Mostek gretza - dlaczego tak?

Wed, 10 Oct 2007 18:31:24 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Szymek snipped-for-privacy@lalalala.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nie wiem czy przez przypadek, ale bez niej miałbyś na Vbrigde to samo co na Vout.

D5 to jakaś Zenerka?

Reply to
__Maciek
Loading thread data ...

Witam! Ostatnio postanowilem sobie co nieco przypomniec z elektroniki oraz pobawic sie psimem. Robilem sobie jakies banalne schemaciki i obserwowalem co wyjdzie z symulacji, probujac jednoczesnie zrozumiec (przypomniec sobie) dlaczego tak sie dzieje. Trzasnalem w koncu mostek gretza z kondensatorkiem filtrujacym i obciazeniem, przez przypadek dajac diode przed kond. (ktora potrzebna nie jest) jak na schemacie:

formatting link
symulacji:
formatting link
No i wlasnie nie moge obczaic dlaczego przebieg napiecia "Vbridge" jest taki a nie inny. Wydawalo mi sie ze powinno byc cos w stylu abs(sin). Wytlumaczy ktos?

Pzdr Szymek

Reply to
Szymek

Wed, 10 Oct 2007 18:56:46 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Szymek snipped-for-privacy@lalalala.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Może jakaś walnięta ;-) bo wyraźnie przewodzi w kierunku zaporowym. Jedyna hipoteza to taka że gdzieś w modelu jest zapisane maksymalne napięcie wsteczne i powyżej niego następuje zjawisko lawinowe (jak w Zenerce). Pytanie tylko takim wypadku dlaczego prostownik pracuje poprawnie. A masz w tym programie symulacyjnym modele konkretnych elementów, np.

1N4007, czy tylko takie "generic"? Jak masz to wymień diodę D5 na inną (właśnie np. 1N4007) i zobacz czy pomoże.
Reply to
__Maciek

Wiem ;)

Nie, zwykla. Taka sama co te 4 w mostku.

Pzdr Szymek

Reply to
Szymek

ustala ci sie tam jakies napiecie na skutek wstecznego przewodzenia diod, wszystko przez te diode D5.

dorzuc rownolegle do Vbridge opornik .. mysle ze 10M tez wystarczy.

J.

Reply to
J.F.

Dzieki. Teraz wszystko jasne. Przy rownolegle dolaczonej rezystancji ok.

200k przebiegi wygladaja "normalnie". Myslalem ze te modele diod sa "badziej idealne", skoro tylko Uf mozna w nich ustawic.

Pzdr Szymek

Reply to
Szymek

Nie moga byc bardziej idealne, bo symulator by glupial. Diody spolaryzowane zaporowo ,,rozpinalyby'' uklad prowadzac do podukladow, ktore nie maja odniesienia galwanicznego do rzeczywistosci. Takie cos destabilizuje symulacje. W Twoim ukladzie napiecie VBridge byloby nieustalone dla spolaryzowanej zpaorowo diody na wyjsciu.

Reply to
Marek Lewandowski

Jakby jeszcze mierniki nie byly takie idealne to wszystko by pasowalo.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.