Moj pierwszu wzmacniacz mocy - problem

Witam

Zaprojektowalem swoj pierwszy wzmacniacz mocy:

Po wlaczeniu wypycha membrame glosnika (100W) mocno do przodu i lekko buczy. Po wylaczeniu membrama powoli wraca do normalnej pozycji, kondensatory dodatniego napiecia zasilania sa rozladowane, a ujemnego nadal pozostaja naladowane. Tranzysotry koncowki mocy sie nie grzeja.

Schemat:

formatting link
Jakies bledy/sugestie ?

Zasilanie: symetryczne 30V z trafa podwajaczem napiecia (czyli tak jakby 2x prostownik jednopolowkowy) kondziory 4x 2200 uF

Moze jakis blad w montazu (za daleko kondensatory,za dlugie kable itp.),bo wszystko jest na pajaka ?

Oto zdjecia:

formatting link
Jezeli teraz nie da sie nic zrobic, to jak konstruowac od nowa i sprawdzac dzialanie kolejnych blokow po zakonczeniu ich montazu (krok po kroku) ?

Nie posiadam oscyloskopu, a tani miernik raczej nie nadaje sie do mierzenie sygnalow < 1V AC.

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Reply to
Keeller
Loading thread data ...

Brakuje polaryzacji stałoprądowej Q1. Baza fruwa w powietrzu. Podepnij bazę Q1 do masy jakimś rezystorem (10k?), który w dodatku ustabilizuje rezystancję wejściową wzmacniacza.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

I jeszcze jedno. Przesunięcie napięcia na jednej diodzie D5 to trochę mało. Ja bym dał dwie.

Schemat rysowałeś chyba w Protelu. Przesymuluj to sobie, choćby w tymże protelu. Wszystko ładnie widać. Łącznie z wyliczeniem zniekształceń nieliniowych i ich zależnością od użytego przesuwnika napiecia i siły sprzężenia zwrotnego.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tomasz Piasecki napisał(a):

Troche pomoglo, gra juz duzo lepiej ale nadal jest sporo szumow o duzych czestotliwosciach i lekko slychac przydzwiek sieci. Bardzo kiepsko przenosi niskie czestotliwosci, mimo ze kondensator wejsciowy zmienilem na 2u2.

Szumy i przydzwiek znika po odlaczeniu od wyjscia sluchawkowego innego wzmacniacza z ktorego biore sygnal lub z komputera. Sygnal z kompa napewno jest czysty bo na innym wzmacniaczu brzmi swietnie.

Pozdrawiam

Reply to
Keeller

Symulowalem i dzialalo ok, chociarz wykorzystywalo maly zakres napiecie wyjsciowego (syg na wyj byl obcinany powyzej 20V) ale mniejsza z tym.

Narazie zalezy mi na tym zeby wogole dzialalo bez takich duzych szumow. Po odlutowaniu kondensatora 10nF na wejsciu szumy bardzo sie zwiekszyly. Wlutowalem zamiast niego 220nF i sa mniejsze.

Nadal jednak sa spore. Mocno grzeje sie rezystor 47 Ohm na wyjsciu (ten szeregowo z kondensatorem 27nF). Mimo ze ogolnie sygnal na wyjsciu jest w miare cichy (chodz jak na szumy to i tak baaardzo glosno) to radiatory nagrzewaja sie dosc mocno, moze wzbudza sie na wyzszej czestotliwosci niz akustyczne ? jak temu zapobiec ?

Pozdrawiam Keeller

Reply to
Keeller

Te "szumy o wysokich f" to są efekty zniekształceń nieliniowych. Ten wzmak ma je duże. Zwiększ przesunięcie napięc między bazami tranzystorów wyjściowych. Zamiast R4 daj źródło pradowe.

To prawda. Jeśli dałeś rezystor 10k, jak sugerowałem, to częstotliwość dolna wynosi około 50Hz. Daj 100k i będzie git.

Wartość C4 też ma wpływ na to. C4 powoduje, że dla DC wzmocnienie całego wzmacniacza wynosi 1. Daj 100u I też będzie lepiej.

Pewnie pętla masy się zrobiła... Skąd masz masę wzmacniacza?

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Uuuu..... To się wzmacniaczyk wzbudza... No chyba że od zniekształceń nieliniowych też się grzało... Ale chyba się wzbudza. No to jest problem.

Możesz to zmierzyć robiąc filtr górnoprzepustowy (choćby RC) na np.

10kHz, prostownik na szybkiej diodzie i kondensator. I mierzyć multimetrem DC na tym kondensatorze.

A z zapobieganiem to nie jest prosta sprawa.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

A jednak. Pasmo zbyt szerokie było. Jak przesymulowałem (ale z innymi tranzystorami) to dla 10Meg straszne rzeczy się działy.

Trzeba ograniczyć pasmo. Na przykład kondensatorek 100n od bazy Q4 do masy.

Jeszcze we wzmacniaczach mocy ma znaczenie poprowadzenie samej masy. Jak to składasz na pająka mogą się dziać dziwne rzeczy.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Nie ma sensu - lepiej bootstrap - jeden rezystor dodatkowo i kondensator z wyjścia.

Rozjedzie się symetria i stałe na wyjściu wylezie...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Andrzej Litewka
[...]

Wysokie też...

Czyli całość się wzbudza.

Kompensując - 100 pF pomiędzy kolektor a bazę Q4. A sprzężenie zwrotne na rezystor R8 z wyjścia a nie ze sterowania.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tomasz Piasecki napisał(a):

Baaaaaaardzo pomoglo :) Dzieki wielkie. jeszcze troche poeksperymentuje moze jutro bo same brzmienie nie jest zadawalajace... a pozatym docelowo ma pracowac na 4 Ohm, a jak podlacze do glosnika 4Ohm to mocno sie wzbudza na jakiejs niskiej czestotliwosci nawet jak nie ma podanego sygnalu i slychac bardzo glosne basowe buczenie.

Pozdrawiam

Reply to
Keeller

Czy jest jakaś zaleta takiej kompensacji nad podłączeniem bazy Q4 do masy, tyle że oczywiście większym kondensatorem?

O kurczę. Nie popatrzyłem na to. Wtedy nawet przesunięcie napięcia na jednej D5 wystarczy, a tranzystory bedą się mniej grzały.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Dla 100k się nie rozjeżdża jeszcze.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Hm... Basowe buczenie. Co za cholera? Od źle poprowadzonej masy chyba by się wzbudzał na wyskokich f?

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

W zasadzie juz dobrze gra jednak lekkie bzyczenie pojawia sie w glosnikach wysokotonowych, szczegolnie slyszalne przy malej mocy na wyjsciu. Czy tak brzmia znieksztalcenia srosne ? jesli tak to wprowadze polaryzacje za pomoca tranzystora a nie na diodach.

I najwazniejsze: jak przystosowac wzmacniacz do glosnika 4Ohm ? Po podlaczeniu do niskotonowca 4Ohm strasznie burczy na niskich tonach, troche skrzypi, a samo bardzo glosne buczenie (naprawde mocne, gdyby glosnik nie mial 225W RMS to nie wiem czy by to wytrzymal, wszystko sie trzesie) jest jakby zmodulowane przebiegiem o czestotliwosci kilku hercow, wiec calosc brzmi jak jakas niskoobrotowa, zatarta pompa :) Wszystko od razu po podlaczeniu zasilania i bez podania sygnalu.

A moze to przez to ze niskotonowiec jest bez zwrotnicy ? Glosnik 8 Ohm na ktorym dobrze slychac jest trojdrozny i posiada zwrotnice.

Pozdrawiam i z góry dzięki.

Reply to
Keeller

Przede wszystkim dodaj rezystory emiterowe w tranzystorach mocy, bo tego termicznie nigdy nie ustabilizujesz...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zobacz co sie dzieje przy malych napieciach w okolicach przejscia przez zero. I daj spora czestotliwosc.

Wlutuj lepiej zamiast niego rezystor 8k.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.