Modyfikacja schematu przetwornicy na SP6651a

Witam! Chciałem sie spytać czy dobrze kombinuję :) oto schematy:

formatting link
ta modyfikacja ma sens? Nadmienie że w SP6648(step up) producent zaleca takie własnie rozwiązanie( niecałkiem rezystor 820R (C) Roman Mandziejewicz :) ), czy ono moze takze działać w tym przypadku?

Z pozdrowieniami tomasz Wojciechowski

Reply to
Bo(o)t manager
Loading thread data ...

Jakiego napięcia 'oczekuje' na pinie FB ten 6651? I jaki prąd ma płynąć przez diodę?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

0.8V prąd od 350ma do 700ma dla 350ma wychodzi Ri 2R2 trochę dużo.
Reply to
Bo(o)t manager

Użytkownik entroper napisał:

A jakby dać diodę? napiecie na wejsciu FB ma wynosić ok 0.8V

Reply to
Bo(o)t manager

Użytkownik entroper napisał:

To co robic w tym przypadku? szukać diód o małym współczynniku mV/K. A może zastosować wzmacniacz operacyjny o niskim poborze prądu i wzmocnić nim napięcie np razy 4?

Reply to
Bo(o)t manager

Będę się twardo bronił. Charakterystyka U/I diod LED jest bardzo 'twarda' i dla małych zmian I można spokojnie przyjąć, że napięcie na diodzie jest stałe. Jedynym problemem jest współczynnik temperaturowy diody LED ale przyjąłem założenie, że złącze diody LED o takiej mocy i tak pracuje już w temperaturze znacznie wyższej niż temperatura otoczenia i wpływ różnic temperatur można pominąć.

Stabilizacja prądu diody LED nie jest krytyczna - jest bardziej zabezpieczeniem przed jej przeciążeniem niż faktyczną potrzebą. Zmiana prądu o kilka procent nie skutkuje zauważalną zmianą jasności i samej diodzie niczym złym tez nie grozi.

Zastosowany dzielnik napięcia w tym przypadku bardziej przesuwa poziom niż obniża zmiany napięcia błędu odkładające się na rezystorze 'mierzącym' prad diody. Zmiany napięcia na diodzie są skorelowane ze zmianą napięcia na rezystorze - czyli nie następuje powiększenie błędu tylko poprawienie reakcji. Na przykład dla diod LuxeonStar 1W (akurat mam PDFa pod ręką) zmiana prądu z 300 na 350 mA powoduje wzrost napięcia z 3.4 do 3.45V (odczytane pi razy oko z wykresu) czyli o 50 mV - zgadza się to dokładnie z podawaną w dokumentacji rezystancją dynamiczną równą 1 om. W tym samym przypadku zmiana napięcia na oporniku 1.5 om (rezystor dobrany dla napięcia odniesienia ok. 1.2V i diody 1W) wyniosłaby 75 mV. Jednak dzielnik napięcia 'tłumi' zmiany napięcia na diodzie LED w stosunku 5:1 z zmniana napięcia wynikająca ze zmiany prądu diody w punkcie podłączenia wyniosłaby tylko 10 mV - 7.5 raza mniej niż z rezystora. Współczynnik temperaturowy diody LED wynosi ok. -2 mV/K - po 'stłumieniu' dzielnikiem daje to efektywnie -0.4 mV/K czyli zmiana temperatury o 20 stopni spowoduje zmianę napięcia o 8 mV - powodując zmianę prądu o 5.33 mA. W rzeczywistości zmiana będzie mniejsza, ponieważ wzrost prądu o 5.33 mA spowodowałby wzrost napięcia na diodzie LED o

5.33 mV a po 'stłumieniu' o ok. 1.07 mV. Można ułożyć na to ładne równanie ale mi się nie chce :-)

Inspiracja do zastosowania dzielnika pojawiła się na tej grupie, kiedy jeden z czytelników (Paweł P.?) pokazał układ, w którym do przesunięcia poziomu użyto diody krzemowej. Odrzuciłem diode krzemowa, ponieważ jej współczynnik temperaturowy wynosi ok. -2.3 mV/K i _całość_ tej zmiany przenoszona byłaby na wejście sprzężenia zwrotnego - przy 20 stopniach zmiana prądu wyniosłaby ok. 30.7 mA - prawie 6-krotnie więcej niż w przypadku dzielnika napięcia. Na dokładkę dzielnik napięcia można skompensować temperaturowo dodając diodę w jego zasilaniu z diody LED, termicznie sprzężoną z diodą LED - wtedy wpływ współczynnika temperaturowego stanie się już zupełnie pomijalny.

Podsumowując: układ z dzielnikiem napięcia na pewno nie pogorszy stabilności prądu a na pewno poprawi sprawność całego układu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zdecydowanie nie! Poczytaj moją odpowiedź na powyższego posta.

I dioda 3W? Prąd ok 1A? No to liczmy:

Rezystor 'pomiarowy' przyjmijmy 0.33 oma - spadek napięcia na nim przy

1 A: 0.33V, potrzebujemy 0.8V czyli 0.47 nam brakuje. Liczmy dzielnik: zakładam prąd dzielnika 1 mA czyli 'dolny' rezystor 470 om a górny 3k3. I z głowy :-)
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W poprzedniej odpowiedzi zmień rezystor 0.33 om na odpowiednio 1 om i

0.47 om. Pozostałe bez zmian.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Stokrotne dzięki za pomoc w szczególnosci dla Romana.

Z Pozdrowieniami Tomasz Wojciechowski

Reply to
Bo(o)t manager

Dlatego w dalszym wywodzie obliczyłem wpływ różnic temperatury na prąd wyjściowy.

Wykorzystujemy w dużym stopniu.

Dla LEda 10% starczy a w tym układzie wynik jest lepszy.

Dupochron i to klasyczny.

Zapomniałeś podzielić przez 5 ;-P

Nie sądzę. Poza tym - mowa o pojedynczym zastosowaniu. A po drugie - czy ktoś zabronił pomiędzy rezystory dzielnika wstawić PR?

Po uwzględnieniu dzielnika daje to 16 mV...

A ja policzyłem ;-P

Jest o tyle trywialne, że jest dostęp do aluminiowego podłoża diody i można diodę kompensującą dać blisko struktury. Kompensacja sprawdza się we wzmacniaczach mocy - sprawdziłaby się i tutaj. ALe jej potrzeba jest dyskusyjna.

Przypominam, że dioda krzemowa ma wyższy współczynnik temperaturowy niż dioda LED.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.