LEDy z 1.5V - repost

Witam

przepraszam za repost i zaśmiecanie, ale oryginalny temat już trochę ma, a pewnie większość z Was korzysta z klientów grupujących tematy w drzewa. A ja naprawdę nie mam pomysłu co może być nie tak

>> Zaintrygowały mnie dwie czarne kropeczki przy transformatorze na >> schemacie. Czy to znaczy, że źle przewlokłem (wspólne "oczko", czyli ten sam kierunek nawijania obu uzwojeń)? > > Po coś w końcu się te kropki na schematach umieszcza... >

Nawinąłem teraz chyba poprawnie, tzn. dokładnie według instrukcji z

formatting link
ęc są przeciwsobnie. Ewentualnie bardzo proszę o łopatologiczny tutorial nawijania przeciwsobnych uzwojeń.

Mam teraz nowy problem. Co prawda napięcie między kolektorem a emiterem, bez diody, wynosi 6-7V (więc układ chyba gra), ale przytknięcie styków diody w ogóle jej nie zapala. LED oczywiście sprawny. Jakieś pomysły?

Pozdrawiam Tomash

Reply to
Tomash
Loading thread data ...
Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
invalid unparseable

Rdzenie ferrytowe kupione na allegro, fi 6.2mm (5zł za paczkę 50szt.).

Dziś spróbowałem znowu. Zaczynam mieć tego powoli dość. Czy jest tutaj ktoś z Warszawy, kto mógłby mi pokazać jak to nawinąć i popodłączać, żeby grało? Robię dokładnie według instrukcji i wciąż coś się ten-teges :]

Pzdr Tomash

Reply to
Tomash
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Tomash napisał(a):

Wyciągnij mały rdzeń ze świetlówki kompaktowej, ew. innej przetwornicy.

Reply to
Filip Ozimek

Tomash napisał(a):

Nie wiem co tu jeszcze tłumaczyć. Na tej stronie jest to bardzo łopatologicznie wyjaśnione. Dziś właśnie sprawdziłem. Rdzeń wziąłem z elektroniki do świetlówki kompaktowej, drut do nawinięcia zresztą też. Zadziałało od pierwszego razu. Masz w sumie dwa uzwojenia = 4 końce. Znajdź za pomocą omomierza końcówki jednego z uzwojeń i zrób na nich węzełki, niech będzie to uzwojenie A. Zlutuj układ i nie przejmuj się chwilowo początkami i końcami uzwojeń. Podłącz baterię i jeśli działa to dobrze a jak nie to zamień miejscami końcówki uzwojenia A (te z węzełkami) - musi działać (zakładając, że masz dobrą diodę i tranzystor i dobrze je podłączyłeś).

AW

Reply to
AW

Dzięki za wyjaśnienie, nareszcie jakaś konkretna diagnoza :) Właściwie to bałem się, że tranzystor nie taki (BC549), ale przecież na jednej ze stron koleś zrobił na dokładnie takim.

Gdzie w Wawie / na Allegro mogę kupić porządne rdzenie ferrytowe do tego projektu? Tylko nie mówcie o Wolumenie, bo dojazd tam mi zajmuje co najmniej 1.5h :]

Pozdrawiam Tomash

Reply to
Tomash

O rany, a ja chciałem takich układzików zrobić dwie dziesiątki z powodu zastosowań, do jakich chcę to przeznaczyć. Gdzie można kupić najtańsze świetlówki?

Pzdr Tomash

Reply to
Tomash

Wiem. I jestem pewien, że dobrze połączyłem - mam multimetr i umiem się nim posługiwać (poza tym odrobinkę podstaw teoretycznych elektroniki, jakie załapałem studiując fizykę). Ale układ wciąż nie działa. Poszukam innego rdzenia.

Aha - czy opór między końcówkami różnych uzwojeń nie nieskończony, ale rzędu 1.5kOhm to powód do niepokoju? Drut miedziany 0.15, emaliowany - czy ta warstwa emalii może mieć tak niewielki (względnie ;)) opór?

Pozdrawiam Tomash

Reply to
Tomash

Tomash napisał(a):

Pewno w Chinach. Ale w takim razie poszukaj odpowiednich rdzeni.

Reply to
Filip Ozimek

Użyłem śruby (10 zwojów pierwotnego, 10 wtórnego), użyłem też nakrętki (~33 nawinięcia drutu podwójnego) - nie działa. Napięcie między kolektorem a emiterem wciąż 1.5V, a przecież dobrze nawijam transformator ("początek" jednego odcinka drutu z "końcem" drugiego odcinka - tzn. nie ma między nimi kontaktu przez polutowaniem). Rezystor OK, tranzystor OK (hf~500).

Ponawiam pytanie - czy jest ktoś w Warszawie, kto potrafi i ma czas (warsztat, uczelnia, gdziekolwiek) pokazać jak to zrobić, żeby grało? Sprawdziłem już ponad 6 układów i powoli tracę chęć do dalszych prób.

Pozdrawiam Tomash

Reply to
Tomash

Tomash napisał(a):

Zdecydowanie tak.

AW

Reply to
AW

To naprawde dziala na byle czym. Nie bedzie efektywne, napiecie da za niskie, ale wzbudzic sie powinno.

Sprawdz pobor pradu przed i po polaczeniu bazy - moze tranzystor zle podlaczyles ? I wez pod uwage ze napiecie srednie na wyjsciu bedzie 1.5V - w impulsach wiecej.

Nie. Z drugiej strony - cos za duzy ten opor jak na styk przewodow.

Moze to opor palcow [strasznie spocony byles], moze innych podlaczonych elementow [jesli byly.

J.

Reply to
J.F.

Coś faktycznie knocisz. Pomysł spodobał mi się na tyle, że także wykonałem ten układ (na pająka).

formatting link
mnie zadziałało od razu. Rdzeń wyjąłem ze starej świetlówki kompaktowej. Drut nawojowy 0.5mm Rezystor 470 Ohm Dioda LED Biała 10mm Tranzystor 547B Bateria LR44 z karty grającej.

Nawinąłem w ten sposób: Złożyłem drut na dwoje i przewlokłem go wokół rdzenia 10 razy, potem rozciąłem miejsce złożenia, zeskrobałem izolację i pocynowałem. Zatem z jednej strony miałem A1 i B1, a z drugiej A2 i B2. Układ połączyłem wg schematu.. i działa. Pozdrawiam i powodzenia! Michał

Reply to
Michał Augustyniak

Ależ ja wierzę, że u Ciebie działa. Ba, wierzę że działa tym wszystkim, którzy o tym mówią :) Problem polega na tym, że mi nie działa. Diody są ok, tranzystory BC549 też. Więc albo mam złe rdzenie (w co już nie wierzę, bo próbowałem też na śrubce i na nakrętce - ze stali żelaznej, bo przyciągały magnes), albo coś z drutem. Drut to kupiony w Cyfronice "drut miedziany emaliowany 0.15mm".

formatting link
Dziwi mnie to, że po nawinięciu opór między odcinkami A i B jest skończony i wynosi około 1.5kOhm. Być może faktycznie jest to wina spoconych rąk? Ale w takim razie - jak to zrobić? (temperatura za oknem jaka jest, każdy widzi i czuje).

No i ponawiam pytanie - czy ktoś w Wawie mógłby pokazać, choćby i na kolanie (mogę załatwić przenośną lutownicę gazową), jak to zrobić żeby poszło?

Pozdrawiam Tomash

Reply to
Tomash

hmm glupie pytanie czy odizolowales ten drut ? znaczy zdjeles emalie?

Reply to
Ar't

Zdjąłem tylko po centymetrze w miejscach przeznaczonych do lutowania.

Reply to
Tomash

Śrubkę i nakrętkę zostaw mechanikom. Nawiń tak jak opisałem, jeśli nie ruszy - weź inny rdzeń (wymontuj z jakiegoś starego urządzenia). Zmień drut, a żeby zmierzyć rezystancję nie trzymaj w palcach i mierz przy niepodłączonym uzwojeniu do reszty układu, zwróć uwagę na końcówki uzwojeń, daj mniejszy rezystor, ściągnij notę katalogową tranzystora i sprawdź czy dobrze podłączasz bazę, kolektor i emiter, zmień polaryzację diody - może dajesz ją odwrotnie, porządnie obskrob emalię z drutu i pocynuj końcówki. Napięciem na wyjściu się nie przejmuj, zwykły miernik uniwersalny źle je zmierzy - u mnie pokazuje 0,6V.

To musi zadziałać - na starej, chińskiej bateryjce lr44, która ma

0,7V - biała dioda świeci bardzo ładnie, po jakimś czasie pada, ale jak odpocznie - to znowu można ją pomęczyć. Pozdrawiam Michał
Reply to
Michał Augustyniak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.