Mikrokontroler i composite video

Witam, z jednej strony mam mikrokontroler (logika 3,3V). Z drugiej mam mieć wyjście composite video, aby wyświetlać na telewizorze czy przenośnym grajku DVD informacje z urządzenia. Co powinno być w środku, aby można było procesorkiem wysyłać rozkazy typu "zapal w takim kolorze piksel o takich współrzędnych"?

Jak na razie znalazłem scalaki konwertujace video cyfrowe (YUV, YCbCr) na video composite, np. CS4954/55. Ale jak jeść to video cyfrowe? Sam procesorek ma to generować czy są jakieś specjalistyczne układy? Pewnie jakaś większa pamięć RAM będzie potrzebna, żeby cały obraz pamiętać?

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi
Loading thread data ...

Zobaczmy, co pisze MKi :

Dwa rezystory. Przynajmniej w wersji b/w ;) Możesz zacząć szukać od <

formatting link
>

i <

formatting link
>

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba
Reply to
Bogdan Gutknecht

Jesli informacji moze byc mniej, to jakis chip od telegazety moze sie nadac. Niektore procesorki mialy OSD [on screen display] - ale to raczej na tyle zeby wyswietlic nr kanalu czy nazwe na TV.

Ech, stare czasy - robia to jeszcze ?

W dzisiejszych czasach moze byc najlatwiej wydlubac cos z DVD czy tunera sat - kostki dekoderow zazwyczaj maja jakies mozliwosci wyswietlenie wlasnej informacji. I moze nawet od razu composice generuja..

J.

Reply to
J.F.

To lepeij zrobic to na AVR i dodac np 3 rejestry przesuwne TTL... zewnetrzny RAM, AVR i np TTL 74165... tak to bylo zrobione na np ZX80 i ZX81...

Bylo tego troche szczegolnie w lepszych analogowych tunerach satelitarnych i lepszych VCR

Heh, pewnie nie ale mozna kupic np w Segor'ze - 18euro... pewnie tez sie cos trafi u nas, moze sie komus na magazynie zapodzialy...albo wydlubac z jakiegos starego sprzetu

A pewnie tylko ze: zazwyczaj maja swoj wlasny procesor 32 bitowy, chca troche RAM - zazwyczaj SDRAM, potrzebny jest FLASH zeby to wystartowac, ma to minimum

160 nog w QFP... Taniej wyjdzie kupic takie DVD z uszkodzonym czytnikiem, i napisac caly soft od nowa tylko na to :D A generuja sygnal w dowolnym formacie, z reguly maja troche sprzetu do grafiki itd... (tylko ze zazwyczaj jest to blitter, scaler, czasem cos co wspomoze wypelnianie zadanego obszaru i narysowanie linii)
Reply to
PAndy

VGA można prosto wygenerować za pomocą CPLD/FPGA (Chyba najtaniej/najprościej wyjdzie CPLD+zewnetrzny SRAM). Kod do napisania w max. 2 godzinki - 2 liczniki do synchronizacji + czytanie/pisanie RAM'u. Kiedyś widzialem w Sieci przykłady konwerterów VGA->composite, trzeba by pogooglować.

Reply to
voices

Sławomir Szczyrba napisał(a):

Dzięki, sporo informacji - będę czytał.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Dzięki wszystkim za odzew!

PAndy napisał(a):

Rozdzielczość: najlepiej DVD - docelowo urządzenie ma się prezentować na przenośnym grajku DVD wyposażonym w wejście Composite Video (i audio, ale to raczej nie problem). Ale rozdzielczość zwykłego PAL-u czy NTSC też od biedy wystarczy. Wysoce pożądane jest wyświetlanie także na ekranie zwykłego telewizora (więc dobieranie się do wnętrzności grajka DVD nie wchodzi w grę).

Ilość kolorów: minimum 256, najlepiej 3 * 256 (po bajcie na R, G, B).

Grafika ma być wyrafinowana (bez przesady oczywiście), jakość teletekstowa nie wchodzi w grę.

Założenie utrudniające: to się musi składać z oficjalnie dostępnych elementów. A co spróbuję każdy z nich, to "obsolete" :( Faktycznie chyba będę skazany na jakiś procesor graficzny TMS320... Ale szukam dalej.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Czyli chcesz mieć conajmniej 1,25MB pamięci obrazu. Policz sobie ile czasu przeciętny mikrokontroler będzie choćby wymazywał dane z pamięci obrazu.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tomasz Piasecki napisał(a):

Ależ policzyłem! Zdaję sobie sprawę, że AT89C2051 to troszkę za słabo ;) Problem w tym, że nawet jeśli nie chcę, to muszę znaleźć rozwiązanie...

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Tam bylo to zrobione nieco inaczej i na AVR sie tak raczej nie da :-)

J.

Reply to
J.F.

Filip Gdynia napisał(a):

Jasne, że łatwiej wprost sterować LCD. Szczególnie że siedzę w tym od pewnego czasu. Ale...

Może wydać się to dziwne, ale takie rozwiązanie jest znacznie tańsze. Grajek DVD jest dostępny od 100$. W tej cenie mam ładną obudowę, ekran, baterię, ładowarkę i (zupełnie ekstra na deser) możliwość oglądania filmów.

Za sam ekran LCD 7" zapłacę te 100$. A sterownik do LCD? Mechanika, zasilanie?

Uwaga: To są argumenty pomysłodawcy całego urządzenia, nie moje. Ja to po prostu muszę zrobić.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

hehe ale bylo to zrobione na z80 i rejestrze przesuwnym...caly komputer to bylo troche kosci TTL, ROM, RAM statyczny i Z80 (komputer ZX80) potem po sukcesie ZX80 powstala wersja ZX81 ktora tym sie roznila ze te garstke TTL wsadzono do jednego ASIC'a ktory nazywal sie SCL. Ale generowanie video to bylo robota czysto softowa - jak sie chcial szybciej liczyc to sie wylaczalo ekran... Za to w ZX Spectrum byla juz ULA ktora generowala video niezaleznie od CPU (zreszta tez w troche durny sposob....)

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.