LED 7 segment po wielokroc

Powitanko,

Nawet nie projekt, a wstepne rozwazania. Do wysterowania jest 18 wyswietlaczy 7 segmentowych. 4 beda wieksze, pewnie cos kolo 57mm, a pozostale 14 mniejszych, mysle, ze cal wystarczy. Zmiennosc cyferek bedzie niewielka bo 10Hz i to tylko na 2 modulach 7-segment. Problem wydaje sie banalny, ale ma to filmowac kamera, wiec jesli multipleksowac to diabelnie szybko, by migotania nie bylo. Inna mozliwosc, to zapodac jakies latche sterowane po I2C/spi na kazda cyfre i niech sobie swieci stale, a od czasu do czasu rozkaz z gory, reorganizacja i nowa cyferka. Dodatkowa trudnosc, to chcialbym to zasilac z akumulatorka Li-ion bez przetwornic, czyli na swiecenie bedzie te 3.6v max, wiec po spadkach pewnie da sie z tego napedzic tylko czerwone, albo zolte. Procek wlasciwie nic wiecej do roboty miec nie bedzie, trzeba obsluzyc RTC (moze byc wbudowany w ATMege, jesli da sie go zasilac niezaleznie do podtrzymania) i kilka klawiszy (max 8). Pytanko ktora droga pojsc:

  1. Wiadro latchy i mala ATMega, zewnetrzny RTC
  2. Jakas duza ATmega szybkie multiplexowanie i tylko FETy do wysterowania LED

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak
Loading thread data ...

W dniu 02.03.2013 19:53, Pawel O'Pajak pisze:

Może zaproponuje inne rozwiązanie - 1 procesor do sterowania procesem, a przy każdym wyświetlaczu jakiś tani prostacki procek do obsługi 7seg, wszystko komunikujące się po jakiejś tam wybranej magistrali.

Reply to
Jakub Rakus

Powitanko,

Tak kiedys uczynilem, ale wtedy mialem zasilanie sieciowe i cholernie malo czasu. 2 procki obslugiwaly 10 wyswietlaczy. Te latche maja ograniczona pule adresow w I2C, ale mimo wszystko to elegantsze rozwiazanie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Rejestry przesuwne (np 74F675) - po dopięciu na wejście zegarowe AND z chip_select i zegara można karmić z SPI.

Reply to
Michoo

A nie, ten nawet ma CS.

Reply to
Michoo

A po co i2C? Zwykłe rejestry przesuwne z zatrzaskiem np 74595 oidp. Łączysz szeregowo w zasadzie dowolną ilość.

Mirek.

Reply to
Mirek

Powitanko,

Dzieki Mirek i Michoo, ze tez na ten shift reg. nie wpadlem, wyglada na to, ze najlepszy bedzie CT2168 lub cos podobnego, malo na nim siadzie napiecia i prad mozna zacny pociagnac.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak
[...]

Dlaczego bez przetwornicy? W czasie rozładowywania masz bardzo dużą zmianę napięcia akumulatora. Tu aż się prosi o step-up.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Powitanko,

Nie potrzeba, czerwony, zolty, a nawet zielony mozna napedzic z ok. 2v. Nie da rady pociagnac bialego lub niebieskiego, jakos to przezyje:-) No i pewnie tanio i prosto przetworniczki o sprawnosci przynajmniej tych

80% nie wyrzeźbie, czeka mnie za to zrobienie ladowarki co pewnie jakas przetwornica bedzie zawieralo.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Będzie się zmieniać jasność co bywa dość denerwujące.

Scalak + dławik + kilka kondensatorów i masz ~85+%. Ja używałem MCP1640 dostając około 91% przy zasilaniu z 2 AAA i 60mA poboru.

Reply to
Michoo

Step-up utrzymujący na wyjściu te 3.9V dla pełnego zakresu napięć akumulatora wyrzeźbisz bez problemu.

Akurat tu nie potrzeba - użyj np. LTC4054-4.2

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.