może być niebezpieczna d

Witam. Taki luźny temat weekendowy. Kupiłem sobie myszkę laserową. Ładnie świeci w podczerwieni :)... Ale pytanie - niby jest to światło laserowe, natomiast na opakowaniu ani na myszce nie widzę ŻADNYCH ostrzeżeń o niebezpieczeństwie... Wiem, że laser słaby, no ale nawet "głupi" wskaźnik laserowy może być niebezpieczny na dłuższą metę... Jak to jest z tymi myszkami?? Ten laser jest aż tak słaby? Czy może tak zbudowany jest układ optyczny, że już parę cm od myszki światło nie jest skupione i jest niegroźne?? Mysz to A4TECH GLASER X6 80D.

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Jak to jest z tymi myszkami?? Ten laser

No nie uwierzę że nie masz w domu komórki z aparatem.

Reply to
Padre

Ja mam Logitech'a jakiegoś też niby laser i kosztowała jak inne "lasery". Nie powiem bo działa elegancko ale tak z ciekawości raz przez fotografa popatrzyłem na ten "laser" to zwykła dioda IR i tyle zalet , że nie świeci mi nic na stoliku jak na noc zostawię kompa odpalonego. marketing panie tego... ma się sprzedawać :)

Jakiekolwiek mocy laser IR po zostawionej myszy na włączonym kompie przez dwa dni spodziewałbym się wyjaranej dziury w stoliku. To tak z przymrużeniem oka weekendowo.

pozdrawiam Bassteq

Reply to
Bassteq

Użytkownik Bassteq napisał:

Wiązka laserowa nie musi być koniecznie skolimowana na równolegle - i zapewne w myszach nie jest. To nie ma wypalać dziury w stole - to ma oświetlić podłoże światłem koherentnym. Użycie laserowego światła koherentnego w miejsce niekoherentnego światła LED pozwala na wykrycie interferencji na szczegółach podłoża niemożliwych do zauważenia w świetle niekoherentnym. Po prostu obraz w świetle lasera staje się taki migotliwy - i właśnie dzięki temu można wykrywać ruch myszy na podłożach ciemnych i gładkich, błyszczących na których zwykłe optyczne myszy mają kłopoty.

Patrząc na nieskolimowaną wiązkę lasera IR przez kamerkę migotliwości obrazu nie dostrzeżesz, kolimacji programowo nie ma (wiązka silnie rozbieżna) to i niczym ci widok się nie różni od zwykłej LED.

A ostrzeżeń nie ma bo ten laser ma pracować na dystansie pojedynczych milimetrów - czyli moc ma minimalną, wiązkę rozbieżną - zero zagrożenia dla wzroku.

Reply to
invalid unparseable

Nie ma żadnego znaku z klasą lasera? No to możesz walić do sklepu i żądać zwrotu pieniędzy. Znak być musi, nawet jak laser wyłączony :-), norma IEC EN60825-1. Lasery w myszach są klasy 1, o ile czerwone. Jak podczerwone, to klasy 2a i to musi być na znaczku.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2011.02.26 02:08, Padre pisze:

No mam!! Dlatego napisałe,, że ładnie świeci w podczerwieni, bo sobie go oglądałem... Ale jak miałem sprawdzić, czy jest on niebezpieczny dla oczu?? :D...

Reply to
Konop

OK, mniej więcej tak sobie to tłumaczyłem, ale "na chłopski rozum", dzięki za porządne wytłumaczenie :)...

Reply to
Konop

W dniu 2011-02-26 12:57, Konop pisze:

Bo zobaczysz czy wiązka jest stożkowa czy jak to w laserze bywa spójna czyli potencjalnie niebezpieczna.

Reply to
Padre

Klasa 2a to stara klasyfikacja.

Teraz (wczesniej chyba tez) klasa 1 nie byla ograniczona do laserow widzialnych - warunkiem jest nieprzekraczanie MPE (max permissible exposure). Wlasnie sprawdzilem: Logitech, laser podczerwony, class 1.

Reply to
Jerry1111

Ja tam mam kilka roznego rodzaju myszy z laserami, ale podczas "nieuzzywania" wsyztski sie wylaczaja (taki tryb uspienia). Wiec moze jakby sie nie wylaczaly to dziura by byla :)

Fantom

Reply to
Fantom

Wcześniej była. Jak niewidzialne, to musiało być kompletnie zabudowane. Obecnie klasa 1 to moc lasera < 1mW (tak mniej więcej). Ale znaczek musi być. Większa moc może być niezdrowa, nawet, jak jest optyka. Głupoli, przykładających mysz do oka nia brakuje :-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:ik9blq$hml$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Tu jest opisana różnica między różnymi myszkami optycznymi:

formatting link

Reply to
nom

Użytkownik "nom" snipped-for-privacy@usunto.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:ikq58k$jd6$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

----

Najwieksze cholerstwo jest przy kasach w marketach itp sklepach gdzie jest laserowy odczyt kodów od spodu. Każdy jest tu narażony na stopniowe niszczenie wzroku. Dla tego warto uważać przy zbliżaniu się do takich kas. Myślę, że każdy klient prędzej czy później oberwie, albo juz wiele razy oberwał laserem po oczach. Co ciekawe nikt zdaje się nie dostrzegac problemu.

Janusz

Reply to
sofu

W dniu 08.03.2011 19:46, sofu pisze:

Rozumiem, że na zewnątrz nie wychodzisz, bo to straszne słońce ciągle próbuje Ci wzrok zniszczyć?

Reply to
Michoo

sofu napisał:

Gzieś słyszałem, że lasery niszczą wzrok dwustopniowo.

Ale jak się je próbuje ominąć, to obsługa wzywa policję.

I co? Jeszcze coś widzi?

Może nie dostrzegają, bo już oberwali?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "sofu" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:il5thn$kjh$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Fakt, że czytniki kodów w kasach stosowane są powszechnie (w Polsce) od około 20 lat, a kasjerki w sklepach dalej widzą pozwala być spokojnym, że zbliżenie się do takiej kasy jest mniej niebezpieczne, niż unikanie zakupów i śmierć głodowa.

Reply to
Marcin Wasilewski

"Nie patrzec w laser pozostalym okiem" :DDDD

Reply to
Marcin Gala

Użytkownik "Marcin Wasilewski" snipped-for-privacy@adres.pl napisał w wiadomości news:il6fcv$g69$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

---------

Robicie sobie jaja, a problem istnieje. Kasjerki na kasach siedzą pod takim kątem, że im laser nie świeci w oczy, chyba że sie od czegos bezpośednio odbije. Ja wielokrotnie nadziałem sie na promień lasera z klasy i nie było to przyjemne. A raz jakoś pod paskudnym kontem laser zaświecił mi w oko tak że miałem wrażenie silnego bólu i chwilowe porażenie wzroku. Zauważcie, że na kążdym nawet najmniejszym laserze są nalepki ostrzegajace, aby na niego nie patrzeć bo jest to niebezpieczne dla wzroku. Zobaczcie np.wasze CD czy tego tam nie ma? Światło lasera zachowuje się inaczej niż te pochodżace z żarówki. Onego czasu były popularne małe wskażniki laserowe w formie breloczków zailane bateriami zegarkowy. Promień z takiego lasera był widoczny na budynkach w odległości około kilometra (czerwona plamka). Świecenie nimi po oczach było zabronione. To laserami się tnie np. stalowe płyty na czołgi, a nie promieniami słonecznymi czy tymi z żarówek. Laserów używa się w medycynie do wypalania tkanek i nie są to lasery o dużej mocy. Laserami dokonuje się różnych operacji oka, w tym przykleja siatkówkę. Wystaczy, że za każdym takim zaświeceniem nam w oczy laserem cos w oku nam się poraza lub przepala, aby skumulowany efekt pogorszył nam w istotny sposób wzrok na stare lata.

Janusz

Reply to
sofu

W dniu 09.03.2011 19:24, sofu pisze:

Nie bardzo.

Może jesteś jakiś wyjątkowo wrażliwy? Albo byłeś bardzo zmęczony? (Ból spowodowało gwałtowne zwężenie źrenicy - zdarza się gdy wychodzisz na słońce z ciemnego pomieszczenia.)

Na wszelki wypadek. Zauważ, że do klasy 2 włącznie lasery są uznawane za bezpieczne (co nie znaczy, ze przez kilka minut nie będziesz miał ciemnych plam w polu widzenia) bo człowiek odruchowo mruży oczy a moc nie przekracza 1mW.

CD ma laser podczerwony, oko się nie zmruży - uszkodzenie możliwe o ile wsadzisz oko w soczewkę - dalej światło będzie raczej zbyt rozproszone.

I mimo masy uczniów szkół to robiących i medialnej zawieruchy o wypadkach jakoś nie było słychać.

Tylko tu jest ważna moc w impulsie - musi być wystarczająca do odparowania warstwy atomów. Jeżeli jest za mała to tylko grzeje okolicę i nic nie przetniesz.

To tak nie działa. Albo impuls jest na tyle silny aby uszkodzić (choćby w lekkim stopniu) albo jest jeszcze w naturalnym zakresie pracy oka.

Taki obrazowy przykład: masz prostopadłościan stalowy - jak go uderzysz młotkiem 5kg z prędkością 1m/s to go przesuniesz o 10cm. Ale jak go uderzysz 1000 razy młotkiem 50gr z tą samą prędkością to mimo, że sumaryczna energia była 10 razy większa to nic się nie stanie, bo żadne z uderzeń w pojedynkę nie było w stanie pokonać tarcia statycznego.

Reply to
Michoo

Łoj Janusz, pofolguj

Na dzień dobry przeczytaj sobie normę IEC EN 60825-1. Tak dla informacji: stalowe płyty na czołgi można również kroić światłem słonecznym. Następne zadanie domowe: jakich laserów i jakiej mocy używa się do wypalania tkanek, jakich do rozbijania kamieni w śliniankach i pęcherzu, jakich do spawania siatkówki oka. Zobacz następnie jakiej mocy są lasery w skanerach, ile czasu są w jednym miejscu czyli jaka jest gęstość mocy na siatkówce oka, jak przyłożysz do skanera.

Jak zadanie odrobisz lub masz jakieś pytania, to się zgłoś. Kto pyta nie błądzi.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.