Napięcie ładowania stałego dla aku NiH?

Mam termometr zaokienny na dwa paluszki AA. To jest dodatek do zegara synchronizowanego atomowo. Mam dwa takie zegary w domu i oba korzystają z tego jednego czujnika teperatury za oknem...

No i jest taki problem że dwie bateryjki AA szybko się zużywają i ich wymiana powoduje że trzeba ponownie parować oba zegary czujnikiem - parowanie wymaga wyjęcie z nich baterii, reset i ponowne ustawianie strefy czasu itp, itd - chciałbym tego uniknąć...

Wymyśliłem że zamiast paluszków alkalicznych AA dam do czujnika dwa aku NiH i podłączę do nich na stałe zasilacz regulowany na napięcie 3V... Osiągnę w ten sposób ciągłe zasilanie czujnika plus aku da zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie pądu.

Jakie napięcie ustawić precyzyjnie na wyjściu regulatora aby aku NiH poddane ciągle temu napięciu nie czuły się przeładowywane?

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news:q4e9po$5a5$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

(...)

Sądząc po dyskusjach na grupie o akumulatorach kwasowych, to pewnie jakieś

1.6-1.7 :) A na poważnie, tu należy ostrożniej, niż z tradycyjnymi, "pamiętającymi" NiCd, gdyż trudniej złapać maksimum, górka napięcia jest prawie płaska przy wodorkowych. Poza tym, jakoś nie mogę sobie skojarzyć pracy buforowej wodorkowych, a nawet NiCd też jakoś nie bardzo, poza tym ZTCP, dość wyraźnie różnią się, w sensie sposobu, prawidłowym podtrzymaniem. Nie chcę nakłamać, więc temat pozozstawiam otwarty.
Reply to
HF5BS

No właśnie taki system buforowy zrobić... Jeśli nie od razu w na chama wpinać zasilacz równolegle do czujnika i jego baterii to coś innego może doradźcie.

Może są takie zasilacze z podtrzymaniem do kupienia gdzieś na eBay lub Allegro czy jakiejś Alibabie?

Reply to
Pszemol

Ja bym to zrobił inaczej. Ograniczył prąd (i napięcie). W starych ruskich latarkach, ogniwa były ładowane "bezpośrednio" z 220v. prąd był prostowany, ograniczany przez kondensator i rezystor i podawany na akumulator. Spróbuj tak zrobić (dobrać parametry), aby przy "ładowaniu" ograniczyć prąd do 1 miliampera (albo 1 miliampera wiecej niż potrzebuje stacja pogodowa). Tak niski prąd naładuje akumulatorki przez 2 miesiące, ale będzie za mały żeby je przeładować. Napięcie możesz ograniczyć zenerką, pi razy oko na 1.2 do 1.4 wolta na ogniwo. ToMasz

Reply to
ToMasz

Ciężko będzie to osiągnąć dobierając tylko wysokonapięciowe kondziołki. A poza tym nie uśmiecha mi się wyprowadzać za okno na deszcze i śnieg wysokiego napięcia galwanicznie połączonego z gniazdkiem sieciowym.

Reply to
Pszemol

W dniu 18.02.2019 o 13:52, Pszemol pisze:

a czy przypadkiem nie ma innego sposobu na 'parownie'? W mojej pogodynce przytrzymanie przycisku zmiany kanału powoduje 'wyszukiwanie' czujników.

Reply to
tck

Użytkownik "Pszemol" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q4e9po$5a5$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Ja bym ustawil 2.6V, tzn 1.3/ogniwo. I nawet mniej - w koncu chcemy tylko rezerwe na awarie pradu.

A moze ... zobacz jaki tam prad plynie, pewnie w okolicach 1mA, to dac rezystor zeby poplynal 2x wiekszy - tyle pewnie akumulatorki zniosa.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-02-18 o 13:52, Pszemol pisze:

Hmm, ale skoro już chcesz prowadzić tam przewód to po jaką cholerę montować w termometrze akumulatorki Ni-MH? Nie lepiej zagospodarować zasilacz starym akumulatorkiem...od telefonu Li-ion? Nie dość że będzie miał stałą temperaturę w domu a nie za oknem to i łatwość w montażu itd. Napięcie nawet prawie się zgadza 3,6 vs 3V(potrzebne). 2 akumulatorki mają 2,4v i jeszcze problem ze stykami, śniedzeniem... Od kilku dobrych lat mam instalację LED w piwnicy, gdzie mam podłączone takie 3 akumulatorki wspierane przez stare panele słoneczne z demobilu. Wieczna ekstaza, znaczy ciągle się to świeci :) Jak się jakiś akumulatorek kończy, to podmieniam na lepszy (też z demobilu).

Reply to
LordBluzg®

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.