LED

Witam,

Pare razy szla dyskusja na temat sterowania LEDow. Znaczy, czy sterowanie impulsem jest bardziej korzystne ze wzgledu na jasnosc od sterowania poziomem stalym czy nie jest. Przy okazji zauwazylem ciekawa charakterystyke w dejtaszicie Liteona do wyswietlacza LED LTS-2301AE.

Reply to
Marcin E. Hamerla
Loading thread data ...

A dlaczego zasilanie impulsowe miałoby być bardziej korzystne, jeśli LED-y mają większą sprawność przy mniejszym prądzie? Chodzi o uzyskanie jak największej ilości światła przy danej mocy elektrycznej, czy w ogóle o uzyskanie z LED-a jak największej jasności, ale tak żeby go nie spalić?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Zalezy do czego - do transmisji jak najbardziej mozna sterowac impulsowo - jest roznica miedzy 100% a 150%... w mocy strumienia... czy optycznie...? na laborce opodczas studiow meilismy lwasnei ten problem, led sterowany impulsowo optycznie naprawde byl jasniejszy...

Reply to
PAndy

Różnie to bywa z tą sprawnością... Dawniej LEDy miały wyprowadzenia robione znacznie grubszym złotym drutem i na zwiększeniu prądu diody zyskiwało się sporo. A i same struktury zachowywały się mocno nieliniowo. Obecnie oszczędza się na wszystkim - przy skali produkcji rzędu milionów warto przyjrzeć się nawet takiemu drobiazgowi, jak średnica złotych wyprowadzeń - i to, co moznaby zyskać na zwiększonym prądzie traci się na zwiększonej rezystancji doprowadzeń. A i struktury obecne inaczej się zachowują.

Ludzkie oko jest dość nieliniowym układem całkującym i lepiej widzi światło diody zasilanej impulsowo. Niestety - nie znam _wiarygodnych_ źródeł, na których możnaby się oprzeć i podać najlepszą częstotliwość i najlepszy współczynnik wypełnienia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisal(a):

Z danych Liteona wynika, ze zyskuje sie nie wiecej niz 20% przy sterowaniu impulsowym.

Reply to
Marcin E. Hamerla

robiłem testy, ale opublikować się tego nie da, bo populacja testujących była za mała (7 osób). Robiliśmy testy zauważalności światła LEDa od prądu i wypełnienia. Nie całkiem to samo, bo nie zasuwaliśmy pełną mocą. W tym przypadku nie było żadnej różnicy, całka z prądu była praktycznie stała, obojętnie, czy wypełnienie było 1%, 10% czy 100%. Nam chodziło o coś innego. Aha, LEDy były podczerwone 880nm i 940nm.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Hm - prawo Talbota twierdzi ze jest liniowe, po przekroczeniu "czestotliwosci zanikowej", a fotometria wykorzystuje sektory wirujace do oslabiania swiatla.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.