napiecie na wyjsciu transformatora

Witam, Transformator 230V/19V o mocy 50VA, jakie napiecie powinno byc na wyjsciu, dla stanu jalowego i pod obciazeniem okolo 1A?

Reply to
pw
Loading thread data ...

Uzytkownik "pw" snipped-for-privacy@gmail.com napisal w wiadomosci news:i71p9i$v7$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Jezeli oszacowac, to mozna zgadywac, jezeli potrzebujesz konkretych wartosci to pozostaje zmierzyc. Napiecie jalowe jest tym wyzsze od nominalnego (pod obciazeniem podanym przez producenta) im mniejszy transformator.

Aby zmierzyc wystarczy znac napiecie biegu jalowego i napiecie pod znanym obciazeniem. Z tego wyliczamy Rwew trafa i reszta juz jest prosta.

Transformator 50VA 12V bez obciazenia ma naiecie szczytowe (mierzone na kondensatorze po mostku) okolo 19V.

Reply to
Desoft

dziekuje

Reply to
pw

Szklana kula się obraziła na takie pytania. Nawet dla nie to za mało danych.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czemu ? przyzwoity mialby ponad 90% sprawnosci, czyli gora 5W strat na rezystancjach. Co daje jakies 0.8 oma widziane po wtornej stronie. Czyli 19V @ 2.5A, 21V jalowo, 20.2V @ 1A.

mozliwy wplyw indukcyjnosci rozproszenienia podaj sam :-)

pomiar oczywiscie AC - za prostownikiem to inna para kaloszy.

J.

Reply to
J.F.

mam 22V przy stanie jalowym i rowniez 22V przy obciazeniu ok 0.5A mozliwe? czy moze mam nieprawidlowo oznaczone napiecie na tr. - 19V?

Reply to
pw

W dniu 18.09.2010 18:10, pw pisze:

AC? DC? Jak mierzysz?

Ale co do takiego samego wyniku - przy filtrowaniu kondensatorami będziesz miał napięcie w okolicy szczytowego, 20% obciążenia to niewiele więc jest to możliwe.

Reply to
Michoo

przeciez mowa o transfarmotorze samym, skad mialo by nagle wziasc sie DC? oczywiscie ze AC, i do tego skuteczne, tak jak pokazuje kazdy miernik.

Reply to
pw

W dniu 18.09.2010 19:04, pw pisze:

No to można podejrzewać, że może chodzi o to, że 19V będzie miało przy pełnym obciążeniu. Pomiędzy jałowym a 11VA oczekiwałbym ~0.6V różnicy.

Reply to
Michoo

pw snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

"Każdy" czyli 99% popularnych mierników napięcia zmiennego mierzy i pokazuje wartość ŚREDNIĄ, która dla sinusoidy równa jest wartości skutecznej. Wartość skuteczną (w dzisiejszych czasach) mierzą przyrządy TrueRMS, znacznie droższe od popularnych cyfrowych multimetrów.

Do pytającego w tym wątku: Transformator daje nominalne katalogowe napięcie przy pełnym obciążeniu i zasilaniu znamionowym napięciem sieci. W sprzedaży jest dużo transformatorów projektowanych na 220V, przy 230 dają o kilka procent wyższe napięcie.

Wmak

Wmak

Reply to
Wmak

Absolutna nieprawda. Wartość skuteczna dla sinusoidy wynosi Ip/sqrt(2) a wartość średnia PI * Ip/4 gdzie Ip to wartość szczytowa.

[..]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pora późna i się pomyliłem - wartość średnia oczywiście Ip * 2/PI.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 18.09.2010 23:47, RoMan Mandziejewicz pisze:

A to nie będzie z wyprostowanego połówkowo? Dobry transformator powinien chyba dawać 0 średnio - bez składowej stałej.

Reply to
Michoo

Nie - chodzi o prostowanie dwupołówkowe. Ale masz rację - trzeba być precyzyjnym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia 18-09-2010 o 23:35:55 Wmak snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

To nie jest tak, mierzy średnią ale jest wykalibrowany jak dla skutecznej.

Reply to
janusz_kk1

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał(a):

Zbytnio skróciłem. Mierzy wartość średnią średnią wyprostowanego jedno- lub dwu-połówkowo przebiegu a WYSKALOWANY JEST w wartościach skutecznych dla sinusoidy. Lepiej?

Reply to
Wmak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.