LCD samo szkiełko

Czy zamawiając samo szkiełko prostego wyświetlacza LCD z gotowymi piktogramami można je sterować przez podanie napięcia? W jaki sposób zapalać segmenty? Wyswietlacz nie ma nic tylko samo szkło.

Reply to
Nickelodeon
Loading thread data ...

jesli jest to prosty wyswietlacz z jedną elektrodą wspólną, to podajesz na tą elektrodę przebieg prostokątny o ampl. około 3V i częstotl. kilkuset Hz. Do wyprowadzeń segmentów podajesz taki sam przebieg, tylko w przeciwfazie (wtedy segment jest włączony) lub w fazie zgodnej z tym dla elektrody wspólnej (wtedy segment jest wyłączony).

jesli to jest jakiś większy LCD, to zaczynają się schodki (w dosłownym tego słowa znaczeniu :))

@
Reply to
Artur Miller

Nie skomplikowany. Taki 4-5 cyft i troszkę piktogramów. A kontrast jak regulować? Wypełnieniem, częstotliwością czy stosunkiem dodatnich do ujemnych prostokątów? Jaka częstotliwość? Ile to jest te kilkaset Hz i czemu tyle? Nie jest napisane w PDF nic na ten temat.

Reply to
Nickelodeon

Częstotliwość między 30 a 100Hz będzie idealna. W zegarkach jest bodajże

64Hz Nie należy dawać napięcia stałego, powoduje degradację ciekłego kryształu. Z tego samego powodu sygnał powinien mieć równe wypełnienie w jedną i druga stronę. Co do kontrastu to w przypadku gdy masz jedną wspólną elektrodę to kontrast zawsze jest. Ja nie widziałem przynajmniej, żeby w jakimkolwiek wyświetlaczu tego typu była jakaś regulacja. Jak chcesz, możesz zrobić oporowy dzielnik napięcia. Ale wg mnie to nadmiar szczęścia.

Zbyszek

Reply to
Zibias

Czy napiecia podać prosto z pinu I/O procka/pld czy przez rezystory ? Czy 100Hz bedzie lepiej niż 30Hz ze wzgledu na żywotność lcd czy bez znaczenia ?

Reply to
Nickelodeon

Nickelodeon pisze:

Na stronie ST jest całkiem fajna nota aplikacyjna i firmware do STM32 do sterowania "szybką" bezpośrednio z procesora.

formatting link

Reply to
Zbych

Można też sprawę rozwiązać w typowy sposób - włączać na krótko i wyłączać - pamiętając o tym co znaczy włączyć a co wyłączyć i o tym, aby przebieg był symetryczny :).... Przykłady poniżej ;)... Przebiegi A i B to przebiegi na dwóch końcówkach LCD, zaś w dolnej linii gwiazki oznaczają moment, w którym segment jest zasilany :)

Duży kontrast:

A:_____^^^^^_____^^^^^_____^^^^^__ B:^^^^_____^^^^^_____^^^^^_____^^^ **** **** **** **** **** **** **

Mały kontrast: A:_____^^^^^_____^^^^^_____^^^^^__ B:^_____^^^^^_____^^^^^_____^^^^^_ * * * * * * *

Widać wyraźnie, że wytwarzane są dwa przebiegi o stałej częstotliwości, identycznym wypełnieniu, ale przesunięte względem siebie :)... jak przesunięcie wynosi 180stopni, to mamy maksymalny kontrast, jak 0 - to nic nie świeci...

Faktem jest, że taka regulacja kontrastu nie ma sensu ;)... w wyświetlaczach graficznych tłem dla pikseli są inne piksele - stąd konieczność kontroli kontrastu... tu - tłem jest "puste szkło", więc nie regulujemy kontrastu, tylko "głębię czerni" :)..

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Jak masz zamiar robić to na procesorze to polecam Atmega169, jest przystosowany do sterowania LCD, nie będziesz musiał robić logiki na bramkach, generatorów itd. Piotr

Reply to
PP

PP pisze:

Spora część rodziny TI MSP430 też.

Reply to
Andrzej W.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.