Malowanie przewodów dla lepszego chłodzenia ?

Na jaki kolor pomalowany drut lepiej odda ciepło ? Na jasny czy ciemny ? Jak to się ma do radiatorów tranzystorów malowanych na ciemno (czarno, brązowo)? czemu kaloryfery nie są czarne a jasne, a nawet srebrne? Dlaczego szynoprzewód w rozdzielni pomalowany na żółto (zielono czy fioletowo) może przewodzić długotrwale prąd o 30% większy ? Czy rodzaj farby i jej grubość ma na to wpływ ? Pytam, bo mnie to dziś zaskoczyło. Takie są zasady (nie przepisy). Maluje się przewody, by je łatwiej rozróżniać, ale też, by znacznie (30%) zwiększyć gęstość prądu. Tak się robi i nie dyskutuje, a ja bym chciał podyskutować.:-)

Dla przybliżenia opinii innych

formatting link

Reply to
lwh
Loading thread data ...

lwh pisze:

Ciepło jest wymieniane na dwa sposoby z otoczeniem: konwekcja i promieniowanie (+ ew. transport). Najwięcej energii promieniuje ciało doskonale czarne, więc pokrycie czarną warstwą powinno wzmóc wymianę przez promieniowanie. Ale wtedy dokonujemy izolacji cieplnej warstwą farby, więc spada wydajność konwekcji. Końcowy wynik będzie zależał od tego, który mechanizm dominuje. Zawsze można zamiast malowania poczernić powierzchnię (nie wiem jak to się nazywa, ale mechanizm jest taki że dural albo mosiądz wkłada się do kwasów a następnie do barwnika, który wsiąka w pory na powierzchni). Tutaj jest trochę teorii:

formatting link
ćwiczenia studenckiego u nas.

Reply to
Filip Ozimek

Użytkownik "Filip Ozimek" snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> napisał w wiadomości news:fpjnqk$hcp$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Taka wiedza do mnie kiedyś dotarła. Zdecydowanie ta wiedza kłóci się z malowaniem pędzlem szynoprzewodu na żółto, farbą jaka jest pod ręką, warstwą "po uważaniu" malującego. Problem może jest akademicki, ale tak uczą elektryków i wymagają tego od nich.

Reply to
lwh

Malowanie szyn w rozdzielniach SN, nN ma także za zadanie odróżnienie faz L1, L2, L3. Przekroje, odległości ułożenie nie jest dowolne i projektowane jest w oparciu o warunki w jakich ma pracować dany element w stanie pracy znamionowej oraz w warunkach przeciążeniowych i zwarciowych. Malowanie nie jest głównym czynnikiem chłodzącym szyny, choć pomaga.

Reply to
Dawid T.

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:fpjluv$b78$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

W energetyce zasady to właściwie to samo co przepisy :) Wcale bym się nie zdziwił, gdyby w ogóle nie chodziło tu o oddawanie ciepła, albo polepszenie oddawania ciepła było stosunkowo niewielkie, lecz za to:

- malowanie zabezpiecza przez korozją, która może znacząco zmniejszyć przekrój poprzeczny (a przewód może korodować ze wszystkich stron), może się też zrobić wżer, z wiadomymi, potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami, do tego wiadomo, że przewód może być ciepły, co przyśpiesza szkodliwe reakcje chemiczne

- malowanie, co ktoś słusznie zauważył, pozwala łatwo zauważyć miejsce przegrzania na szynie, dzięki temu margines bezpieczeństwa normalnie uwzględniający niezauważone uszkodzenia tego typu, mógł być w tym przypadku zmniejszony

e.

Reply to
entroper

Witam W Energetyce malowanie przewodów (szynoprzewodów) ma znaczenie wyłącznie informacyjne. Największe przegrzewy będą się znajdowały w miejscach połączeń, a tam raczej nie powinny być malowane przewody (miejsce styku), a jeśli były kiedyś pomalowane to powierzchnie styku powinny być oczyszczone.

Reply to
Zbyszek

nie znam bezpośredniej odpowiedzi na pierwotne pytanie ale tutaj się mylisz - rola informacyjna jest przy okazji z poradników wynika że np szyna CU40x5 kładziona jednokrotnie niemalowana i skręcana może być obciążana długotrwale (temp25st C) 730A, malowana 800A ( spawane odpowiednio 810A i 900A)

i szyny malowane faktycznie mniej się grzeją - może chodzi o prądy powierzchniowe?

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

lwh snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

Kolega ma troszkę racji z tymi wszystkimi wzorami, jednak z tym "malowaniem na ciemny kolor" wykazał że jeszcze nie ma zaliczenia z tego kursu, względnie nie zasługuje na zaliczenie.

Gładka powierzchnia po prostu lepiej wypromieniowuje cieplo. Tak samo jak chropowata gorzej odbija, czy wręcz rozprasza. Z kowekcja też powinno być lepiej w przypadku gładkiej powierzchnii, ot cała tajemnica.

Reply to
g.d.

Użytkownik "Zbyszek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Po takim tekście delikwent przychodzi jeszcze raz zdawać egzamin SEP, płacąc ponownie:-) Podałem link do forum ISE, gdzie była dysputa na ten temat i oczywiście różne opinie. Jeszcze raz napisze co jest dla mnie zaskoczeniem:aluminium pomalowane na żółto byle jak i byle jaką farbą pozwala zwiększyć prąd w szynie aluminiowej np. 300mm2 z 645A do 850A. To są liczby z tabelki, z przepisów, zasad.

Reply to
lwh
[g.d.] pisze:

Gładka lepiej odbija więc gorzej wypromieniowuje.

Więc lepiej wypromieniowuje.

Z kowekcja też powinno być

Polimeryzowałbym. Wpływ porowatości na ruch powietrza jest raczej niewielki, przynajmniej przy tych prędkościach powietrza.

Reply to
Mario

To nie jest do końca prawdą! Farba przedstawia również sobą rezystancje cieplną pomiędzy otoczeniem, a metalem. A zatem jeśli jest niewłaściwie położona powoduje, iż obciążalność przewodów może spaść. We wcześniejszym mailu jest napisane o połączeniu skręcanym i spawanym. I to przede wszystkim ma wpływ na dopuszczalny prąd długotrwały.

Zapominasz jeszcze o wytrzymałości zwarciowej, która w większości przypadków przy projektowaniu rozdzielni ma decydujący wpływ na przekrój szyn zbiorczych.

W moim Poradniku Inżyniera Elektryka akurat nie ma wymienionych aktualnych norm określających dopuszczalne wartości prądów przewodów gołych jednak jeżeli znajdę czas to postaram się to zgłębić.

Reply to
Zbyszek

I bardzo dobrze myslisz. Swego czasu problem ten byl omawiany na kolku fizycznym i nietety znakomici skadinad fizycy twierdzili, ze to nic nie pomaga powolujac sie na prewo Viena chyba i w ogole. Tymczasem ja za mlodych lat jedna zime "waletowalem" w akademiku w jakims malym pokoiku w przyziemiu, w ktorym byl jeden maly kaloryferek pomalowany oczywiscie srebrzanka. I zimno bylo jak licho. Wqrwilem sie i po oskrobaniu tych zeberek, pomalowalem je jakims nitro na czarno i co wazne, matowym. Temperatura w tej kajucie podniosla sie niemal natychmiet o kilka stopni i juz bez koniecznosci przykrywania sie dziewczyna, dalo sie wytrzymac nawet w w najwieksze mrozy. Teraz radiatory, robilem wzmacniecze na 8 x KD520, i stosowalem grube radiatory aluminiowe, ktore praktycznie stanowily tylna scianke obudowy. Ustrojstwo sie grzalo dosc mocno, tak ze musialem wewnatrz instalowac maly wentylatorek. Ktos madry mi doradzil aby je "zrobic na szaro". Poczytalem i w kwasie siarkowym chyba czy chromowo-costam, wstawilem jako anode, pamietam napiecie rzedu 12 V i 2 godziny, powstala piekna matowa powierzchnia, twarda i odporna przy okazji na zarysowania. Jest to metoda znana pod nazwoa eloksalowanie. W te pory pomiedzy krysztalami Al2O3 utworzonymi na powierzchni, wtarlem jakies czarne mazidlo na bazie sadzy i chlodzenie nastepnych egzemplarzy znakomicie sie porawilo. Formalnie zmalpowalem od Japoncow, no bo po jakie inne licho oni by te radiatory w swoich wyrobach na czarno i matowo malowali? Tak, ze wbrew opinii niektorych fizykow, polecam. Pzdr.

Reply to
tornad

Mario snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

wiadomości

Od razu mi sie humor poprawił. Może jakąś bzdurę napisałem już sam nie wiem, nie mam na ten temat jakiejś wysublimowanej wiedzy ale poszperam w necie żeby nadrobić buraki w edukacji.

Poprostu rozwaliło mnie malowanie ciała na ciało doskonale czarne. :D

Reply to
g.d.

A nie bylo jakiegos protestu u kierownictwa rownoczesnie ?

Bo niestety - przy tych temperaturach efekt jest dosc niewielki.

Tzn promieniowania z 1m^2 przy temp 70C mamy 784W, pochlaniania 418W, razem do zyskania ~300W.

Dla efektu estetycznego ?

Bo owszem, czernienie pomaga, ale:

-w przypadku zebrowych radiatorow zebro promieniuje mocno ... w sasiednie zebro. Na zewnatrz juz tylko czesc promieniuje,

-to co promieniuje podgrzewa otoczenie. Z tylnej scianki nie ma to wiekszego znaczenia, ale jakis element w srodku na plytce .. podgrzeje inne elementy.

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Z praktycznych zastosowań wiedzy nabytej. Trafiłem kiedyś do firmy w której wszyscy narzekali na niedogrzane pomieszczenia w zimie <17C, malowanie akurat nie wchodziło w rachubę ale wystarczyło użyć PRL-owskiego wiatraczka 10W dmuchającego na kaloryfer i temperatura w pokoju 15m2 podnosiła sie o 3stopnie ;>

Reply to
wredny_menel

Wiesz do końca nie jestem przekonany czy po takim tekście bo jakwspominasz poniżej na ISE były różne opinie.

Rzeczywiście znalazłem w tablice gdzie jest napisane, że szyny malowane mogą przewodzić wyższy prąd. Lecz ani słowem nie zająknięto się dlaczego?

W zasadzie dobór przekrojów przewodów należy do projektantów. Energetyka życzy sobie aby szyny były wymalowane na odpowiednie kolory. Natomiast czy projektant uwzględnia to w swoich obliczeniach czy też nie tego w 100% nie można stwierdzić. I przypuszczalnie co projektant to inne podejście do tematu.

Reply to
Zbyszek

Wybór miałeś między wartwą farby srebrnej a warstwą farby (podobnej grubości, podobnej izolacyjności na przewodzenie) czarnej matowej. Na przewodnictwie cieplnym może zyskałeś a może trochę straciłeś - ale dużo zyskałeś na promieniowaniu. Jakbyś te grzejniki mógł odkręcić, wypiaskować albo strawić farbę w kąpieli alkalicznej (elektrolitycznie na dokładkę) a potem chemicznie poczernić - to by cię sąsiedzi zlinczowali bo całe ciepło pionu szło by przez twój gzejnik a oni by szronem chyba obrastai...

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Pan Dariusz K. Ładziak napisał:

[...tanie grzanie...]

To się robi inaczej: wystarczy na kaloryfer skierować zwykły wentylator, a dodatkowego czadu daje tyle, co dwukilowatowa farelka.

Reply to
Jarosław Sokołowski

zgadza się - bez wentylatora to mam max 20st. a z wentylatorem to jak się zapomnę to i do 23 nabije

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

U?ytkownik "Jaros?aw Soko?owski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisa? w wiadomo?ci news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Pod warunkiem, ?e to grzejnik (radiator) ma za ma?? moc a nie ?e jest za ma?y obieg wodny.

Reply to
William

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.