modulacja FM - czyli rozwazania nad parametrami

Jak wszystkim wiadomo modulacja FM polega na zmianie czestotliwosci sygnalu nosnego przy pomocy sygnalu modulujacego(np.sygnał audio)

Głosnosc odbieranego sygnalu zalezy od dewiacji czyli o odchylki nosnej od czestotliwosci poczatkowej(srodkowej).

I teraz pasmo zajmowane przez ta modulacje to:

2*dewiacja+2*max.czesto.moulujaca (np. dla dew.=75kHz i fmax=15kHz pasmo=2*75+2*15 = 180kHz )

1.Tu moje pierwsze pytaie : Dlaczego pasmo zalezy od czestotliwosci sygnalu modulujacego , przeciez dewiacja jest stala niezaleznie od tego sygnalu ?

Teraz dalej wzor na czest. rezonansowa obwodu rownoleglego wyglada tak, ze L i C sa w mianowniku pod pierwiastkiem . Zakladam ze L jest stale, a modulacje bede uzyskiwal za pomoca zmiany pojemnosci (warikapa).Jesli zaleznosc pojemnosci od napiecia jest liniowa, a pojemnosc C we wzore jest w mian. pod pierwiastkiem to prz liniowej zmianie napiecia modulujacego nosna ulegnie odchyleniu nieliniowo ?

  1. Czyli co, sygnal zostanie odksztalcony (znieksztalcony) ?

np. dla nosnej 100MHz , aby uzyskac dewiacje 50MHz(troche duzo) dla 50MHz C musi wzrosnac do 4C ,a dla 150MHz C musi zmalej do 0,44C i widac ze dla jednakowej odchylki w gore i w dol , pojemnosc musi zmieniac sie nieliniowo, czyli dla napiecia modulujacego symetrycznego wzgledem osi X i dla liniwej ch-ki C=f(U) nie uzystam symetrycznej dewiacji ?

Jesli sie gdzies pomylilem to poprawcie , i prosze o potraktowanie tych zagadnien powaznie :)

Reply to
Piotr Chmiel
Loading thread data ...

A co jesli sygnal ma 10kHz, a dewiacja 1kHz. Myslisz ze uda sie tak skompresowac ? Szybkie _zmiany_ nosnej poszerzaja widmo.

A tak apropos - modulacja FM daje pasmo nieskonczenie szerokie. Szczesliwie dla nas wiekszosc energii gromadzi sie w jednym prazku podstawowym o szerokosci jak piszesz ..

Generalnie tak. zrobienie dobrej liniowosci nie jest takie proste.. Ale robisz podsluch czy HI-Fi ? :-)

Warikapy tez sa nieliniowe, wiec mozna probowac kompensowac :-)

A w ogole profesjonalne nadajniki robi sie tak warikapami ? Radmor w radiotelefonie [ale tam pasmo kanalu 12kHz] mial bodajze modulacje fazy [pewnie tez nieliniowa mocno], a potem powielanie czestotliwosci. Jest tez pare innych, smiesznych na oko, pomyslow na modulatory, ale ciekaw jestem czy w praktyce uzywane ..

P.S. A zrobic _stabilny_ nadajnik FM, o czestotliwosci kwarcem stabilizowanej .. to w zasadzie jak sie robi ?

J.

Reply to
J.F.

Ok, a czy w nadajnikach profesjonalnych kompensuje sie je jakos ?

I co daje laczenie wrikapow rownolegle oprocz zwiekszenia ich pojemnosci ?

Reply to
Piotr Chmiel
Reply to
Dariusz K. Ladziak

A jak to wychodzi pod wzgledem zakresu kata - z takiej kwadratury to chyba wychodzi zakres jakies 360 stopni, przy FM wychoda pewnie grube tysiace momentami .. jest to do osiagniecia z kwadraturowego modulatora ?

J.

Reply to
J.F.

A moze wiecie gdzie moge o tym wiecej poczytac ! O tych sposobach modulacji z nadajnikach profesjonalnych !

ps. mam jeden schemat nadajnika profesjonalnego wloskiej firmy nazywa sie SIRIO25 i tam jest generator Hartleya z dzielona indukcyjnoscia w postaci sciezki oraz syntezer MB1501 (jak cos moge sie podzielic ) I gdzie tam te wodotryski do liniwej chcrakterystyki F=f(U), a moze oni tam jakos sygnal audio "preparuja" ?

Reply to
Piotr Chmiel
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Andrzej Litewka

A w jaki sposob PLL nie tlumi modulacji ?

Tzn moglby, gdyby synteza dzialala gdzies na 1Hz .. ale czy ja nie za duzo wymagam ?

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Tylko ze ta stala czasowa bedzie musiala byc bardzo duza - rzedu 1 s. Co powoduje dalej pare problemow:

1) zakres trzymania wyjdzie minimalny, 2) odchylka fazy wyskoczy poza zakres detektora - trzeba mocno dzielic czestotliwosci - co przy okazji powiekszy zakres trzymania 3) ale stabilnosc generatora swietna musi byc, 4) i filtr tez nietrywialny, zeby stukow nie bylo slychac..

Chetnie bym sie dowiedzial jakie parametry daja profesjonalisci.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Andrzej Litewka
Reply to
Krzysztof Kucharski

oki , a ja mam pytanie jak dobrac LPF i jak sie go realizuje z syntezie ? Np. czy budowac go z elementow RC czy wzm. op. co lepiej zastosowac ? (a moze i to i tamto)

Mam VCO sterowane synt. TSA5511 i zastosowalem sie do aplikacji jednak nie dziala mi to jak nalezy :( Nie moge uzystac modulacji porownywalnej z innymi stacjami (komercyjnymi) poniewaz synteza tak jakby nie pozwala (niedobra):P

Reply to
Piotr Chmiel
Reply to
Krzysztof Kucharski

Czyli co proponujesz garsc scalakow zamiast jednego ? Dlaczego nie ma sensu , to po co produkuja takie kostki jak TSA5511, SAA1057 , MB1501 itd. ?

Pytajac o LPF chodzilo mi o polaczenie scalonego syntezera z VCO ! W celu poprawy jakosci "trzymania" i zwiekszenia dewiacji(poszerzenia pasma).

Reply to
Piotr Chmiel
Reply to
Krzysztof Kucharski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.