Mój pierwszy programator

Niestety nadeszła pora i dla mnie, pora kończyć z antyprocesorowym zadęciem i wyśmiewaniem się ze średniej grupowej, która ani chybi dąży do wizji w której na pytanie o dzielnik napięcia pierwsza odpowiedź zacznie się od słów "weź atmelka..." ;->

Doświadczeni poradźcie - jaki programator najlepszy na początek? Nie musi być superhiperfullofprofeszynal, to ma być do celów hobbystycznych a nie zawodowych, a sam z procesorów jestem obecnie cieniutki, w rozwoju zatrzymałem się gdzieś w okolicach "pierwsze kroki z Z80" + jakieś laborki na motorolach. Nie musi też być "za grosze", nie jestem już młodzież ucząca się i wizja wydania 100-200zł nie przeraża mnie, ale jeśli taki za 30zł wystarczy, to też czemu nie? Reszta pójdzie... powiedzmy, że na inne cele ;-) Z lektury archiwów grupy wynika mi, że 'rządzi' Villem, ale napotykam się też na negatywne opinie o nim. Z tego, co do tej pory wyguglałem, najbardziej podoba mi się kit AVT887 - programator-emulator współpracujący z Bascomem. Wart on jest grzechu?

formatting link
No i ewentualnie "przebój AVT" -AVT2502

formatting link
I na samym końcu różne wynalazki sprowadzające się do jakiegoś prostego międzymordzia między prockiem a LPT-em, schematów na kilogramy w necie, więc linków nawet nie podaję, ich generalna póki co zaobserwowaną przeze mnie wspólną cechą jest to, że mniej więcej tyle samo osób je chwali jako dobre, tanie i niezawodne, jak i psioczy z powodu niedziałania/złegodziałania/uwalaniaproca itp.

Pomożecie wyprostować ten mętlik, doradzicie coś? Google niestety zamotało jeszcze skuteczniej, a przynajmniej mi nie udało się znaleźć jakiegoś dobrze zrobionego kompendium wiedzy napisanego w ludzkiej mowie.

I ostatnie pytanie: jest sens wydawać pieniądze na literaturę? Np.: M. Wiązania "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom"? Czy szkoda kasy, dostępne w necie kursy Bascom College wystarczą? czy może wogóle dać sobie spokój z Bascomem, bo to jak Basic jest i tylko złych nawyków uczy? Jeśli nie bascom jednak, to co?

J.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Kilka miesiecy temu wpadlem w ten sliczny swiat mikrokontrolerow i zaczalem od AT90S2313. "Programator" zgodny z STK200 do tego jest banalny i mozna go wykonac samodzielnie, albo kupic na allegro za 10-20 zl. Cala reszta informacji jest na

formatting link
Mnostwo informacji dostepnych w application notes na
formatting link
2313 jest na tyle banalny, ze latwo chwyta sie idee. ATMega8 - w tej chwili - dla mnie jest calkowicie wystarczajacy.

To wyrzucanie pieniedzy jezeli masz dostep do Internetu. Tyle w temacie AVR z punktu widzenia totalnego neofity. jk

Reply to
Jerzy Kędra

Powiem ci jak ja zaczalem, wiec bylem chory na grype jeden tydzien, jak juz wyzdrowialem to mialem ukonczony swoj pierwszy uklad (stoper na Atmege8 i LCD 2x16). Wczesniej z elektronika mial znikomy kontakt.

Wiec tak:

- przeczytalem tutorial:

formatting link
- przeczytalem jeszcze pare innych rzeczy (caly dzien googlania) - kupilemAtmege8 i LCD 2x16, zasilacz 5V, plytke uniwersalna i pare innych szpeja na Allegro i Swistak,

- zrobilem sobie plytke uniwersalna: w zrodku na podstawce Atmega8, po bokach na goldpinach (podwojnych) wyprowadzone wszystkie port, sprzod na goldpinach gniazdo programatora, gniazdo do wyswietlacza, przylacza do zasilania, masy. Goldipiny z portow lacze z pozostalymi za pomoca przewodow z takimi pojedynczymi malymi czarnymi zaciskanymi wtyczkami zenskimi (nie wiem jaka maja nazwe). Mam pare elementow (diody, przyciski) tez zakonoczonymi tymi wtyczkami, wiec moge je szybko podlaczac sobie do roznych portow. Programator i wyswietlacz na tasmach 10 i 14. - kupilem programator na Allegro za 22 zlote, chodzi jak zloto - sciagnalem sobie z projektu CDK4AVR kompilator C dla AVR oraz pare innych rzeczy, sa w pakietach RPM, zainstalowalem na MDK 10.0. Wszystko jest zlinkowane statycznie, i instaluje sie w jednym katalogu, wiec nastepnie przenioslem sobie caly katalog na pendrive na mojego laptopa (P166 :-) ) gdzie mam Slacka 10.0 Jedynie soft do programatora jest zlinkowany dynamicznie i potrzebuje biblioteki readline, jest ona w Slacku, tylko symlinka trzeba zrobic nowego, bo ten stary ma troche inny numerek. - Po kolejnym googlaniu zrobilem sobie MAKEFILE co mi program kompiluje, robi wydruk assemblera (choc go nie umiem) robi hexa no i uruchamia soft do programatora (avrdude)

- w arkuszu kalkulacyjnym w OpenOffice zrobilem sobie narzedzie do znajdowania nastaw pracy timera (w zaleznosci od czestatliwosci zegara, rozdzielczosci licznika, wartosci startowej licznika) - schematy robie w Eaglu pod Linuxa, wersja okrojona: 2 warstwy i zmiejszony rozmiar plytki ale na poczatek wystarcza, a Eagle w obsludze jest tak prosty, ze nawet nie trzeba helpa czytac. Dzisiaj bawilem sie Kicadem, (calkowicie za free bez ograniczen) troche mniej intuicyjny niz Eagle ale jak posiedzisz chwile to tez zrobisz co chcesz. - Plytke w eps lub ps laduje do Scribusa (program do DTP) by miec na jednej stronie pare plytek. Nastepnie eksport do PDF. - Kupilem papier kredowy, proszek do trawienia drobnoziarnisty, proszek do cynowania na Allegro. - Drukuje PDF na laserze (uwaga wylacz domyslnie dopasowanie do strony) i nastepnie termotransferne plytke na laminat. - w arkuszu

I najwazniejsze zawsze dokladnie czytac PDF producenta do danego ukladu, wiem ze maja po 250 stron i sa w jezyku niewiernych ale na prawde jest tam wiekszosc odpowiedzi. Pozatym szukac na pl.misc.elektronika,

formatting link
(na forum).

Jak sie solidnie popracuje glowka to w jeden tydzien prawie kazdy zrobi swoj wlasny maly projekcik

Reply to
MarcinB

Przepraszam, ze tak sformatowalo mojego posta.

pozdr

Reply to
MarcinB

Wszystko zależy od procesorów, jakie chcesz programować. Nie zaczynaj od kupowania/robienia programatora gdy jeszcze nie wiesz, o jaki procesor chodzi. A procesor dobieraj do zastosowania, nigdy odwrotnie.

BTW: Była tu wcześniej mowa o atmelowych AVR'ach. Do tego wystarczy najprostszy kabelek z buforem (łącznie kilka zł) podłączany do portu LPT i odpowiedni soft:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

polecam, bo sam uzywam, K-300 + atMega8515 dip40 + pare kabelkow calosc do kupienia za 100pln do tego kabelek LPT i masz plytke uruchomieniowa z wyswietlaczem, buzzerem, 8diodkami i mnostwem miejsca na dodatkowe kosci pamieci, kontrollerow, czy czego tam jeszcze porzebujesz.

Reply to
BagMan

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@amwaw.edu.pl> napisał w wiadomości news:d2sffb$db6$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Dobre pytanie - cała sprawa z wejściem "w atmelki" pojawiła się u mnie wraz z niedużym układem opartym o 89C2051 - może to nie jest szczyt nowoczesności, ale mam potrzebę jego programowania, stąd konieczność zakupu programatora, a skoro taka sie pojawiła, to chciałbym od razu kupić coś, co pozwoli na większą uniwersalność i przy okazji naukę, do jednostkowego zastosowania przecież mógłbym kupić piwo i poszukać kogoś kto ma programator i chwilkę czasu :-)

J.

Reply to
Jarek P.

Hej,

Ja goraco polecam RKProg.

formatting link
-> elektronika -> programator uniwersalny) (http://213.227.74.104:8000/Eloy/download.php?plik=90) Komunikacja przez RS-232, a więc niezależna kompletnie od platformy, fajny program pod windows oraz sam programator podzielony na jednostkę sterującą i przystawki, które łączy się z 'bazą' standardową taśmą 40-żyłową. Programuje AT89Cxx, AT89Cx051, AVR (równolegle!), PIC16F8x, 2716 do 27080,

29x010 do 29x080, 24Cxx, 93Cxx.

Koszty sa znikome, mysle ze 30zl wystarczy. Jedyny problem to trzeba kogos wczesniej poprosic o zaprogramowanie 'serca' programatora, czyli 89c52.

Ja zmontowalem swojego i jestem bardzo zadowolony - uzywam glownie do '51 i przegladania EEPROMow I2C.

Gdybys chcial budowac to pisz, jest tam jedna drobna pulapka, na ktora trzeba zwrocic uwage - uklad portu szeregowego moze nie dzialac - ja swoj 'wypialem' na zewnatrz zwyklym MAXem 232.

Pozdrawiam

Piotrek

Reply to
Piotr Nabielec

zainteresuj sie czyms takim COMBO3

Reply to
invalid unparseable

Witam :-) Tez sie wlasnie dzisiaj bawilem kicadem - wyglada calkiem niezle i obsluga tez jest dosc domyslna - zwlaszcza dla kogos kto korzystal juz wczesniej z innych programow tego typu i wie czego sie spodziewac. Jak na linuxowy program to przezentuje sie bardzo dobrze :-) (bo ja spod linuksa)

Jedyna rzecz jakiej nie udalo mi sie dobrze zrobic, to wydruk (a to dyskwalifikuje ten program). Jest tam opcja plot, ale nic sie nie dzieje po jej kliknieciu - moze faktycznie wymaga aby byl zainstalowany plotter? A wydruk 'print' jest jakis dziwny, przesuniety czesto poza kartke (a w konsekwencji obciety). Nie zauwazylem tez nigdzie opcji zmiany wielkosci boarda - jest A3 - nie wiem jak sie to ma do wydruku - drukarka jest A4.

No i co najwazniejsze - wydruk nijak sie ma do rzeczywistosci (pomijajac to obciecie) - odleglosci miedzy pinami sa duzo mniejsze niz te 2,54. Jest tam co prawda opcja 'skalowanie' i pewnie daloby sie to jakos ustawic - ale to wyrzucanie poza obreb plytki zniecheca mnie do eksperymentow.

Udalo Ci sie moze jakos to rozsadnie rozwiazac, czy tez moze trzeba czekac jeszcze na jakas nowsza wersje programu, gdzie moze to sie poprawi?

Reply to
Jack Houseman

Bliskim odpowiednikiem AT89C2051 w świecie AVRów jest AT90S2313 / ATtiny2313. Do programowania AVRów (i nie tylko) wystarczy szeregowy programator podłączany do portu drukarki (w najprostszej wersji składający się z samego drutu). A sam procesor ATtiny2313 kosztuje niecałe 8 zł tak że małym kosztem można zacząć od niego zabawę:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski
[ciach]

Nie moze byc.

Plot,wybierasz warstwy (np. copper) zaznaczasz PS, i Execute i w katalogu roboczym masz wydruk sciezek i padow (plik *.ps), sprawdzilem przed chwila: dil28, odleglosc miedzy skrajnymi padami 33 mm czyli tyle ile powinno byc. Wielkosc plytki robisz tak: ustawiasz warste "edges Pcb", i rysujesz prostakat za pomoca add graphic "line or polygon" i to jest twoja plytka. Odrazu zapodam, ze jak chcesz urzywac autoroutingu na jednej warstwie, to: global autoroute, select leyar pair i zaznaczas top i bottom jako copper ja tego niewiadzialem i sie ostro wkurzalem:-)) Ogolnie aby w programie wymiatac trzeba sie troche pomeczyc, szkoda ze doci sa w jezyku francuskim :-(

pozdr

Reply to
MarcinB

Tak - rzeczywiscie udalo mi sie juz dojsc w czym rzecz - po prostu program nie daje zadnego potwierdzenia ze utworzyl plik - dopiero zagladajac do katalogu znajduje sie tam odpowiednie pliki. Potem to do GhostView wrzucam i stamtad wydruk - i rzeczywiscie jest OK :-) Znalazlem tez gdzie sie zmienia rozmiar strony - taka mala ikonka na pasku jest - a w menu nie ma odpowiednika tekstowego - stad moje poszukiwania :-) Szkoda ze opis po francusku - bo jak jakas ukryta opcja, to moze byc ciezko znalezc.

Jest tu kilka troche denerwujacych rzeczy jak np. automatyczne "scinanie" katow prostych podczas prowadzenia sciezek (recznie) - co mnie troche denerwuje, ale daje sie to obejsc odp. stawiajac sciezke, a takze np. zauwazylem ze jak wybiore komponent, ktory chce postawic, albo sciezka mi za bardzo wyjedzie podczas kladzenia i zauwaze to, i dam cancel - to on i tak kladzie to na plytke i musze potem dodatkowo to kasowac... No - ale moze da sie to wylaczyc jakos, a moze trzeba sie przyzwyczaic...

Protel byl full wypas swego czasu i czlowiek nabral przyzwyczajen :-), ale pod linuksem on nie dziala niestety... a Eagle ma ograniczenie co do wielkosci plytki i jak sie zdazy cos wiekszego (a czasem mi sie zdarzaly takie plytki), to beda nici z roboty. Skoro do Eagla sie jeszcze nie przyzwyczailem, to moze lepiej od razu do kicada :-) Zwlaszcza, ze open source, to jest nadzieja, ze bedzie sie dalej ladnie rozwijal i nabieral funkcjonalnosci.

A przy okazji dla zainteresowanych - kicad dziala tez pod Windowsem :-)

tu jest link:

formatting link

Reply to
Jack Houseman

Dodam, ze w pierwszej chwili bylem lekko zdziwiony,ze elementy z bibliotek nie maja odrazu dolaczanych footprintow (module), ale to jest pewna pozytywna cecha kiedy sie dokladna wlasny element i nie trzeba projektowac padow tylko wystarzy wybrac jakis pasujacy z biblioteki.

A tak przy okazji, czy jest mozliwosc importu bibliotek z innych programow do Kicada? Na stronie np. Eagla mozna sobie pobraz za free biblioteki.

No i jeszcze pomarudze jak na schemacie przemieszczam element to przylaczone polaczenia pozostaja w miejscu, tak juz jest czy moze cos zle robie?

pozdr

Reply to
MarcinB

Piotr Nabielec napisał(a):

Już nie - wystarczy kupić 89S52 i zaprogramować po ISP :-)

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.