mostek gretza

Loading thread data ...

pusta kratka pisze tak:

żarówkę samochodową albo halogen 12V 50W sobię włącz w szereg. Jak zrobisz zwarcie to najwyżej się zapali lub przepali w końcu.

Jeśli nie będziesz pobierał dużo prądu to będzie się tylko żarzyć. Po za tym za 9zł można kupić mostek 50A. Nawet niech wytrzyma on te 10A to i tak go od razu nie spalisz ;)

Reply to
PiteR

O kurde...o wiele bardziej skomplikowana sprawa niż myślałem...Interesujęsięelektroniką ( a reczej zaczynam od podstaw ) i myślałem ,że zasilacz to nie będzie aż tak duży probem a jednakk..

Tak wiec daje sobie spokój z tym i zajmę się czymś łatwiejszym.

Pozdrawiam

Reply to
maroo123321.WYTNIJ

Dnia Mon, 2 Apr 2012 14:20:43 +0000 (UTC), snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Żle kombinujesz. Żadnych rezystorów nie dajesz (co najwyżej stosujesz bezpiecznik dowolnego rodzaju na 5A). Po prostu podłączasz twój odbiornik i go używasz. Odbiornik sam sobie pobierze prąd jakiego będzie potrzebował, ty w to nie ingerujesz. A jesli by chciał pobrać większy niż 5A to zadziała bezpiecznik. Twoje wątpliwości zdradzają brak wykształcenia (to nie przytyk :) w tej materii. Zalecałbym podręcznik z zadaniami dot. prostych obwodów, jak sobie policzysz trochę to na pewno ci się rozjaśni.

Reply to
Jacek Maciejewski

pusta kratka pisze tak:

zrób sobie na początek taki zasilacz +12V niczego nie spalisz bo ma on ogranicznik prądu do 1.5A LM7812 przykręć do aluminiowej blaszki żeby się nagrzał za bardzo.

formatting link

Reply to
PiteR
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

Wiem ,że mogę użyć gotowego schematu ale jesli w przyszłości będę chciał zrobićjakąś ładowarke czy inne cudo na np 150 mA albo 3 A to co ? mam szukać po necie schematów.Jak raz załapie o co chodzi z tymi amperami napisanymi na mostku to już na przyszłość będę umieł to robića tak to tylko nic nie mówiące mi gotowe schematy.Ja tam wolę znać jak coś działa i dlaczgo tak działa- dlatego mam teraz problem :D

Pozdrawiam

Reply to
maroo123321.WYTNIJ

Transformator ma natężenie wyjściowe czy daje tylko napięcie ( tak jak z baterii ? )

Pozdrawiam

Reply to
maroo123321

Pan J.F napisał:

Może jeszcze z sensem gadało? To by dopiero było!

Pamiętam, że mój radmor też gadał. Tam wzmacniacz cały na elementach dyskretnych, które jednak też języka za zębami trzymac nie chciały.

Bez głośników? Przecież one wtedy wiszą w powietrzu, bez podłączenia. Też się w tamtym czasie nad tym zastanawiałem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia Mon, 2 Apr 2012 19:32:41 +0200, 4CX250 napisał(a):

IMO możliwe. Pamietam jak daaawno temu jak robiliśmy na zawody QRP dopałę na 813 to jak kluczowaliśmy CQ to żarówki w całej chacie w takt migały choć wcale nie były włączone :)

Reply to
Jacek Maciejewski

pisze tak:

acha, bo tu wszyscy pomyśleli że chcesz zrobić zasilacz 0-24V z ograniczeniem pradu do 5A :)

No więc już wiesz że to są napisane parametry mostka jakie on teoretycznie wytrzyma.

Reply to
PiteR

W dniu 2012-04-02 21:15, maroo123321 pisze:

Co to znaczy dać tylko napięcie? Bateria nie da prądu? To chyba jest mało użyteczna :) A tak naprawdę to baterię możesz uznać za pewne idealne źródło napięciowe które wewnątrz jest połączone szeregowo z tzw rezystancją wewnętrzną, która da o sobie znać gdy zewrzesz końcówki tej baterii. Popłynie prąd równy U/Rs na przykład 30 A. Ale popłynie krótko bo bateria się rozgrzeje i eksploduje albo przynajmniej uszkodzi wewnętrznie. Ale nikt cię nie zmusza do zwierania tej baterii tylko podłączasz do niej odbiornik taki żeby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu np 1 A. Transformator (oczywiście zasilony z napięcia przemiennego) też w sumie jest źródłem napięciowym (tylko napięcia przemiennego) z wewnętrzną rezystancją. Rezystancja zależy od rezystancji od rezystancji uzwojenia wtórnego (i w pośredni sposób od rezystancji uzwojenia pierwotnego i rezystancji linii zasilającej). Od tej rezystancji zależy prąd zwarciowy czyli możliwy do uzyskania przy zwarciu wyjścia tego trafa. Ale nikt cię nie zmusza do zwierania trafa ani zwierania wyjścia mostka zasilonego z tego trafa. Jeśli mostek jest na 5 A to znaczy, że możesz podłączyć odbiornik który ma rezystancję 24/5 = 4,8 Ohma, lub inaczej, możesz podłączyć odbiornik który przy zasilaniu 24 V pobiera 120 W. Jeśli podłączysz odbiornik o rezystancji 10 Ohm (moc odbiornika 48 W przy zasilaniu 24V) to popłynie 2,4 A. Jeśli podłączysz odbiornik o rezystancji 2,4 Ohma to popłynie 10 Ohm i spali się mostek. Taki prąd popłynie gdy podłączysz odbiornik o znamionowej mocy 240W przy zasilaniu 24V . Moce podawałem żeby było łatwiej skojarzyć o co chodzi. Odbiornikiem może być na przykład żarówka na napięcie 24V (do ciężarówek). Na przykład żarówka 50 W czy 110 W. W tych przykładach pomijałem istnienie rezystancji szeregowej bo jest ona na tyle mała, że nie wpłynęła by istotnie na wynik przy tych prądach. Tak więc to odbiornik swoją rezystancją decyduje o tym jaki będzie prąd a w zasilaczu można dać co najwyżej bezpiecznik żeby ten prąd nie był większy niż dopuszczalny dla mostka czy dla transformatora.

Jeśli wywody moje i innych nie trafiają ci do przekonania to wróć/skocz do materiału z fizyki z liceum. W ramach nauki o elektryczności przerabiane są prawa Kirchhoffa. Potrzebna ci znajomość drugiego prawa Kirchhoffa a oprócz tego prawa Ohma i znajomość pojęcia źródła napięciowego.

Reply to
Mario

Są głośniki elektrostatyczne. Zasilane wysokim napięciem (rzędu 1kV), nawet niezłe. Praktycznie tak jak mikrofon pojemnościowy, tylko na odwrót. A mi kiedyś grał kondensator w lampkach dyskotekowych. W którymś filtrze (wszystko pasywne RC, tylko tyrystory na wyjściu, zasilane z wyjścia głośnikowego) był kondensator styroflex, niepewnej jakości. Ale na balandze nie przeszkadzało :-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.