Lutowanie QFP z thermal padem

Witam,

W zasadzie chodzi mi o thermal pad. PCB mam 8-warstwowe, na thermal padzie dałem przelotki. Jakie macie sugestie dot. lutowania (prototyp) thermal pada? Czy można z dolnej strony płytki zapodać trochę cyny przy przelotkach i potraktować lutownicą? Wszelkie sugestje mile widziane.

Reply to
stchebel
Loading thread data ...

Pocynować całość (termal najmniej) i hotairem.

Można, ale jest to wybitnie upierdliwe - ja właśnie dlatego hotair kupiłem (a płytki max 4 warstwy używałem).

Reply to
Michoo

A co sądzisz o pastach lutowniczych z cyną. Jak się to spawa hotairem?

Reply to
stchebel

Jak masz szablon to nie ma problemu, bez szablonu się upierdliwie nakłada tak, żeby z jednej strony trzymać wszystkie pady a z drugiej nie zostawić zwarć. Jako, że na szablony skąpię to mi szybciej idzie pocynowanie układu niż kładzenie równo pasty ze strzykawki.Na pastę (najtańsza easy print ołowiowa[*]) z uciętej igły 0,6 zazwyczaj robię drobnicę - rezystory, kondensatory, tranzystory.

[*] Trzeba do strzykawki dawać małe porcje, bo lubi zatkać igłę i zamiast pasty leci wtedy "glut" - topnik z małą ilością spoiwa (rozlewa się i słabo łączy przy lutowaniu).
Reply to
Michoo

W dniu czwartek, 18 lipca 2013 13:00:31 UTC+2 użytkownik Michoo napisał:

Tak w trakcie roboty, czy po pewnym czasie nieużywania strzykawki? Jeżeli to drugie, to może wystarczy dać nową igłę przed robotą?

Reply to
stchebel

Zdarzyło się i w trakcie roboty.

Trzeba też wymieszać zawartość strzykawki, bo robi się czop u ujścia, który działa jak filtr. Dlatego wolę wyciskać porcje na jedno lutowanie do osobnej strzykawki i założyć czystą igłę (igła musi być krótka, można kupić gotowe po kilka złotych. ja kupuję w aptece zwykłe i tnę do 3-4 mm).

Reply to
Michoo

Warto korzystać z igieł 1cm3 tzw. insulinówek i igieł powyżej 0.8mm. Cała robota idzie wtedy łatwiej. Igła jest u mnie dłuższa około 5mm, w czasie przerwy w nakładaniu, nakładam gumkę do wycierania ołówka lub kawałek zestalonego silikonu, co zapobiega wysychaniu na kilka dni. Nakładanie topnika z cyną idzie lekko i łatwo. K.

Reply to
John Smith

Thu, 18 Jul 2013 02:08:56 -0700 (PDT) snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Jak stosowałem scalak w obudowie QFN (niestety był dostępny tylko w tej obudowie) na płytce dwustronnej to dałem w tym padzie otwór 80mil (2mm) i po prostu zalutowałem z drugiej strony lutownicą. Jeżeli masz gotową płytkę bez otworu no to jest tylko jedna metoda - pasta lutownicza i gorące powietrze.

Reply to
__Maciek
Reply to
Grzegorz Niemirowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.