Lutoanie blaszanych styków

Obecnie wszędzie stosuje się trudno, bądź wcale nie lutowalne metale do podłączania kabli, pewnie chodzi o to żeby serwis takiej pierdoły był nie opłacalny. Czy są jakieś triki żeby przylutować miedziany kabel do takiej blaszki? Dodam że kalafonia tu praktycznie nie działa. Albo gdzieś widziałem połączenie barii paluszka w postaci zgrzanej do niego blaszki i ciężko taką baterię wymienić, czy idzie przylutować kabel do styku baterii?

Reply to
NakGaiwer
Loading thread data ...

Salmiak preparat do lutowania i czyszczenia grotów, poszukaj na portalu aukcyjnym. Blacharze używają do lutowania m. in. blach ocynkowanych. Bardzo ładnie czyści grot lutownicy, lutowałem przewody do akumulatorków NiCd bez problemu.

Reply to
nom

W dniu 2017-12-08 o 20:22, NakGaiwer pisze:

prawdopodobnie była za niska temperatura, użyj pasty do lutowania jest bardziej agresywna i lepiej odczyszcza

To pewnie nie była bateria ale akumulatorek w formie paluszka. One bardzo nie lubią długiego podgrzewania lutownicą dlatego przyzgrzewane są punktowo te blaszki Tak ma być Może lepiej zorganizuj sobie mini zgrzewarkę z kawałka transformatora (np z kuchenki mikrofalowej albo jakiegoś starego zasilacza i kawałka grubszego kabla jako uzwojenie wtórne mające np 2 zwoje. szukaj na YT Battery Spot Welder

Reply to
Roman Rogóż

W dniu 2017-12-08 o 22:37, nom pisze:

w opisie napisali o konieczności zobojętnienia kwasu na grocie...czym? :)

Reply to
sirapacz

W dniu 08.12.2017 o 22:37, nom pisze:

Do lutowania stali to raczej chlorek cynku, od wielu lat stosowany pod nazwą "woda lutownicza", czasem też "kwas przegotowany". Pod tą pierwszą nazwą można kupić wiele topników mocno różniących się ceną i jakością. Wszystkie są skuteczne, określenie "jakość" dotyczy ich korozyjności. Wbrew powszechnej opinii da się zrobić "lotwasser" nie powodujący korozji.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Dnia Fri, 8 Dec 2017 20:22:21 +0100, NakGaiwer napisał(a):

Stal niklowana ?

Kalafonia dziala, ale trzeba podrapac, podgrzac z kalafonia, zdrapac, nalozyc kalafonie drugi raz ... i tu juz powinno sie lutowac. Kiedys polecano tez aspiryne ..

A tu jest maly problem - lutowanie to ze 200 stopni, wnetrze baterii tego nie lubi.

Zgrzewarka ultradzwiekowa ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 09.12.2017 o 20:16, J.F. pisze:

Trudno to nazwać lutowaniem. Raczej jest to przykichanie, które odpada przy pierwszym pociągnięciu.

Ale do czego innego...

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Skoro Salmiak to sól kwasu, to pewnie trzeba zobojętniać zasadą, tylko taką nie agresywna i nie powodującą korozji:) Ech, stara dobra kalafonia nie wymagała czyszczenia i zobojętniania, nbiem powodowała korozji, komu to przeszkadzała? Pytanie mretoryczne, bo wiadomo kimu:)

Reply to
NakGaiwer

W dniu 2017-12-09 o 23:13, NakGaiwer pisze:

A możesz wyjaśnić o co Tobie chodzi? Bo tu kalafonie się nie sprawdzi najlepiej i w dodatku ma się dobrze na rynku.

Reply to
Jawi

Użytkownik "sirapacz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:p0f1hq$i8k$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

Ja wycieram w gąbkę nasączoną wodą z kranu. ;-)

Reply to
nom

Niekoniecznie, jeśli solidnie zdrapiesz pod odsłona topnika i użyjesz dodatecznie agresywnego topnika bedzie trzymać tak porzadnie jak cyna potrafi. Jak już wspomniano mozna uzyskać bonusowo ciekawe efekty pirotechniczne lutując tak naładowane baterie liion.

Swoją drogą lutowana kiedyś przez mnie tak bateria straciła "nagle" z

10% pojemności, ale potem działała długo i dobrze.
Reply to
Sebastian Biały

Mówimy o kalafonii, nie o "dostatecznie agresywnym topniku". O zastosowaniu innego topnika pisałem, ale wyraźnie Ci umknęło. Drapanie pod osłoną topnika dobre jest dla zabawy, jeśli chcemy coś po prostu polutować, zwyczajnie trzeba użyć odpowiedniego topnika.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 2017-12-10 o 15:04, Paweł Pawłowicz pisze:

tak zupełnie od czapy, próbował ktoś boraksu ? Używa się go do lutowania stali mosiądzem (palnik acetylenowy) Może tylko zmniejsza napięcie powierzchniowe a może odczyszcza ?

Reply to
Roman Rogóż

W dniu 10.12.2017 o 18:57, Roman Rogóż pisze:

Odczyszcza, ale chyba potrzebuje sporo wyższej temperatury niż przy lutowaniu miękkim. Używam do lutowania srebrem, na przykład czujników temperatury. Fajnie to działa.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 10.12.2017 o 19:35, Paweł Pawłowicz pisze: [...]

Temperatura topnienia: 743°C

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 09.12.2017 o 23:13, NakGaiwer pisze:

Przecież starą dobrą kalafonię masz w drucie lutowniczym. Poza tym nikomu kalafonia nie przeszkadza.

formatting link
prostu kalafonia dość kiepsko pomaga w lutowaniu nielutowalnych (niklowanych?) blaszek. Ale jak nie masz bardziej aktywnych topników (np kwas mlekowy, stearynowy, salicylowy) to da radę. Trzeba długo grzać lutownicą, wcierając jednocześnie cynę w blaszkę i podawać cały czas nowy topnik - np dodając do grzanego miejsca drut lutowniczy z topnikiem. Widzę że jesteś fanem jakichś teorii spiskowych. Nabierzesz trochę umiejętności to może przestaniesz uważać, że cały świat sprzysiągł się przeciwko tobie.

Reply to
Mario

W dniu 09.12.2017 o 21:07, Paweł Pawłowicz pisze:

Spokojnie da się przylutować przy pomocy kalafonii drucik do niklowanego denka akumulatorka. Oczyścić papierem, przygrzać i skrobać grotem z dużą ilością topnika. Jak wygląda jak naplute to znaczy, że było za zimno, jak się ładnie rozpłynęło to będzie trzymać. Oczywiście niszczy się w ten sposób trochę wnętrze akumulatora, ale bywało, że lutowałem tak akumulatory w przyrządach pomiarowych i wytrzymywały po 2-3 lata.

Reply to
Mario

W dniu 10.12.2017 o 15:04, Paweł Pawłowicz pisze:

Inne topniki oparte na bazie kwasów organicznych zadziałają znacznie szybciej, ale kalafonia tez da radę.

Reply to
Mario

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:p0kdpr$9d7$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

No tak, nieraz mi się zdarzało, że zwykłym zestawem "cyna", kalafonia, lutownica, lutowałem takie coś i przy pewnej wprawie nawet nieźle szło. Jedynem czego mi brakowało, to mocy lutownicy, bo chyba czasem za zimna była i nie chciało brać, znacznie lepiej brała to mniej gorąca, ale bardziej pojemna cieplnie tradycyjna, duża lutownica polska, setka, którą nawet robiłem drobne SMD, z dobrym skutkiem. Jakbym ja gdzieś jeszcze kupił, rzecz jasna nówkę najlepiej, ale dobra używka też mogła by być, to byłbym szczęśliwy.

Reply to
HF5BS

Zalozylem temat dotyczacy mikrospawania. Ale na razie wziecia nie ma chociaz moglby rozwiazac wiele problemow takich jak polaczenie bez lutowania stali z miedzia itp.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.