LED jako touchbutton

Witam, w tej płytce:

formatting link
piszą, że diody mogą być użyte jako touch buttony, może mi ktoś jakoś wyjaśnić to troszkę tak z naukowej jak i użytkowej strony, bo widzę, że to podpięte jest pod przetwornik analogowo cyfrowy. Czy jakieś temperaturowe własności złącza są wykorzystywane??

pozdrawiam

Reply to
Grzegorz Latocha
Loading thread data ...

Grzegorz Latocha napisał(a):

Bardzo interesujący pomysł. LED podłaczone są pod piny z funkcją przetwornika AD. Przypuszczam że chodzi o bardzo niewielka emisję siły elektromotorycznmej pod wpływem podczerwieni z palca, albo o zmianę siły elektromotorycznej pochodzącej z widma bliskiego widzialnemu po przysłonięciu soczewki palcem a może nawet o kształt zaniku prądu złącza gdy mniejsza ilość swiatła może być wyemitowana z obudowy (praca impulsowa świecenie-odczyt).

Już dawno nic takiego pomysłowego nie widziałem. ALe może to znana sprawa i od dawnao uzywana, opisana gdzie indziej? W swoim czasie produkowaliśmy klawiatury optyczne do naszych sterowników, ale były oparte na zwykłym zjawisku odbicia. I tak jak te w blatach elektrycznych potrafiły być uciążliwe w użyciu (gdy ktoś np próbował operować bardzo brudnymi rękami na klawiaturze).

Reply to
A. Grodecki

Trzeba by zajrzec w soft co tam wyprawiaja, bo powyzsze jednak troche niepewne/malo ogolne jest.

Jesli dziala to faktycznie pomyslowe ..

J.

Reply to
J.F.

Może William trolluje, a może i nie... Ale donosi :

A co robią, gdy w pomieszczeniu jest ciemno? :/

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

LED Touch Sensor

formatting link
Very Low-Cost Sensing and Communication Using Bidirectional LEDs
formatting link
LED doubles as emitter and detector
formatting link

Reply to
pisz_na.mirek

William napisał(a):

W takim razie to zwykły pomysł-badziew - wycofuję zainteresowanie :) To się nadaje do "uczących się" polotów rtv, ale nie do klawiatur.

Reply to
A. Grodecki

Sławomir Szczyrba napisał(a):

Spią albo bzykają się :)

Reply to
A. Grodecki

Pomysl jest genialny, ladujesz diode, zmieniasz polaryzacje, teraz w zaleznosci czy jest przylozony palec czy nie (zmiana pojemnosci) czas rozladowania tej diody robiacej w tym ukladzie jako kondensator jest rozny. Dziala to niezaleznie od oswietlenia zewnetrznego. P.S. Pomysl jest stary (zetknalem sie z nim jakies 3-4 lata temu), zaskoczylo mnie, ze o tym nie slyszeliscie.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. napisał(a):

I to daje się wykryć ADC procesora? W momencie gdy struktura jest odległa od palca o 5mm i tylko sam wierzchołek diody wystaje z METALOWEGO panelu?

I pytanie podstawowe - dlaczego pojemność diody miałaby zostać rozładowana /szybciej rozładowana/ przez obiekt baaardzo odległy od struktury kondensatora (obszaru z polem elektrycznym). Coś mi się widzi, że to ma jednak więcej wspólnego ze światłem niż twierdzisz ;)

Reply to
A. Grodecki

Zobacz ten filmik:

formatting link
to wrazenie. Z tego co widzialem w roznych projektach to ADC procesora radzi sobie z tym bez najmniejszych problemow.

Kurcze, a moze to chodzi o swiatlo diody odbite od palca. W efekcie rozladowanie diody nastepuje szybciej Jakos tak to szlo. Zobacz tu:

formatting link

Reply to
T.M.F.

T.M.F. napisał(a): ....

Eeee. Paplanina, tyle że po angielsku. Szkoda czau na dalsza dyskusję nad tym 'pomysłem'.

Reply to
A. Grodecki

T.M.F. pisze:

Nie widziałem filmiku, ale mam wrażenie że tutaj źródłem światła są sąsiednie diody led które krótko błyskają. W momencie zbliżenia palca światło odbija się od sąsiednich diód i jest rejestrowane przez leda pod palce. uC cyklicznie miga diodami i sprawdza czy do kazdej cos dociera.

Reply to
Filip Ozimek

Może można by użyć diod dwukolorowych, jedna struktura świeci a druga wykorzystana jest jako detektor?

Reply to
Padre

Nie jest to konieczne. To doskonale dziala z jedna dioda.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.