matowa zarowka - jakas farba?

czesc,

kolega przywiozl mi spoza p. Uni matowe zarowki (takie zwykle) i na jakis czas problem zostal rozwiazany (oswietlenie biurek do nauki).

A moze daloby sie samemu zrobic taka zarowke poprzez pomalowanie jej banki. Czy istenieje jakas farba do szkla odporna na temperature - nie biala, tylko taka popprzezroczysta jak plyn do zmywania? Wzialbym sobie odtluscil powierzchnie szkla, a nastepnie zanurzyl/napylil taka farbe. W taki sposob moglbym zrobic sobie matowa zarowke HALOGENOWA.

Inny pomysl, to zmatowienie za pomoca piaskowania korundem, ale czy banka wytrzyma?

Co wy na to?

Reply to
adresss
Loading thread data ...

Dnia Wed, 03 Oct 2012 00:21:24 +0200, snipped-for-privacy@poczta.pl napisał(a):

formatting link
Ale na halogeny moze nie wystarczyc ... choc w sumie, silikony niektore ponoc odporne na temperatury :-)

A swoja droga, pomijajac inne pomysly - owinac mata szklana ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2012-10-03 00:21, snipped-for-privacy@poczta.pl pisze:

Moze podtrawić w HF :)

Reply to
Mario

Kiedyś za gówniarza "matowiło" się żarówki papierem ściernym, może coś w tym kierunku podziałasz? :>

L.

Reply to
Lisciasty

Farba do witraży?

Reply to
Michoo

Diody LED też, bo ciężko było o matową. W każdym razie można spróbować.

Reply to
Cezary Grądys

no pewnie, wytrzyma jakieś 150*C czyli ze dwie minuty, chyba że myślisz o takiej prawdziwej do witraży a nie imitacji, ta wytrzyma i 1000*C tylko trzeba ja w 700*C wypalić tylko tego żarówka może nie wytrzymać...

Reply to
Padre

Jak ma się drobne ścierniwo i wprawę to się da, tylko bezpieczniej żeby żarówka nie była próżniowa, z halogenami w bańce nie ma problemu ale czy zwykłe żarówki są dalej próżniowe czy wypełnione gazem obojętnym tego nie wiem.

Reply to
Padre

Dnia Wed, 3 Oct 2012 21:45:31 +0200, Anerys napisał(a):

Kondomy sa z lateksu, a zarowki sa gorace ... wiec te baloniki to raczej nie sa zwykle gumki ..

Tak ktos chcial, tym niemniej radze pomyslec nad innym pomyslem niz smarowanie budowlanym silikonem.

J.

Reply to
J.F.

W dniu czwartek, 4 października 2012 02:41:38 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

A dlaczego nie silikonem budowlanym? Silikon tak jak woda jest tylko jeden. Baza jest we wszystkich silikonach taka sama. Tak jak woda może być różowa, gazowana albo święcona tak silikony różnią się wypełniaczami. W sanitarnym oprócz pigmentu dołożyli środek grzybobójczy. W wysokotemperaturowym do bazy dołożyli czegoś co dobrze przewodzi ciepło w takim do zalewania elektroniki zastosowali inny sposób żelowania. Kurcze blade. Jest XXI wiek i jak ktoś pisze na grupie mającej coś wspólnego z techniką to by wypadało żeby wiedział co pisze.

Reply to
kogutek44

W dniu 2012-10-04 11:25, Anerys pisze:

Jeszcze jedno: Silikon może wytrzyma, ale czy wytrzyma żarówka? Silikon ma małą przepuszczalność termiczną, stąd też żarówka będzie pracować w zawyżonej temperaturze. Silikonowe kondomiki b. często są używane w samochodach, choćby dla żarówek podświetlających deskę rozdzielczą. Ale tam są niższe temperatury. Jednak robiąc kilka starszych samochodów zauważałem prawidłowość, że żarówki "w gumce" były bardziej przydymione od tych samych bez "gumki", podświetlających np. pokrętła.

Pamiętam z dawnych lat, że najlepiej przed sesją ;) było mi się uczyć przy żarówce "kwoce" - przezroczysta, z dużym odbłyśnikiem, o stosunkowo dużej mocy (250W?). Żarówka była na wysokości biurka i była skierowana na sufit. Była zasilana z auto-trafa zaniżonym napięciem, OIDP to tak gdzieś ok. 160-180V. Dawała nieco żółtawe, bardzo przyjemne światło, podobne do Słońca przed zachodem.

Reply to
Adam

Ale on właśnie _nie_ chce, żeby nastąpiło zeszklenie bo żarówka zrobi się przezroczysta, tylko lekko biała. Farba do witraży zawiera bardzo drobny proszek, ten proszek ma zostać na powierzchni i robić za powłokę dyfuzyjną.

Reply to
Michoo

snipped-for-privacy@poczta.pl pisze:

Pomazałem żarówkę na próbę tak zwanym szkłem wodnym. Po wyschnięciu (przyspieszonym włączeniem żarówki) wyszła z tego jakaś półprzezroczysta warstwa. Trochę brzydko wygląda, trzeba się bardziej postarać o naniesienie i wysusenie równiejszej warstwy, albo robić to kilka razy. W każdym razie te krzemiany są raczej odporne na żarówkowe temperatury :)

Reply to
ajt

Widziałeś jak się robi prawdziwe witraże? Tam gdzie szkło ma być przezroczyste stosuje się szkło o właściwym kolorze barwione w masie, wypalanych farb używa się do malowania na szkle ornamentów czy postaci i nie są one przezroczyste, biała farba częściowo wtopi się w szkło ale pozostanie dalej w postaci drobnego jedwabistego proszku. Nanosi się ją na szkło w postaci zawiesiny w roztworze gumy arabskiej (prawdziwej) która podczas wypalania ulega całkowitemu rozkładowi. Zostaje tylko mineralny pył częściowo wtopiony w szkło.

Reply to
Padre

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.