MC34063 - problem z maksymalnym prądem klucza.....

Robię zasilacz na MC34063 (Uwy 8,5, 650mA) Uwe 14...22V I mam problem. Jaki noże być maksymalny prąd klucza (Ipeak) wewnętrznego ? Z noty aplikacyjnej i karty katalogowej wynika że raczej 1,5A. Natomiast jako przykłady podają zasilacz z 12V/750mA gdzie max prąd klucza wynosi około

4A!!!!! (dla maksymalnego napięcia zasilania). I jest to bez zewnętrznego tranzystora ? Jak to rozumieć ? Czy 1,5A to prąd szczytoway czy skuteczny ?
Reply to
plebi
Loading thread data ...

Oglądałem dwa różne PDFy MC34063 i w żadnym nie znalazłem zasilacza

12V 750 mA.

Skąd wziąłeś te 4A? Dla step-down prąd klucza wcale nie musi być wysoki.

Szczytowy. A i to nie radzę go wykorzystywać w pełni.

W przypadku Twojego zasilacza, dla Ct = 470 pF, dławika 100 uH prąd szczytowy wyniesie ok. 1.2A. Ale już z dławikiem 470 uH niecałe 0.8A.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nota aplikacyjna Motoroli (ON SEMI) AN920/D

Wynika to z wyliczeń podanych w w/w/ nocie i faktycznie się dosyć pokrywają. Prąd taki rośnie gdy zwiększamy napięcie wejściowe. Co jest raczej oczywiste.

A skąd te dane ? Mogę podesłać arkusz Excela którym się wspomagam zrobiony na podstawie w/w noty. Być może coś źle rozumuję, ale problem w tym że pomierzyłem prąd w cewce i faktycznie zachowuje się dosyć blisko przewidywań.

Reply to
plebi

Podaj linka bezpośrednio do dokumentu.

Oczywiście, że rośnie. Ale wzrośnie dokładnie o tyle, na ile pozwoli indukcyjność.

Obliczone z podstawowych wzorów...

Stosujesz za małe indukcyjności i stąd masz tak duże prądy. Porzuć DCM na rzecz CM i zapomnisz o problemach z prądem szczytowym, nasycającymi się dławikami itd.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie doczekałem linka... Sam znalazłem - rys. 21 - klasyczny step-down w trybie DCM.

No to weźmy na tapetę ten układ z rysunku 21 z noty aplikacyjnej: Ct = 470 pF czyli ton = 10 us di = (Ui - Ucesat - Uo) * ton/L di = 22 * 10 * 10^-6/190 * 10^-6 = 220/190 = 1.16A

Przy Io = 750 mA układ pracuje już w trybie DCM (Io > di/2) i prąd szczytowy wynosi Io + di/2 = 0.75 + 0.58 = 1.33A

Tak, jak pisałem w poprzednim poście - czasem warto zwiększyć indukcyjność dławika. I koniecznie użyć Rsc.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Hello All,

Sprostowanie - niewyspany jestem :-(

Thursday, November 25, 2004, 6:43:36 PM, you wrote:

[...]

Oczywiście CM.

[...]

Jak wyżej.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

przy takim warunku to chyba w CCM...

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Oczywiście - już sprostowałem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Prad w cewce w szczycie dochodzi do 2,5A RMS ok 1A(wg oscylogramu) pozdrawiam Sobol

Reply to
sobol

Po raz kolejny: warto zwiększyć indukcyjność dławika w step-down. Owszem - najmniejszy dławik możesz zastosować przy Ipk = 2 * Io ale wtedy musisz walczyć z dużymi prądami na kondensatorze filtrującym. A kondensatory tego bardzo nie lubią. Na dokładkę rośną zakłócenia na kondensatorze.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Byłem nieobecny a tu tyle się dzieje. Jeśli dobrze rozumiem: Zwiększając dławik zmniejszy mi się prąd szczytowy przy zachowaniu pozostałych danych niezmienionych ? Czy aby obliczyć ten zmieniony prąd to właśnie użytą indukcyjność należy podstawić do wzoru ? No i skoro tak podkreślasz Rsc to dlaczego ? Bo grozi uszkodzeniem scalaka ? Czy zasilacz będzie poprawnie pracował gdy będzie się stale załączał ogranicznik prądu ? Wydaje mi się że zwiększą sie zakłócenia. Czy tak ? Włodek

Reply to
plebi

Tak.

Którego?

Żeby uniknąć nasycania dławika przy przeciążeniu.

Ale ograniczenie ma się tylko włączać przy przeciążeniu - na przykład podczas startu przetwornicy. Ograniczenie obliczasz na prąd szczytowy odrobinę wyższy niż w czasie normalnej pracy oraz oczywiście niższy niż prąd nasycenia dławika.

To nie jest klasyczny ogranicznik prądowy, który na przykład blokuje bazę tranzystora kluczującego, wprowadzając dodatkowe straty. W tym przypadku następuje po prostu skrócenie samego impulsu z wbudowanego generatora.

Nie. W czasie normalnej pracy zakłócenia się zmniejszają z powodu mniejszej pulsacji prąd - maleje składowa zmienna na korzyść składowej stałej. Przy pracy w przeciążeniu nie przejmujesz się zakłóceniami ale raczej dbasz o całość scalaka. I w tym wypadku nie ma jednak mowy o jakimś znaczącym wzroście zakłóceń.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Dzięki za pomoc!

Reply to
plebi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.