Moduł bluetooth - sleep mode

Czy isrnieją moduły co w trybie słave grzecznie czekają na połączenie pobierając prąd poniżej 1mA? Testuję moduł btm-222 w dokumentacji jest wspomniany tryb sleep ale za cholere nie ma info jak go w ten tryb wprowadzić. Gdzieś wyczytakem, że on powinien automatycznie się usypiać gdy nie ma połączenia i na uartcie jest cisza. Mój nie chce się uspic- cały czas pobiera ok 50mA. Przeglądałem też pdfy do modułów producenta o nazwie bluegiga, też wspominają o trybach pracy z niskin poborem prądu ale nie piszą czy próba połączenia z modulem go automatycznie wybudza czy musi być zewnętrznie wybudzony aby zestawił połączenie.

Chciałbym uzyskać niski pobór prądu w takiej (już działającej) funkcjonalnosci: moduł bt jest interfejsem komunikacyjnym pewnego urządzenia.zasilanego bateryjnie. Z powodu zasilania bateryjnego urządzenie cały czas jest w uśpieniu, moduł bt również. Podchodzę do urządzenia z telefonem i specjalna aplikacją, w aplikacji łącze się z urządzeniem po bt, próba połączenia wybudza moduł bt, a on przez "ruch" na uartcie wybudza główny mcu urządzenia. Następuje wymiana danych, rozłączenie bt powoduje przejście z powrotem całości w stan czuwania z poborem poniżej 1mA. Który moduł umożliwilby tak niski pobór z jednoczesnym umożliwieniem połączenia?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu 2013-08-26 01:15, Marek pisze:

Dokumentacja BC417 o którym wspomniałeś jasno mówi, że prąd pracy to ~50 mA. Jeśli układ ma coś odbierać to znaczy, że zarówno część analogowa jak i cyfrowa muszą pracować, czyli całość układu. Jak sobie wyobrażasz odbieranie i interpretowanie czegokolwiek przy wyłączonym odbiorniku?

Jeśli możesz sobie pozwolić na taki kompromis i masz wpływ na aplikację na swoim telefonie to możesz spróbować włączać moduł BT na znikomo krótki czas (dokumentacja Ci powie jaki jest najkrótszy) raz na kilka sekund. Jeśli w czasie włączenia moduł zauważy telefon to się nie wyłączy tylko z nim pogada, jeśli nie zauważy to pójdzie spać. W zależności od tego jak rzadko będziesz szukał telefonu taką oszczędność prądu uzyskasz.

Reply to
Andrzej W.

Btm222, ta "dokumentacja" wspomina o trybach czuwania ale już nie opisuje jakich funkcji one dotyczą. W sieci są szczątkowe informacje od użytkowników, z których wynika, że moduł posiada tryb niskiego poboru dla odbiornika w którym powinien pobierać ok 1mA (chociaż to). Inny producent (bluegiga) też się chwali aż trzema trybami niskiego poboru mocy, co sugeruje, że chociaż któryś służy do zmniejszenie poboru gdy "nic się nie dzieje".

Ależ ja nigdzie nie napisałem, że ma być interpretowanie przy wyłączonym odbiorniku. Skoro na łączu jest "cisza" to po co ma działać cześć cyfrowa? Może działać tylko minimalna cześć odbiorcza, która "nasłuchuje" czy nie ma transmisji. Na pewno da się tak sekwencjonowac proces odbioru, że w przypadku ciszy może być aktywna minimalna część odbiorcza, która po detekcji transmisji wybudza resztę. I właśnie taki sposób działania modulu jest sugerowany w dokumentacji ale mój moduł z jakiś powodów nie wchodzi w ten tryb...

Reply to
Marek

W dniu 2013-08-26 10:54, Marek pisze:

To jest ISM 2.4GHz tam zawsze jest jakaś transmisja. Jeśli piszesz, że urządzenie ma reagować na wywołanie z konkretnej aplikacji to piszesz, że odbiornik ma być włączony i firmware od bluetooth w części cyfrowej ma biegać i interpretować dane.

W module o którym wspomniałeś siedzi chyba BC417, przeglądałeś jego notę?

Reply to
Andrzej W.

Dnia Mon, 26 Aug 2013 01:15:35 +0200, Marek napisał(a):

Czyli on nie taki uspiony, bo odbiornik mu czuwa. A moze nawet nadajnik czasem sle jakis broadcast.

Takie czuwajace telefony wiele pradu nie biora. Trudno powiedziec ile dokladnie, ale nie skracaja normalnej pracy jakos znaczaco. Wiec takie moduly sa ... no chyba ze to wbudowane w procesor ...

J.

Reply to
J.F.

A dziękuję za sugestię, myślałem, że to Twoja literówka a nie id układu...

Reply to
Marek

W dniu 2013-08-26 01:15, Marek pisze:

Sam sprzęt pozwala uzyskać pobór prądu na poziomie 1..2mA. Nie oznacza to jednak, że wewnętrzny firmware pozwala wybrać odpowiedni tryb pracy. Sprawdź, czy nie jest przypadkiem włączone wyszukiwanie urządzeń Bluetooth. Taka funkcjonalność "kosztuje" ze 30-40mA.

Paweł

Reply to
pawel2420

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.