LCD z S65 i sukces

To a propos ostatniej dyskusji o wykorzystaniu LCD z siemensa S65. W koncu po wielu bojach udalo mi sie odpalic ten LCD. Problem jak to zwykle bywa byl banalny - drobne zwarcie linii DATA i SCK. Jesli ktos chce zobaczyc fotki (zrobione zreszta za pomoca S65, stad paskudna jakosc) to zapraszam:

formatting link
To jest oczywiscie wersja developerska stad ten balagan:) Wykorzystalem ultradzwiekowy miernik odleglosci, ktory mial na pokladzie ATMega8, ktora podolala zadaniu sterowania LCD, AT90S2313, ktorego wyjscie PWM wykorzystalem do zrobienia ok. 9V dla LEDow z podswietlenia, LM317, ktory mi z 9V z baterii robi 2,9V potrzebne dla cyfrowki na LCD i kilka rezystorow do konwersji z logiki 5V na 2,9V. 5V z zasilacza z komputera:) Uprzedajac - tak wiem, ze mozna to bylo zrobic w sposob bardziej skomplikowany, ale ten stopien udziwnienia mi wystarcza:) Pozdrawiam i zycze innym sukcesow w ujarzmianiu tego LCD:) Szczegolne podziekowania dla Christiana Kranza za kawal dobrej roboty.

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

Gratuluje! Przetarłeś szlak, możesz śmiało w LCD wbić polską flagę! ;) Na googlach chyba jeszcze nikt się nie przyznał z rodaków do odpalenia tego :) Jak z jakością tych LCD z allegro w porównaniu z Twoim oryginalnym z S65? Nie wiesz czy to są identyczne matryce, tylko prodycentem się rożnią? Zależy mi na kącie widzenia, bo matryca będzie ruchoma. Ja do zabawy zabieram sie po nowym roku.

Pozdrawiam i dosiego! :) Mariusz

Reply to
SRB

linki nie dzialaja :(

Reply to
MuNiO

Jakosc wydaje sie byc porownywalna do uzyskanej z oryginalnego z telefonu, kat patrzenia tez jest calkiem w porzadku. Jedyny feler jaki znalazlem w tym kupionym to jak sie patrzy tak z boku to widac jakby podswietlenie bylo nierownomierne, jest taka nieco jasniej swiecaca smuga na matrycy, ale widac to tylko przy patrzeniu z boku przy podswietleniu na max. Oryginalny LCD z telefonu tego nie ma. I druga rzecz nad ktora pracuje to tempo odswiezania z ATMega. Polaczone to jest przez SPI, czyli max co mozna uzyskac to fosc/2, czyli przy kazdym standardowym taktowaniu procesora nie uzyskujemy max mozliwego tempa zapisu do VRAM. Przy wykorzystaniu procedur Ch. Kranza sprawa jest jeszcze gorsza, ale wlasnie siedze nad wlasna biblioteka graficzna, mam nadzieje, ze lepsza:) Pozdrawiam wszystkich, z najlepszymi Noworocznymi zyczeniami.

Reply to
T.M.F.

MuNiO napisał(a):

Działają, ale koszmarnie wolno. Odpal i idź sobie kawe zrobić ;)

Pozdrawiam

Reply to
SRB

Uzytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@hermes.wizzard...

Ktora wersje tego LCD kupiles ? na ktorym sterowniku ?

Reply to
invalid unparseable

L2F50.

Reply to
T.M.F.

Jakim zegarem napędzasz swoją atmege? Masz wersję L czy kombinowałeś z konwersją napięć do SPI?

Powodzenia.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Jakim zegarem popędzasz tą atmege? Docelowo będziesz robił procek na

3.3V czy 5V i konwersja napięć? Nie wiesz czy ten wyświetlacz ma we/wy kompatybilne z logiką na 3.3V? Bo ja u siebie będę miał 3.3V i trochę szkoda zachodu na jakieś konwertery dla 0.4V różnicy...

Powodzenia.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

W tej chwili jest to ATMega8 z zegarem 12MHz na 5V, z konwersja na 3V za pomoca dzielnika na rezystorach. Docelowo chce zastosowac ATMega128/64 z zegarem 16MHz, co wymusza 5V. Konwersje chce robic za pomoca 74LCX245T. Generalnie chce to zrobic jako modul ATMega128+SRAM+zewnetrzny FLASH z komunikacja poprzez RS z reszta ukladu. Jak rozrysuje schemat to wrzuce na grupe, zeby przedyskutowac. Na to chce napisac biblioteke z podstawowymi funkcjami graficznymi + na to cos w rodzaju GUI (menu, buttony itd).

Podczas testow omylkowo zamiast 2,9V dalem mu 3,9V i przezyl, chociaz chip troche byl cieply.

Reply to
T.M.F.

Ja planuje podłączenie dwóch wyświetlaczy na raz, dla kierowcy i dla pasażera. W pewnych sytuacjach oba wyswietlacze wyświetlały by ten sam obraz (na początku). ALe była by możliwość obrazu indywidualnego. Pytanie brzmi, czy da się podłączyć dwa wyświetlacze pod te same wyprowadzenia, a dodatkową nóżką z portu sterować CS drugiego wyswietlacza? Oprócz obciążalności prądowej portu procka są jakieś inne kruczki? Wydaje mi się że nie. Ten 74LCX245T powinien bez problemu wyeliminować problem z napięciem i prądem.

Pozdrawiam

Reply to
SRB

Opisz szczegóły ze schematami na www - zostanie dla potomności. I jak przyjdzie potrzeba będzie można to wyguglać zamiast przeszukiwać usenet.

Reply to
Adam Dybkowski

Mysle, ze pomysl z CS jest ok. Dodatkowo przy wyborze jednoczesnie obu bedziesz mial w prosty sposob zagwarantowane wyswietlanie tego samego obrazu.

Reply to
T.M.F.
Reply to
Piotr Wyderski

Jak pisalem 3,9V go nie uszkodzilo. Ale specjalnie dla ciebie sprawdze

3,3V:) Dobrze, ze dalem LM317 i moge sobie regulowac:) Ale pod warunkiem, ze podzielisz sie info dotyczacym "juz chyba grupowego modulu GPS" :)
Reply to
T.M.F.
Reply to
Piotr Wyderski

Troche to trwalo, ale wymeczylem go:) Po ponad 2 godzinach meczenia przy 3,3V nie sprawia wrazenia, ze cokolwiek zlego sie z nim dzialo. Przezyl tez jakies 10min. przy 3,9V, tez bez wrazen, ale dluzej go nie meczylem z tym napieciem. Co ciekawe dziala rowniez prawidlowo od ok. 1,2-1,4V. Natomiast przy zasilaniu ok. 1V zaczyna sie zachowywac dziwnie - tak jakby jego sterownik sie zawieszal okresowo, chwilami dzialal i tak w kolko. Czyli wydaje sie, ze 3,3V mozesz go zasilac, z tym, ze to oczywiscie test na jednej sztuce, wiec niewiele warty:)

Czekam z niecierpliwoscia. Tym bardziej, ze sam bym chetnie kiedys w ARMy wszedl.

Reply to
T.M.F.
Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.