Napięcie, natężenie, moc. Jeśli można to

Takie pytanie laika.

Jak to jest z tym prądem, napięciem i mocą. Podpinam coś tam i jest napisane

5V/0,3A. Mam zasilacz 5V i 2A. Dlaczego kumpel mi mówi że zasilacz się nadaje skoro prąd jest x razy większy? Mówi że pobierze tyle ile potrzebuje. Skoro tak to czemu nie mogę podpiąć urządzenia do akumulatora 12V? Niech se z niego łyknie ile potrzebuje. A np. takie diody cree. Ta sama dioda potrafi pobierać 0,35A i 1A. Bierze tyle ile jej się dostarczy. Kurde, kołomyja straszna. To samo dotyczy mocy. Żarówka 20W i 200W podpięte do tego samego kabla będą się palić z mocami im odpowiadającymi i nic się działo nie będzie. A głośniki 20W i 200W, jeśli dostarczymy im jednocześnie 200W to spalimy 20Watowy, czy tak?

Wiem że to wiedza na poziomie podstawowym ale jeśli ktoś mógłby mi temat nieco naświetlić to będę wdzięczny.

Reply to
El_Kadafi
Loading thread data ...

Użytkownik "El_Kadafi" <ta_czesc_usun.mail snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:gat2mk$2ig$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Prawa Ohma nie nauczyli? Proponuję powtórzyć kawałek fizyki z zakresu szkoły podstawowej. Do tego informacja, że zasilacz i sieć energetyczna mają określone napięcie a wzmacniacz nie i powinno się wszystko ładnie ułożyć. A diodzie zwykle dostarcza się zasilanie przez opornik, od którego zależy ile prądu popłynie przez diodę.

TomT

Reply to
TomT

El_Kadafi pisze:

Bo zasilacz jest źródłem napięciowym i w jego przypadku amperaż oznacza tylko prąd maksymalny. Jak pociągniesz 0,5A to dla zasilacza 2A będzie dobrze, a ten 0,3A się spali.

Jak ma przetwornicę to sobie łyknie tyle, ile potrzebuje. Np. wiele sprzętu elektronicznego działa obecnie na zakresie 70-240V. Natomiast jak urządzenie spełnia prawo Ohma, to chyba wiadomo co się stanie od zbyt wysokiego napięcia.

Co to za dioda?

Bo obydwie są zasilane tym samym napięciem.

Tak. Bo w urządzeniach muzycznych moc jest proporcjonalna do napięcia, a głośnik spełnia prawo Ohma.

Reply to
invalid unparseable

Kluczem jest opór odbiornika. Dla uproszczenia zakładasz, że napięcie zasilacza zawsze jest stałe. Czym większy opór odbiornika, tym mniejszy prąd ten odbiornik sobie pociągnie z zasilacza. Jak bedziesz miał zerowy opór (zwarcie), to prąd będzie nieskończony. Jak będziesz miał nieskończony opór (przerwa), to prąd będzie zerowy.

Na zasilaczu jest napisane np. 0.3A to znaczy, że taki maksymalny prąd ten zasilacz wytrzyma. Ale zawsze da takie samo napięcie. Więc w zależności od oporu odbiorcy popłynie różny prąd. Jak podłączysz odbiorcę, który ma zbyt mały opór, to albo popłynie większy prąd, niż deklarowany i spali zasilacz, albo zadziała jakieś zabezpieczenie w zasilaczu.

Bo prąd zależy wprost od napięcia i oporu odbiornika. Jeśli odbiornik o oporze

1łoma podłączysz do napięcia 1V, to popłynie prąd 1A. Ale jak ten sam odbiornik podłączysz do akumulatora 12V, to popłynie prąd 12A i zjarasz odbiornik.

A moc, to po prostu napięcie razy prąd.

Hydraulik Ci to wyjaśni tak: napięcie, to ciśnienie w rurze opór to grubość rury prąd, to predkość, z jaką popłynie woda moc, to ilość wody w m/sek.

To tak łopatologicznie. Oczywiście uprościłem bardzo i pominąłem takie kwestie, jak impedancja (głośniki), wzrost oporu w miarę rozgrzewania (żarówki), czy różnicy napięć (ładowany akumulator), opór wewnętrzny źródła zasilania itd...

Reply to
LukaszS

Pewnie 0,35A zasilana liniowo a 1A impulsowo.

PC

Reply to
PC

Użytkownik "PC" <p_c snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gat759$hmo$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie, Cree XR-E mają prąd maksymalny 1A, zasilane impulsowo do 1,8A, natomiast parametry typu jasność, producenta podaje dla 350mA, np. 100-107 lumenów. Dla wszelkich zastosowań latarkowych często jest używany prąd 1A z mozliwościa przełączania na mniejszy, np. 350mA, zby zwiększyć zauważalną różnicę pomiedzy tymi trybami.

Reply to
EM

Co najwyżej prąd zwarcia. Do nieskończoności mu daleko. Na youtube znajdziesz jak to w praktyce wygląda dla linii energetycznych. Gdzieś opisali jak elektrony by się zachowały w okolicach prędkości światła?

Nieskończony opór to nie przerwa. Dla przerwy masz zerowy. Przy nieskończonym prąd dąży do zera.

Reply to
Darek
[...]

Że jak?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "El_Kadafi" <ta_czesc_usun.mail snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:gat2mk$2ig$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Kluczem jest zaleznosc pradu pobieranego przez odbiornik od napiecia.

Istnieja "grzeczne" odbiorniki spelniajace prawo Ohma, gdzie I=U/R.

Taki np piecyk. Ma np 115 ohm, projektowany na podlaczenie pod

230V, plynie wtedy 2A, moc wyniesie 460W i tyle akurat piecykowi odpowiada. Podlaczysz pod 115V, prad spadnie do 1A, moc do 115W - piecyk bedzie zbyt zimny. Podlaczysz do 460V - poplyna 4A, przy mocy ponad 1800W cos sie stopi.

Podobnie zachowuja sie glosniki - z tym ze tu izolacja na drucie zadymi, albo membrana wyskoczy :-)

Z zarowka jest nieco gorzej, bo im wieksza moc tym wieksza temperatura, i tym wieksza rezystancja, wiec prad nie rosnie proporcjonalnie.

Diody, w tym LED, sa dosc specyficzne - jest bardzo silna zaleznosc pradu od napiecia. W zaleznosci od typu moze sie okazac ze np przy 3.5V prad jest znikomo maly, a przy 4.0 V siega ampera. Tymczasem dioda projektowana jest na maksymalny prad 0.1A. Ale przy 3.6V plynie np 10mA i dioda swieci, ale slabo. Dodatkowo polprzewodniki maja silna zaleznosc od temperatury, wiec praktycznie nie mozna polegac na napieciu zasilania w diodach.

I to teraz wspolpracuje z charakterystyka zasilacza, gdzie napiecie zalezy od pobieranego pradu. Tu jest o tyle wygodniej, ze w wiekszosci mamy do czynienia z zasilaczami napieciowymi, czyli to napiecie jest w miare stale. Podawany prad jest pradem maksymalnym, ktory moze zasilacz dostarczyc. Jak sprobujemy wiekszy prad pobrac, to rozne rzeczy moga sie zdarzyc

- zasilaczowi spadnie napiecie troche, moze zadziala jakies zabezpieczenie/ograniczenie i spadnie wiecej, albo zasilacz zacznie w koncu dym puszczac.

W typowej sytuacji jesli masz odbiornik 5V 0.3A, to znak ze ma on byc podlaczony do 5V i pobierze wtedy nie wiecej niz 0.3A. Nalezy go podlaczyc do zasilacza 5V, o wydajnosci prądowej co najmniej 0.3A. Czyli 2A tez sa dobre. Po prostu tyle nie poplynie. To urzadzenie decyduje ile pobierze - zasilacz po prostu utrzyma swoje 5V.

Ale bywaja sytuacje nietypowe.

Zapewne, tylko przemysl jeszcze raz jak beda glosniki podlaczone i jaka moc beda pobierac. Jesli do glosnika 20W doprowadzisz 200W, to powinien szybko skonczyc, ale ...

Glosnik 4 ohm 20W powinien [bo producenci lubia przesadzic] wytrzymac ok 9V [skutecznego]. Poplynie wtedy ok 2.2A czyli razem 20W. Glosnik 4 ohm 200W analogicznie ma maksymalnie 28V 7A.

Jesli je polaczysz rownolegle [to samo napiecie na obu] i do wzmacniacza o napieciu 28V [i 14A wydajnosci, czyli 400W na 2ohm] to oczywiscie pierwszy glosnik sie uszkodzi.

Ale pierwszy glosnik moze miec np 16 ohm. Wtedy 20W jest przy 18V,

1.1A. podlaczony rownolegle powyzszego wzmacniacza przepusci jakies 1.6A i odbierze tylko 49W, co da mu kilka minut charczacej pracy :-)

J.

Reply to
J.F.

Darek pisze:

Pomyliły Ci się pojęcia oporu (R[Ω]) z przewodnością (G[S]).

R = U / I - dla oporu R = 0 wychodzi, że napięcie U = 0 a prąd I dowolny. Czyli nie ma spadku napięcia, nie ma oporu, nie wydziela się moc - idealny przewodnik.

dla oporu R = ∞ wynika, że napięcie U może być dowolne, a prąd I = 0. Czyli przerwa w obwodzie.

Reply to
Virus_7

Przecie napisałem, że uprościłem. W normalnych warunkach nie ma zerowych oporów, a i nie istnieje takie źródło zasilania, które wytrzyma nieskończony pobór prądu.

Reply to
LukaszS

Poprawiłbym się na coś takiego:

- napięcie, to różnica ciśnienia pomiedzy początkiem i końcem rury

- moc to ilość wody w m3/sek.

Reply to
LukaszS

Reply to
Darek

tak jest

dzielenie przez zero?

Reply to
Darek

Może w antymaterii przerwa, to materialne zwarcie, a antymaterialne zwarcie - to zwykła przerwa?? :P:P:P...

Reply to
Konop

To się jeszcze pochwal jak wpisujesz takie ładne znaczki ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

charset=UTF-8

Reply to
Darek

Użytkownik "LukaszS" snipped-for-privacy@poczta.onet.WYTNIJpl> napisał w wiadomości news:gat5mj$d6u$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Ale jaja .... LOL

A tak gwoli scislosci predkosc wody bedzie taka sama bez wzgledu na grubosc rury rozna bedzie tylko jej przeplywajaca objetosc /w jednostce czasu/ ;)

Pozdrawiam

Reply to
Waldeusz

Co wy [...] wiecie o przerwach :-)

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "LukaszS" snipped-for-privacy@poczta.onet.WYTNIJpl> napisał w wiadomości news:gatecc$bkn$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Moc to prawdziwa moc - czyli cisnienie * przeplyw

a przeplyw [m^3/s] to odpowiada natezeniu pradu - nie predkosc przeplywu. Prad elektryczny zna tez predkosc nosnikow [w cm/s]

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.