Źródło prądowe

Czyli kolejny post z cyklu "wszystko się da zrobić na AVRku". Tym razem źródło prądowe:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski
Loading thread data ...

W dniu 19.03.2010 01:13, Adam Dybkowski pisze:

Eeee.. temat jakby trochę stary ;-) Chyba z 5 lat temu zmontowałem ładowarkę do akumulatorów działającą na podobnej zasadzie. W notach Atmela też od dawna był projekt ładowarki na ATtiny15 (szybkie PWM i wzmacniacz w torze ADC pozwalający na bezpośredni pomiar spadku napięcia na rezystorze pomiarowym).

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 2010-03-19 08:09, Grzegorz Kurczyk pisze:

Tyle że po przerobieniu tego na ATtiny10 wychodzi mniejszy scalak niż pierwszy z brzegu LM317 albo cokolwiek podobnego do tradycyjnego źródła prądowego.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 21.03.2010 02:14, Adam Dybkowski pisze:

Kiepsko to widzę. Cewkę, MOSFET-a, diodę usprawniającą i kondensatory trzeba gdzieś zmieścić. Ponadto Attiny10 średnio się do tego nadaje.

8-mio bitowy ADC bez wzmacniacza w zasadzie go dyskwalifikuje. Przy taktowaniu 12MHz z PWM-a w trybie 8-bit wyciśniesz coś kole 46kHz. Czyli cewka będzie musiała mieć sporą indukcyjność. ATtiny15 lub ATtiny25 znacznie lepiej się do tego nadają.

Porównując do LM317 w układzie źródła prądowego musielibyśmy znać prąd tego źródła. Przy odpowiednio dużym układ na uC może faktycznie okazać się mniejszy od LM317 z kobylastym radiatorem ;-)

P.S. "Jakość" takiego impulsowego źródła prądowego na uC jest też taka sobie (szumy, czas odpowiedzi na zmianę obciążenia) i w zasadzie poza ładowaniem akumulatorów to jakoś innych zastosowań nie widzę...

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.