Naswietlanie plytek - kilka pytan

Witam !

Dawniej plytki naswietlalem w ten sposob, ze czyta plytke pokrywalem positivem 20m, suszylem, naswietlalem i wywolywalem w KOH. Dzialalo pieknie. Do naswietlania uzywalem naswietlarki do plyt offsetowych w drukarni. Bylo to kilka lat temu. Dzis chcialem zrobic plytke - sprzet zasadniczo ten sam (w naswietlarce tylko oryginalna zarowka ktora sie spalila zostala zamieniona na 3 lampy UV, takie jak do osswietlenia ulic, ze stluczonymi bankami). Dziala dla plyt offsetowych ok - czas naswietlania ok 5 minut.

Natomiast dla plytki kupionej w TME wogole nie dziala!. Naswietlalem podobny czas i zero efektu (nie widac sladu sciezek po naswietleniu, a roztwor do wywolywania plyt offsetowych nie dziala).

W zwiazku z tym kilka pytan:

Czy dla plytek takich jak te:

formatting link

- po naswietleniu mozna odroznic miejsca naswietlone od nienaswietlonych? (przy plytach offsetowych widac roznice)

- czy do wywolywania mozna uzywac roztworu NaOH lub KOH?

Bo byc moze material ktorym pokryte sa te plytki te roznia sie od positiv20 ktorego kiedys uzywalem - stad problem.

Reply to
Marcin Szczepaniak
Loading thread data ...

Być może folia, z której zrobiłeś matrycę nie przepuszcza UV. Większość tworzyw sztucznych, jak i zwykłe szkło,silnie absorbuje promieniowanie 254 nm emitowane przez lampę rtęciową.

Dobrego roku! Paweł

Reply to
pawel.pawlowicz0

szkło poza kwarcowym absorbuje ultrafiolet, ale tworzywa tylko niektóre...może też być inna długość fali w tej lampie ...spróbuj przedłużyc czas naświetlania

Reply to
dziad_ek

Folia mylarowa często używana jako folia kserograficzna to politereftalan glikolu etylenowego. Praktycznie nie przepuszcza UV w zakresie emitowanym przez niskociśnieniowe lampy rtęciowe, takie jak w ulicznych lampach. Jeśli w aparacie byla lampaśredniocśnieniowa, lub wysokociśnieniowa, które emitują stosunkowo szeroki zakres widma, to przyczyna niepowodzenia jest jasna.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Ja używam zbitej rtęciówki, 3 mm zwykłego szkła oraz podwójną warstwę folii do laserówek. Czasy ekspozycji 90-120 sek. dla lampy w odległości ok. 30-40 cm. Bez szyby można naświetlać kilka razy krócej, ale kontury się rozmazują.

Reply to
Marcin Kulas

plastiki bardzo łatwo moga wyłapać CAŁY UV, przerabiałem osobiście na pleksi. Wiec inne plastiki też mogą. W każdym bądź razie absorbcja przez szkło jest bardzo mała i szkoda sięzastanawiać nawet jaka, a pleksi tak żę nie można naświetlić , akurat to co miałem, zwykłe pleksi 4mm

Reply to
szlovak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.