Magister In?ynier elektronik

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach - Wydział Elektryczny.

Aplikuje do roboty, umawiam się na spotkanie.. Jest punktualny, to plus!! Pytam czy zna się na FPGA, syfrówce, analoówce i takie tam... No pewno, że tak !! Facio pewny siebie, jednocześnie bardzo komunikatywny i kulturalny. Jest NIEŹLE se myślę!! Ale co tam, spróbuję go wypuścić... Czy ma Pan jakieś pojęcie o lampach elektronowych?? Buahaha, Proszę Pana, toż to prehistoria... No dobra, ale wie Pan jak to działa? No pewno, że tak!!

No to maluję chłopu bańkę z termokatodą (oczywiście tak tego nie nazywam). Mówię mu, że jest to bańka szklana z wpierdzielonym kawałkiam druta co się żarzy pod wpływem podanego napięcie (ot, jak zwykła żarówa), a po przeciwniej stronie tej bani mamy też wdupconą, ale raczej chłodną elektrodę. Pytam o prynd płynący przez tą banię przy podłączeniu jakiegoś tam "U" podłączonego (spolaryzowanego) między tymi wspawanymi ciulstwami raz ta , raz śmak. Odpowiedź: ZERO, bo w powietrzu prąd nie płynie!! Hmmm, mówię, że tam nie ma powietrza, odpowiedź: no to tym bardziej... Pytam jak działa DIODA... Ano we wte przewodzi, a w drugie nie... OK!! Dlaczego pytam się? Odp. a kto to dzisiaj robi na lampach?! OK, idemy dalej...

No dobra, zna się Pan na technologiach syfrowych?? No pewno, że tak !! No to weż mi Pan namaluj najprostszy schemat dzielnika /2 sygnału zegarowego na jakimś TTL'u. Odpowiedź: Proszę Pana, takie rzeczy to się dzisiaj robi "komputerowo". Hmmm.., ale jak pytam dalej... Odpowiedź : są na to specjalne programy!!

Więcej pytań mi do łba nie wpadło...

Reply to
Stachu Chebel
Loading thread data ...

W dniu 2013-04-16 19:09, Stachu Chebel pisze:

Z informatyką jest podobnie. Kilkadziesiąt lat temu zaprojektowano w Polsce system operacyjny CROOK - mniej więcej wtedy co UNIX.

Dzisiejsi studenci nie potrafią załadować biblioteki do procesu i najchętniej wszystko by robili "w siszarpie i dotnecie", bo to jedyne co znają z firemek w których chałturzą poza studiami. A na przedmiocie projekt zespołowy najchętniej napisaliby… portal społecznościowy w HTML, PHP i MySQL.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik "Stachu Chebel" napisał w wiadomości grup

A w ogloszeniu zarobki byly podane ? :-P

Panie, ja tu na inzyniera aplikuje, a nie na kustosza :-)

I dobrze gada. Toz to trzy linijki w VHDL trzeba napisac.

A schemat przerzutnika D na bramkach narysujesz ? Taki jak byl w 7474. A widzisz, specjalista od szyfrowki sie znalazl, a przerzutnika nie potrafi zrobic :-)

P.S. Zadanie 2 - korzystajac ze znanych metod syntezy automatow, zsyntezuj taki przerzutnik bez zagladania do ksiazki :-)

Podpowiem - sklada sie 3 przerzutnikow RS.

PPS. prawde powiedziawszy sam nie potrafie zsyntezowac :-)

PPPS. Kolejnemu mozesz dac opornik. Niech powie co to jest i jakiej wartosci. taki z cyferkami Aczkolwiek, w czasach SMD, to wszystko i tak wyglada podobnie, a i oporniki sa przestarzale ..

J.

Reply to
J.F

W dniu 2013-04-16 19:17, Tomasz Wójtowicz pisze:

No to teraz juz wiem dlaczego jak zona dorwie sie do komputera pograc w skalne miasteczko komputer grzeje sie piec martenowski. Niby prosta gierka, w czasach spectrum gralo sie w podobne.

Reply to
Honza

To se napisz to w czym chceta. VHDL / Verilog / SystemC , zrób sę syntezę , zprojektuj porządne PCB pod wyrok syntezy, zamów FPGA albo CPLD, kup se kabel do dżejtaga i takie tam pierdle.. Da się? Tak !! Nie o to chodzi. I też nie o to chodzi aby to poplątać na 7474!! Nie łapiesz problemu?? JF, nie rżnij głupa !!

Reply to
Stachu Chebel

A zrób na 2-ch TTL'ach powielacz 2 x f. Da się?? TAK !! Kombinuj....

P.S. SYNCHRONICZNY !!

Reply to
Stachu Chebel

Użytkownik "Stachu Chebel" napisał w wiadomości

Ale faktem jest ze czasy sie zmieniaja, a ty zadajesz pytania ... z prehistorii :-)

A jako ze teraz obie strony maja rowne szanse ... ciekawe czy na jakims forum nie nasmiewa sie z niedoszlego pracodawcy :-)

On tu inzynier cyfrowy, a ty mu jakies banki i druciki rysujesz :-)

P.S. To ze elektronik nie zna sie na opornikach przestalo mnie dziwic.

J.

Reply to
J.F

=========

Że na opornikach się nie zna, i to normalka?? Być może to normalka w PL i wręcz w EU... W ChRL znają się na opornikach i trzepią na tym kasę. Hmmm, tymczasem nasi młodzi "inżynierowie" nie mają ZIELONEGO pojęcia, co to jest rezystancja. O pojemności kondziora nie wspomnę...

Reply to
Stachu Chebel

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:516d9200$0$26701$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Jężynier powiadasz... a jak pójdę do lekarza, to na czym on się znać będzie? :P Na obsłudze rentgena i EKG? A jak dostanę sraczki, to co, wyśle mnie do apteki po Stoperan, czy po Laremid? Jak tak, to po chu..dego woła mi lekarz, sam pójdę do apteki i kupię co trzeba :P I przypuszczam, że lepiej na tym wyjdę, bo jak nie pomoże, to dalej będę szukać pomocy i może wreszcie trafię na kogoś, kto raczył uważać na wykładach...? (A na nagrobku napiszą mi ostre niedokrwienie krezki, czy jaki inny wuj...) Sory, ale chyba do kowala, pana Kazia pójdę, gdy np. zepsuje i się samochód, wobec powyższego przypuszczam, że on lepiej naprawi auto, niż ASO... Zastanawiam się, czy już się bać, czy jeszcze mogę się pośmiać? (nad tymi ęrzenieramy) Wolałbym wszakże, żeby tego pokroju taki architekt, jednak nie projektował, ani tym bardziej nie budował, domu w którym mieszkam, czy mostu, po którym jeżdżę...

Reply to
Anerys

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:516d9200$0$26701$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Raczej z zasad działania.

Inżynier cyfrowy, co nie widział przerzutnika, nie potrafi napisać trzech linijek w dowolnym programie (o LD dla elektryków nie wspomnę), który to realizuje... A jakby co to wszytsko to jest _specjalne_ :)

Podobają mi się takie pytania.

Reply to
Desoft
[sruuu....]

I to jest do Pani Nędzy wręcz ŻENUJĄCE!! Ja rozumiem, że chłop po studiach potrzebuje oklepania praktycznego. Też przez to przechodziłem, też te samą Polibudę kończyłem. To normalka... Ale do Wuja Wacka, trzeba mieć przynajmniej jakieś minimum podstaw teoretycznych. A tu ni huhu... Toż takie pierdoty dotyczące lampucerów elektronowych tośmy rva jego mać w ogólniaku na fizyce mieli...

Reply to
Stachu Chebel

Użytkownik J.F napisał:

A biblioteki do tego VHDL i ich implementację w krzemie to rozumiem krasnoludki? Czy na wierzbie wyrosły?

Reply to
invalid unparseable

Nie jojcz - po prostu absolwentów pewnych uczelni omijaj z daleka. M. in. Politechniki Gliwickiej, Politechniki Łódzkiej - dosyć marne opinie mają w zakresie elektroniki... Stosunkowo spora szansa znalezienia sensownego inżyniera (ale nigdy gwarancja - jak pomyślę jacy koledzy kończyli ze mną PW i ukończyli - to strach do lekarza pójść...) są po Warszawskiej, Wrocławskiej i Gdańskiej.

Reply to
invalid unparseable

Problem zaczyna się w szkole podstawowej gdzie okrojony poza granicę absurdu program przedmiotów ścisłych powoduje przeciąganie kolejnych szczebli edukacji bliżej dna. Nic dziwnego, że o liczbach zespolonych dowiadujesz się na *specjalistycznym* kierunku studiów. A bez tego ciężko wykładać teorie, więc studia służa do nadrabiania czegoś o czym świadczyła kiedyś najprostsza matura w technikum. Sami żeśmy sobie zgotowali ten los wybierając na ministrów oświaty głównie samych tumanistów, prawników, polityków, nawiedzonych itp bezużyteczne zbiory molekuł.

Innymi słowy nie wiń polibud/uniwerków. Tam nie dość, że muszą nadrabiać program za podstawówką i resztą szebelków to jeszcze mądrzy ludzie bezczelnie znikają do przemysłu zamiast głodować patryjotycznie na naukowym pół etatu asystenta. I nie ma komu z pasją uczyć. Szukaj zawsze "pozytywów": zagrozić Tobie mogą jedynie imigranci ...

Reply to
Sebastian Biały

A których liczb jest więcej, zespolonych czy rzeczywistych?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Nie przesadzaj - nie musisz znać asm żeby skutecznie programować w C na nieznany procesor, to zadanie dla kompilatora. Często znajomość szczegółów jest *szkodliwa*.

Elektronicy cyfrowi coraz bardziej się rozwarstwiają i poza misiami dłubiącymi na poziomie bramek znajdziesz sporą grupę która woli projektować za poziomie flow wyokopoziomowych danych i abstrakcji na sprzęt. To też hdl i też potrzebne.

Reply to
Sebastian Biały

A których liczb jest więcej: parzystych czy nie parzystych?

A których liczb jest więcej: palindromicznych czy pierwszych?

A czy odcinek ma więcej punktów niż półprosta?

itd.

Odpowiedzi na te pytania bez wątpienia są interesujące, ale obsolwent szkoły średniej powinien wiedzieć jaki związek ma liczba zespolona z sinusem i co to jest trójkąt mocy. Zadawać zaginające pytania można z każdej dziedziny i o niczym to nie świadczy (no może poza pytającym).

Reply to
Sebastian Biały

No i taka odpowiedź u mnie jest najwyżej punktowana :D

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Zapewne wiele racji jest w tym o czym piszesz. Zgadzam się z tym. Jednocześnie w pełni popieram politykę PRL-owkską w zakresie systemu edukacji. Obecnie, nie pomnę kto, ale wypowiedział bardzo mądre zdanie: "Wielu "studentów" Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zasługuje na wycieczkę szkolną do tej Uczelni". Nie bawmy się w szczegóły co do "słówek", sens tej wypowiedzi jest nad wyraz oczywisty. Do cholery, ja stary pryk znam VHDL'a , trochę Veriloga, programuję w C++ i Delphi, czytam i dokształcam się na bieżąco, a te szczyle z tytułami mgr inż., prawa Ohma nie znają i wymachują mi dyplomami?! I kopa w dupę dostają smyki!! A popatrz na to (ciekawa refleksja) :

formatting link

Reply to
Stachu Chebel

Coby duzo nie mowic przecietny chinczyk musi znac kilka tysiecy znaczkow na pamiec, polski gimbus czesto ma problemy z zapamietaniem kilku ikon na pulpicie.

Reply to
Honza

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.