody ? Wiesz, ze każdy izolator po czasie przestaje izolować ? Pomyśl o termosie (kiedy wystygnie gorąca herbata). Wiesz, ze cienkie przekładki z teflonu, miki stosuje się jako izolatory elektryczne i przewodniki termiczne ? Może się okazać, ze wystarczy to wytoczyć z metalu (stal, mosiądz, brąz, cynk, cyna itp.) i spełni Twoje warunki Może się okazać, ze można to odlać betonu dodając porowate kruszywo, albo zrobić z pumeksu -)

Reply to
p

Może mikanit?

formatting link
są jeszcze fajne i mocne materiały ceramiczne.

Reply to
bynio

Dlatego często tworzy się strukturę warstwową, przy wysokiej temperaturze materiał żaroodporny ale o gorszych własnościach izolujących, następnie warstwa materiału dobrze izolującego ale mniej odporna na wysoką temperaturę. K.

Reply to
John Smith

A może z drewna zrobić?

Płyty jakiejś pilśniowej?

200 wytrzyma, łatwe w obróbce, i dobry izolator cieplny.

Czego chcieć więcej?

Pozdrawiam

Jacek

Reply to
Agent 0700

J.F. pisze:

Wszelkie tworzywa/gumy silikonowe przy 200 stopniach już wymiękają. To też przerabiałem...

Tak jak wszyscy - PTFE polecam.

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:guji4h$8uu$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Z ligniny, jak dzieci w przedszkolu robią kulki :-) Fahrenheit 451 (232,78° Celsjusza) - temperatura, w której papier zaczyna się palić.

Reply to
p

Użytkownik "Marcin Łukasik" snipped-for-privacy@.milea.pl.> napisał w wiadomości news:gujlqp$j4s$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Osobiscie mi sie wydaje ze istnieja tez bardziej odporne na wyzsze temperatury.

J.

Reply to
J.F.

grg12 pisze:

Nieco bardziej wytrzymały (jakies 20 stopni wiecej) ma silikon do uszczelniania misek olejowych w samochodach.

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

Tyle, że PEEK drozszy niz PTFE, choć lżejszy.

No i twardszy.

Reply to
a402

JanuszR pisze:

Polietylen wytrzymuje do ok. 80 st C.

Reply to
a402

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.