Miniaturowy kwarc do MCU

Przyglądam się właśnie płytce Arduino Nano:

formatting link
Widzę, że zastosowano tam jakiś miniaturowy rezonator kwarcowy (widoczny w pobliżu pinów D5 i D6). Ktoś wie jakie oznaczenie ma ten element? Pod jaką nazwą mogę go szukać w sklepach internetowych? Widzę, że w pobliżu nie ma żadnych kondensatorów do0 masy. Tak ma być? Czyżby były one zintegrowane z tym elementem?

Muszę przyznać, że taki miniaturowy kwarc ułatwiłby mi projektowanie swoich "zabawek". ;) Może dałoby się też dostać kwarce zegarkowe w tym rozmiarze?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...
Reply to
Magnus Elephantus

Użytkownik Atlantis napisał:

To może być kompletny generator. Parę lat temu kupowałem coś w tym stylu, tylko na 10MHz:

formatting link

Reply to
Maciek

W dniu 2015-06-15 o 20:15, Maciek pisze:

Te znam. Czy przypadkiem w tej samej wersji obudowy nie występują też zwykłe kwarce? To, co jest zainstalowane w Arduino Nano jest jeszcze mniejsze. Byłbym bardzo wdzięczny za informację, która mogłaby mi wskazać konkretny element i miejsce, gdzie mogę go kupić - najlepiej w Polsce. ;)

Najbardziej potrzebne częstotliwości to: 11.520 MHz, 12MHz, 16MHz i 25MHz.

Reply to
Atlantis

Mon, 15 Jun 2015 19:21:31 +0200 Atlantis snipped-for-privacy@wp.pl napisał:

Właśnie tak

formatting link

Reply to
__Maciek

W dniu 2015-06-15 o 19:21, Atlantis pisze:

To raczej wygląda na rezonator ceramiczny. Kondensatory są rzeczywiście zintegrowane, bo to materiał PZT o wysokiej stałej dielektrycznej i łatwo uzyskać pojemności rzędu kilku - kilkunastu pF. Pewnie to Murata serii CSTCR.

formatting link
ma to tolerancję początkową tylko 0,5%, a stabilność 0,2% na zakresie -20 do +80 C. Nadaje się do stosowania tam gdzie niepotrzebny jest dokładny zegar.

Reply to
Mario

W dniu 2015-06-15 o 20:15, Maciek pisze:

To co linkowałeś to rzeczywiście scalony generator. Podobne ale tańsze CFPS-39 znajdziesz w TME po 10 zł. A to co pokazał pytający to rezonator ceramiczny.

Reply to
Mario

Atlantis snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Przecież schematy Arduino są publicznie dostępne. Element o który pytasz to CSTCE16M0V53-R0

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:557f099d$0$27513$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Że to rezonator ceramiczny już wiesz.

A niewielki kwarc zegarkowy to np:

formatting link

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2015-06-15 o 22:32, Mario pisze:

Wystarczy do bezproblemowej obsługi UART-a? Jeśli dam osobny kwarc zegarkowy dla RTC, to nie powinno być problemu. W końcu wszelkie moduły, dla których dokładność taktowania jest krytyczna (WiFi, Ethernet) mają zwykle swój własny rezonator.

Reply to
Atlantis

Do uarta wystarczy wew. precyzyjny rc taki jak jest w picach, np. seria j ma +-0.1% w zajredie -40+80°C. W nich nawet usb jest taktowane z takiego rc.

Reply to
Marek

W dniu 2015-06-16 o 17:52, Marek pisze:

Xmegi mają chyba podobnie, można używać UART-a (i chyba nawet USB?) na wewnętrznym rezonatorze. Nie wiem jak z STM-ami. O te miniaturowe rezonatory pytałem raczej konkretnie w kontekście klasycznych AVR-ów.

Reply to
Atlantis

W dniu 2015-06-17 o 07:17, Atlantis pisze:

No tak raczej niekoniecznie. UART zdecydowanie lepiej działa na zewnętrznym kwarcu :( USB nie używałem. Ale to jest niewielki kłopot, za to mam pełno peryferiów którymi mogę mieszać ile wlezie. Tej możliwości manipulacji bardzo mi brakuje w ARMach (przynajmniej atmelowych)

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Nigdy nie używałem kwarcu do picków, które komunikują się z innymi zew. peryferiami po uarcie, czy usb. Urządzenia działają bez problemu w -25 i w upale. Mam nawet jeden sterownik CAN w aucie, też bez kwarcu (co jest już bezczelnym łamaniem zasad, CAN by design wręcz wymaga kwarcu). Zero problemów, chodzi 4 rok.

Reply to
Marek

W dniu 2015-06-17 o 09:18, Marek pisze:

FT232R czy tam jakoś tak do USB ani UARTa też nie potrzebuje kwarcu. Ale XMega (przynajmniej poprzednie wersje, bez U) niestety bez niego chodzą byle jak, tzn UART czasem łapie, czasem nie...

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2015-06-17 o 13:29, Dariusz Dorochowicz pisze:

To mnie zastanawia, ale też cieszy, bo FT232B musiało mieć kwarc.

Reply to
Mario

W dniu 2015-06-16 o 09:52, Piotr Gałka pisze:

Hmm... A czy taki kwarc, albo coś takiego jak w linku poniżej, wymaga stosowania kondensatorów do masy? Pytam, bo widzę, że ludzie podłączają kwarce zegarowe do MCU w różny sposób - jedni dają kondensatory, inni nie...

formatting link

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:558bef79$0$27523$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Przypuszczam, że nie wiesz co to jest pojemność w specyfikacji kwarca. Zamawiając dany kwarc specyfikuje się jego pojemność. Jest to pojemność jaką ma widzieć kwarc aby miał podaną częstotliwość. Nie wnikając w dokładne obliczenia (liczby z sufitu) oznacza to mniej więcej tyle, że jak zamówisz kwarc 32.768kHz/12,5pF albo kwarc 32.780kHz/6pF to producent może Ci przysłać ten sam kwarc i będzie to w zgodzie z każdą z tych specyfikacji.

Jak kwarc ma 12,5pF to znaczy, że po obu stronach do masy ma mieć 25pF aby miał dobrą częstotliwość. Jak generator ma np. po obu stronach po 10pF to należy na zewnątrz podłączyć po 15pF i jest OK. Jak nie zależy Ci na odchyłce częstotliwości to możesz tych kondensatorów nie podłączać.

Ale jest też inny problem. Wybrałem kiedyś scalak RTC według kryterium prądu (200nA) aby na SuperCapie jak najdłużej wytrzymywał. Nie wnikałem w opis parametrów kwarca bo ich nie rozumiałem. W standardowej aplikacji nie było kondensatorów. Po podłączeniu kwarca zegarkowego z warzywniaka za rogiem RTC chodził za szybko (jakieś 2 minuty na dobę chyba). Się doczytałem - w karcie scalaka było, że kwarc ma mieć 6pF, a typowy zegarkowy ma 12.5pF. Na pierwszy rzut oka może się wydawać dziwne, że kwarc z większą pojemnością chodzi szybciej od tego z mniejszą - trzeba się zastanowić aby ogarnąć. Nie potrafiliśmy wtedy (lata 90-te) jeszcze zamówić kwarca na 6pF więc postanowiliśmy dołożyć te brakujące 2x13pF. RTC chodził by wtedy dokładnie, tylko, że taka pojemność była za duża dla generatora i nie chodził wcale :). Wniosek: To nie przypadek, że RTC biorący 200nA wymagał kwarca 6pF, te pracujące z kwarcem 12,5pF brały od 400nA w górę. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

32.780kHz/6pF to

To dlaczego w datashitach do mcu podaje się tylko, że pojemność przy kwarcu ma jedynie znaczenie w czasie do "dojścia" znamionowych oscylacji kwarca i z reguły stosuje się 22-33pF?

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Odchyłka zegara mcu o kilkadziesiąt ppm praktycznie na nic nie wpływa - nie ma tematu. Pewność drgań i czas "dojścia" mogą być istotne - jest temat. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.