Modernizacja spawarki - potencjometr

W dniu 2011-12-15 08:44, Desoft pisze:

Nic nie pisze na ten temat w instrukcji i robiłem to wielokrotnie, choć przy TIGu wymaga to trzeciej reki albo drugiej osoby :)

Reply to
Padre
Loading thread data ...

Jak już wcześniej wspomniałem, potrzebuję regulacji typu A: prąd wystarczający na zapłon i podtrzymanie łuku- ok.10% mocy, B: prąd spawania w zakresie 20% - 100% mocy. Układ jaki proponujesz wprowadzi mi zależność miedzy tymi dwoma nastawami, wstawienie zwieranego regulowanego rezystora zamiast zwieranego stałego teoretycznie pozwoli mi na wypracowanie odpowiednich zależnych nastaw, mogę sobie przy nim nanieść doświadczalnie skalibrowaną skalę ale dla 100% mocy spawania dodatkowy regulowany rezystor musiał by mieć dużo większy opór niż potencjometr który na dodatek jest logarytmiczny więc bez rozrysowania charakterystyk będzie ciężko i regulacja może być bardzo nieliniowa a na dodatek ustawienie jego przez pomyłkę w przeciwnym położeniu tak zwiększy sumaryczny opór że jak amen w pacierzu wyjdę poza zakres regulacji i nie daj boże uwalę tranzystory mocy. Zaproponowane przełączanie przekaźnikiem MBB spowoduje najwyżej chwilowe połączenie równoległe potencjometrów co spowoduje zawężenie zakresu regulacji co nie niesie z sobą żadnego ryzyka. Zobaczę jakie są napięcia na suwaku potencjometru, może jest na tyle duże że bez istotnej zmiany można połączyć dwa suwaki diodami i jednym stykiem dołączać równolegle drugi potencjometr albo nawet dobrane dwa rezystory po jednej ze stron wbudowanego, wtedy prądy byłyby niezależne. A teraz własnie do głowy przyszła mi taka koncepcja - trzy sekcyjny obrotowy przełącznik z 8-12 pozycjami, jedna sekcja zwierana przekaźnikiem i dobrane dzielniki z rezystorów, pomysł niby idealny jeśli znajdzie się przełącznik którego styki nie rozwierają się całkowicie podczas przełączania i kółko się zamyka :)

Reply to
padre_peper

Nie ma, właśnie dla tego pisałem wcześniej, że nie mam specjalnie możliwości zmierzenia prądu spawania

Też o tym wcześniej pisałem, konstrukcja spawarki dość dobrze jest zabezpieczona przed podejrzeniem płytki z elektroniką, główna płytka jest umocowana płasko nad radiatorem i nawet jej niewielki uniesienie wymaga odkręcenia kilkunastu tranzystorów mocy i porozłączania przewodów

10mm2 sztywnych jak kij, sama płytka regulacji mocy jest o rozmiarach 2x4cm, wykonana w SMD, z kilkoma układami scalonymi, wlutowana na stałe w główna płytkę w miejscu pomiędzy wysokimi elementami praktycznie bez możliwości podejrzenia na niej czegokolwiek istotnego. Pomiarami multimetrem na załączonej spawarce nie udało mi się nawet ustalić z większa pewnością napięć/napiecia zasilającego ten moduł.

Słyszałem, jak napisałem w pierwszym poście parę ładnych lat życia przepracowałem przy elektronice i cyfrowej i dużej mocy jak to w urządzeniach przemysłowych. Doskonale wiem, że mógłbym ta spawarkę rozebrać i rozrysować schemat co wielokrotnie byłem zmuszony robić i miałbym z górki. Tym razem jednak prosiłem grupę o propozycje modyfikacji z założenia robionej na czarnej skrzynce z potencjometrem z uwzględnieniem każdego domniemanego ryzyka jakie może się pojawić. Takie raczej akademickie zagadnienie.

Reply to
Padre

Dnia Tue, 13 Dec 2011 20:59:04 +0000 (UTC), Jarosław Sokołowski napisał(a):

Jesteś pewien? One mają chociażby ograniczony zakres napięć wejściowych. Problemem będzie też zaprojektowanie sterowania takim potencjometrem cyfrowym by zakłócenia generowane przez spawarkę nie powodowały losowej zmiany nastawy prądu.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.