miniaturowy tranzystor do zasilaczy ;)

Loading thread data ...

Siakiś bełkot. To nie wielkość tranzystorów stanowi problem. Problemem są transformatory i bezpieczeństwo.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2010-06-26 11:35, RoMan Mandziejewicz pisze:

Pamiętam, że w czasach laptopów z Pentium 100 MHz na pokładzie bodajże Toshiba produkowała urządzenie ze zintegrowanym zasilaczem - podpinało się jedynie typowy, dwużyłowy kabel sieciowy (taki jak w radioodbiornikach). Gabaryty były typowe jak na komputery przenośne z tamtej epoki (czytaj: cegła). Dzisiaj niezbyt chętnie trzymałbym na kolanach takiego lapka, wewnątrz którego płynie 230V, oddzielone ode mnie cieniuteńką warstwą plastiku, który stopić się może, a elektronika wewnątrz jest upakowana tak gęsto, jak to tylko możliwe.

Chętniej widziałbym miniaturowe zasilacze do komputerów przenośnych, gdzie elektronika jest zamknięta w stosunkowo niewielkiej wtyczce (jak w komórkach) + stare rozwiązanie "jojo" z notebooków Apple. :)

Reply to
Atlantis

Atlantis napisał:

Nawet jeszcze mam taką Toshibę T2130CS.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Rozbierałeś kiedyś zasilacz od laptopa? Tam to jest sieczka jedna wielka! Wszystko upakowane jak nie wiem... Tak samo może tam wyjść przebicie i Ci 230VAC pójdzie po kabelku do lapka, jak i może się to stać w samym lapku zasilanym z sieci :).

Reply to
Konop

A nie wiem, nie pijam kawy ;)...

A tak na serio - to racja ;). Druga sprawa - jak ktoś wie, że pracować będzie tylko i wyłącznie na bateriach - to po co ma nosić zasilacz?? :)...

Reply to
Konop

Wbrew pozorom żaden poważny producent zasilacza nie odważy się na pominiecie odstępów izolacyjnych - minimum 6.4mm pomiędzy stroną pierwotną a wtórną (po powierzchni) lub 3 warstwy izolacji (np. w transformatorze). To wszystko musi wytrzymać test 3 kV AC przez minutę.

Zasilacz wyższy o kilka mm to nie problem. Laptop wyższy o kilka mm to duży problem. Transformator impulsowy zdolny przenieść te 75W, to obecnie 25.5mm wysokości z pinami. Można skonstruować transformator o niskim profilu ale zapewnienie właściwej izolacji będzie wymagało naprawdę sporej gimnastyki. Żaden z obecnie produkowanych, powszechnie dostępnych karkasów SMD nie spełnia norm izolacji :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mam jeszcze Laptopa Toshibe 286, 16MHz z zasilaczem na burcie. Normalny TRZYżyłowy kabel i dwa sloty ISA.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2010-06-26 15:17, RoMan Mandziejewicz pisze:

A może oni planują zbudować przetwornicę buck na żyratorze?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Gdzie smiley?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2010-06-26 18:04, RoMan Mandziejewicz pisze:

Nie wiem na jakim poziomie tego rodzaju technika stoi. 50 lat temu nikt nie wierzył, że komputer zmieści się w 1 układzie scalonym.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

A co to ma wspólnego z techniką? Symulacja indukcyjności żyratorem jest kosztowna energetycznie - nie ma zwrotu energii, są tylko straty.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Układ Liniowy. W odróżnieniu od UC...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2010-06-26 23:08, RoMan Mandziejewicz pisze:

No tak, czyli przetwornicy na tym się nie zbuduje.

A co do głównego artykułu, to uważam że lepiej, żeby zminiaturyzowali zasilacz laptopowy do rozmiarów zasilacza wtyczkowego, niż pakowali zasilacz do obudowy laptopa.

Reply to
Tomasz Wójtowicz
[...]

Są granice miniaturyzacji i pewnych problemów się nie przewskoczy. 75W zasilacza laptopa to nie 2W ładowarki do telefonu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.