multiwibrator dlugich czasów

Witam musze zrobić multiwibrator o okresie przejścia 15 min z dokładnością do 1 sek. Ale im większa dokładność tym lepiej . Czyli stan wysoki przez 15 min , potem stan niski 15 min i tak na okrągło . jak to prosto zbudować ? Marek S

Reply to
Marek S
Loading thread data ...

W dniu środa 08 wrzesień 2010 18:24, użytkownik Marek S napisał:

Mikrokontroler? Nawet jakiś mały, najprostszy. Np. Attiny25, jest w obudowie dip8. Program będzie banalny prosty, może być nawet w Bascomie, chociaż dla dużej dokładności program w asemblerze też będzie pryszczem.

Reply to
Szczur

W dniu 08.09.2010 18:24, Marek S pisze:

Mikrokontroler + kwarc zegarkowy. Mikrokontroler + RTC. RTC z programowanym alarmem co 15min + przerzutnik. RTC z alarmem co sekundę + licznik + wykrywanie stanu licznika + przerzutnik.

Ja bym preferował 1 opcję ale sporo zależy od dodatkowych wymagań (np. wymagana stabilność długoterminowa).

Reply to
Michoo

W dniu 2010-09-08 18:37, Michoo pisze:

Najlepiej Dual Core 2.4Ghz

formatting link

Reply to
konieczko

W dniu środa 08 wrzesień 2010 20:16, użytkownik konieczko napisał:

Attiny25 kosztuje tyle samo, nie wymaga dobierania elementów zewnętrznych, kręcenia potencjometrami i jest o niebo dokładniejszy.

Reply to
Szczur

W dniu 2010-09-08 20:28, Szczur pisze:

kosztuje 10 groszy ?

Reply to
konieczko

W dniu środa 08 wrzesień 2010 20:31, użytkownik konieczko napisał:

Chyba w hurcie albo na bazarze. Ten zabytek z ery TTL w TME kosztuje 2zł netto. Dolicz do tego elementy zewnętrzne i czas zmarnowany na dostrajanie, a po roku i tak okaże się, że kondensator zmienił pojemność i zabawa od nowa.

Reply to
Szczur

W dniu 08.09.2010 20:16, konieczko pisze:

1.2GHz ULV oczywiście.

O, Geniuszu! To teraz wyjaśnij jak dobrać elementy tak aby uzyskać stabilną temperaturowo dokładność powyżej 1111ppm dla czasu 15min.

Reply to
Michoo

tez myślałem o jakimś atiny , w sumie to najprostsze i najtańsze. Marek S.

Reply to
Marek S

A jak ma chodzić na baterię, to MSP430F2013, albo inne MSP. Będzie zasuwać na jednej bateryjce przez rok albo i dłużej.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Tylko tyle? Przeglądałem kiedyś przykładowe aplikacji i opisy do nich. Pod jakimś termometrem z wyświetlaczem LCD napisali, że na jednej bateryjce litowej będzie chodzić zdaje się 7 lat. Praktyka dużo różni się od teorii? Tu przecież w ogóle nie ma żadnej roboty poza ustawianiem jakiegoś rejestru raz na 15 minut, odliczaniem w dół i przełaczaniem jednego pstryczka.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jak to ma sobie tylko multiwibratorować to nie wiem. Ale jak by miało sterować jakąś pompką, żarówką, grzejnikiem. To w marketach są gotowe wyłączniki czasowe.

11 zyli kosztuje i można go tak ustawić ze 2 razy na godzinę coś wyłączy i włączy. Są i droższe elektroniczne.
Reply to
kogutek

kwestia bateryjki. Jak dobrze zaprogramujesz, to będziesz miał < 1mikroA średniego obciążenia, czyli w okolicach samorozładowania. A rejestr wystarczy ustawić raz, przerwanie na continuous i cały majdan posłać spać. Będzie się budzić co 15 minut, a w obsłudzie przerwania tylko toggle linii wyjściowej.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

jest jeszcze poswiecony czas , uklad sciezek , lutowanie poprawki itp itd czyli pozorne oszczednosci i optymalizacja po taniosci

chyba ze to projekt komercyjny wtedy jest sens zabawy

Reply to
nenik

Witam Można by jeszcze pomyśleć o jakimś CD4060 napędzanym kwarcem zegarowym i do tego liczniki odpowiednio skonfigurowane.

Pozdr

Reply to
EM

Użytkownik "konieczko" snipped-for-privacy@ops.pl napisał w wiadomości news:i68kqj$4l1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

ale 74123 nie umozliwia okresow 15 minut. I nie jest wystarczajaco stabilna. I elektrolity beda plywac i wysychac. I moze lapac zaklocenia. I calosc i tak bedzie kosztowala drozej wiec te kilka zl roznicy jest raczej bez znaczenia. I znajomosc uC sie kiedys przyda.

Mozna szukac 123 czy 555 w cmos, mozna odszukac jakis uklad z generatorem i licznikami - ale czy warto.

J.

P.S. popelnilem kiedys zegar ciemniowy, gdzie generator 1Hz byl na

123. Po ~20 latach odgrzebalem skrzynke, wlaczylem ... myli sie tylko o pare %.
Reply to
J.F.

Wszystkie dywagacje na temat co to ma być i z czego zrobione nie mają sensu jak nie wiadomo do czego ma służyć. Mało tu oszołomów co działa laserowe robią albo chcą mierzyć temperaturę do 5 miejsca p przecinku.

Reply to
kogutek

W dniu 2010-09-08 20:56 Marek S napisał(a):

W zupełności wystarczy najmniejszy 6-pinowy ATtiny4. Jest rozmiaru tranzystora.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.